بازی اندروید

چه خبر از فیلمخانه ملی ایران؟

چه خبر از فیلمخانه ملی ایران؟

مدیر فیلمخانه ملی ایران اعلام نمود كه تا سه ماه آینده لیست و مشخصات فیلم های سینمایی ایرانی كه در 35 سال قبل حقوق فیلمخانه آنها خریداری شده است، منتشر می شود و البته انتظار می رود در ماه های آخر فعالیت دولت دوازدهم، انتقال نیمه تمام فیلمخانه ملی ایران به باغ فردوس هم تكمیل شود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، فیلمخانه ملی ایران که هم اکنون در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر است، سال 1328 با نام کانون فیلم ایران تأسیس شد. در واقع در آن سال این کانون با تشکیل جلسات نمایش فیلم، کار خویش را شروع کرد و از بطن این جلسات ایده تأسیس فیلمخانه ملی ایران، ابتدا با نام آرشیو فیلم ایران شکل گرفت.
فیلمخانه در آغاز کار با هدف ایجاد کانونی برای نمایش فیلم های برتر سینمای جهان و بعدها با هدف گردآوری فیلم های ساخته شده در ایران و سازماندهی، حفظ و نگهداری اسناد و مدارک سینمایی بوجود آمد.
محمدحسن خوشنویس از سال ۱۳۶۳ و به مدت بیشتر از ۳۰ سال مدیریت فیلمخانه ملی ایران را برعهده داشت و از سال 92 هم لادن طاهری مدیر این مجموعه شده است.
یکی از مسائل و مشکلات این مجموعه در سال های اخیر تکمیل بودن ظرفیت مخزن آن اعلام می شد که حدود دو سال قبل قسمت اداری این فیلمخانه به ساختمان جدید در باغ فردوس و نزدیک موزه سینما منتقل شد ولی هنوز شرایط لازم برای انتقال تمام فیلمخانه به مکان جدید مهیا نشده است.
با این وجود فعالیت ها در این مرکز همچنان ادامه دارد و روابط عمومی سازمان سینمایی هم از جانب لادن طاهری اعلام نموده است: در ادامه رویه سازمان سینمایی درمورد سیاست شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات، بزودی اطلاعات بانک آثار موجود در فیلمخانه در فضای وب در دسترس قرار خواهد گرفت.
مدیر فیلمخانه با اشاره به اهمیت دسترسی به اطلاعات موجود در فیلمخانه درباره علل شکل گیری آن چنین توضیح داد: از آنجائیکه در عصر اطلاعات و فن آوری، اسناد و آثار شنیداری و دیداری بخشی از ثروت های ملی و اموال عمومی هر سرزمینی محسوب می شوند و لاجرم باید که همچون سایر میراث ملی حفظ، نگه داری و با امانت و مراقبت کافی به نسل های بعدی منتقل شود، فیلمخانه ها تاسیس شده اند؛ همانگونه که موزه ها بنا شده اند تا جایگاه حفظ و نگهداری آثار و اشیاء باستانی کشورها باشند.

طاهری درباره مهم ترین اهداف فیلمخانه ملی ایران در سال های گذشته اظهار داشت: جمع آوری، حفظ و نگهداری یک نسخه از تمامی فیلم های سینمای ایران، تهیه گنجینه ای از تصاویر صحنه، پوسترها و آنونس های فیلم های سینمایی، تهیه شناسنامه کامل برای تمامی آثار موجود و طبقه بندی اسناد شامل دیداری و شنیداری و در کنار آن همگامی با پیشرفت های فن آورانه مانند ایجاد آرشیو مواد تصویری ویدیویی و دیجیتال، اصلاح و مرمت دیجیتال آثار با ارزش تصویری و... همچون اهداف فیلمخانه در سال های اخیر بوده است.

او با اشاره به مبحث پراهمیت در دسترس قرار دادن اطلاعات موجود در فیلمخانه افزود: گذشته از وظیفه مهم جمع آوری ونگه داری فریم به فریم میراث تصویری کشور، یکی دیگر از وظایف فیلمخانه ها دردسترس قراردادن اسناد و فیلم ها جهت بازنگری و استفاده پژوهشگران، دانشجویان، فیلمسازان و کلیه کسانی است که به علل مختلف به فیلمخانه رجوع کرده و درخواست دسترسی به اسناد جمع آوری شده موجود را دارند. چه اگر کاربران به سادگی به این منبع عظیم و باارزش دسترسی نداشته باشند، نمی توان معنا و مفهومی برای این همه تلاش و صرف نیرو، بودجه و زمان متصور شد.
مدیر فیلمخانه ملی وجود نظامی یکپارچه را برای دسترسی به اطلاعات ضروری عنوان نمود و از لیست نویسی دقیق درباره اطلاعات موجود اطلاع داد و اظهار داشت: برای دسترسی علمی، عملی و البته اجرایی و ساده به وجود لیست نیاز بود. بنابراین از سال ها پیش لیست نویسی تمام اسناد موجود در فیلمخانه ملی ایران به منظور ایجاد نظامی یکپارچه برای دسترسی سهل و صحیح به آثار موجود، شروع شده بود. در طول این سال ها، رجوع کنندگان به فیلمخانه ملی با هر میزان اطلاعات - هرچند اندک و مختصر - درباره آنچه مورد درخواست شان بوده، با رفتن به این نظام مکانیزه اطلاع رسانی و استفاده از اطلاعات آن به هدف خود دست پیدا می کردند.

روزآمد کردن اطلاعات و قراردادن آن در فضای وب از مهمترین موضوعاتی است که در دستور کار فیلمخانه و گردانندگان آن قرار دارد. طاهری در این مورد چنین توضیح داد: از آنجایی که گنجینه فیلمخانه ملی ایران همواره در حال توسعه است، روزآمد کردن این نرم افزار که به صورت اختصاصی برای فیلمخانه نوشته شده بود همواره و به شکلی مستمر در دستور کار قرار داشت که این روزها آخرین مراحل اجرایی نسخه جدید آن متناسب با نیازهای امروز این مجموعه در حال تکامل و هم قابلیت قرار گرفتن آن در وب فراهم گشته است.

او با ابرازی امیدواری در این مورد که کار بزودی به نتیجه برسد، اظهار داشت: در مرحله نخست (که امیدوارانه حداکثر طی سه ماه آینده به نتیجه خواهد رسید) نسبت به انتشار لیست و مشخصات فیلم های سینمایی ایرانی که طی سی و پنج سال قبل حقوق فیلمخانه آنها خریداری شده است اقدام خواهد شد. در ادامه و به تدریج، لیست فیلم های سینمایی پس از انقلاب و هم فیلم های مستند قبل و پس از انقلاب که فیلمخانه ملی ایران مالک آنها است منتشر می شود.

مدیر فیلمخانه ملی ایران افزود: همینطور متناسب با اقتضائات فنی و رعایت اصول و ضوابط در مورد دسترسی آنلاین به فیلم ها تصمیم گیری و سطح بندی لازمه تعیین و اعلام خواهد شد. بدین سان با انتشار این لیست امکانی فراهم می شود که محققان و دانشجویان پیش از رفتن به فیلمخانه از موجودی فیلمخانه ملی ایران آگاه شوند.
منبع:

1399/06/23
22:02:55
5.0 / 5
1991
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بازی اندروید