بازی اندروید

نگارش نمایشنامه هایی برای خیابان، پارك و پاركینگ

نگارش نمایشنامه هایی برای خیابان، پارك و پاركینگ

بازی اندروید: در روزگار كرونایی كه هنوز خیلی از تماشاخانه ها تعطیل هستند، فریندخت زاهدی از نگارش و انتشار سه نمایشنامه خیابانی اطلاع داد.


این استاد دانشگاه و پژوهشگر تئاتر به ایسنا اظهار داشت: چندی قبل سه نمایشنامه خیابانی من در مجلدی با نام «اجرا در شهر» منتشر گردید.
او نگارش این نمایشنامه ها را پاسخی به یک دغدغه قدیمی دانست و اضافه کرد: با این که سال ها پیش کتاب هایی درباره تئاتر خیابانی نوشته شده است ولی هنوز فلسفه تئاتر خیابانی بدرستی فهمیده نشده و همچنان در خیلی از موارد، درک درستی از این نوع تئاتر وجود ندارد.
او ابراز تاسف کرد: جوانان متوجه نیستند تئاتر خیابانی هم ژانری از نمایش است مانند تراژدی، کمدی، پرفورمنس و... و ژانری است که سال هاست قدمت دارد و در دنیا در حال اجراست.
زاهدی تصریح کرد: همچنان بیشتر نمایشنامه های خیابانی ما مکتوب نیست و آنچه اجرا می شود، کوچکترین ارتباطی به تئاتر خیابانی بعنوان یک ژانر ندارد.
این مدرس تئاتر افزود: کتاب «اجرا در شهر» شامل سه نمایشنامه کوتاه خیابانی است و با هدف آشنایی جوانان با این ژانر نوشته شده است.
زاهدی اظهار داشت: نمایشنامه های این کتاب هم کوتاه هستند و هم قابلیت اجرا در مکان های گوناگون همچون پارک، خیابان، پارکینگ و... را دارند. هر یک از این نمایشنامه ها در مدت زمان حدود ۳۰ دقیقه اجرا می شوند چونکه خصوصیت این ژانر بگونه ای است که حتی رهگذری هم که رد می شود، اگر سه دقیقه فرصت توقف دارد، باید از آن نمایش جذب کار شود و بخشی از آنرا دریافت کند.
این پژوهشگر تئاتر در ادامه از برگزاری یک سخنرانی مجازی به دعوت پرفسور اوزا وا استاد دانشگاه هنرهای معاصر توکیو اطلاع داد و اظهار داشت: سال ۲۰۱۸ یک پروفسور ژاپنی به ایران آمد و با همکاری یکدیگر بر تئاتر آوانگارد ژاپن کار کردیم. در این همکاری به آثار یکی از هنرمندان آوانگارد ژاپن هم پرداختیم. هنرمندی که در جشن شیراز، نمایشی آوانگارد اجرا کرد. با این که همزمان با او هنرمندان بزرگ دیگری مانند پیتر بروک و گروتفکسی هم حضور داشتند، ولی کار او بسیار متفاوت بود و مورد توجه قرار گرفت و من در یکی از کتاب هایم درباره اجرای او نوشته ام.
زاهدی که در زمینه تئاتر ژاپن مطالعات زیادی دارد، افزود: هم اکنون ژاپنی ها مشغول راه اندازی موزه ای از حضور هنرمندان خودشان در سرتاسر جهان هستند که بخشی هم به حضور آنان در ایران مربوط می شود. من هم مقاله ای برای کاتالوگ موزه نوشته ام و یک سخنرانی هم دارم که کمتر از یک ماه دیگر به صورت مجازی انجام می شود.
منبع:

1399/06/09
13:54:02
5.0 / 5
1689
تگهای خبر: جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بازی اندروید