بازی اندروید

سینمایی ها و تئاتری هایی كه در ایام كرونایی از دنیا رفتند

سینمایی ها و تئاتری هایی كه در ایام كرونایی از دنیا رفتند

به گزارش بازی اندروید در شش ماه گذشته، فرشته مرگ میان برخی از هنرمندان جدایی انداخت تا همه تلخی نیمه اول سال به خاطر كرونا نباشد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، هنرمندان تئاتر و سینما مانند خیلی از اقشار دیگر بهار خویش را با دلی خوش آغاز نکردند. میهمان نورسیده جهان اما زندگی آنان را شاید بیشتر از مشاغل دیگر تحت تأثیر قرار داد. با این همه، تمام تلخکامی های این دو قشر فقط به علت آینده نامعلوم و اقتصاد لرزان مشاغل شان نبود چونکه تقدیر هم به آنان سخت گرفت و برخی ناچار شدند دوستان خویش را به قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) روانه کنند و غم انگیزتر اینکه به علت شرایط کرونایی، مجالی برای خداحافظی مبسوطی هم فراهم نبود و همه چیز در بهت و حسرت سپری شد.
از این هنرمندان برخی به علت کرونا جان باختند، برخی به علت بیماری سرطان و تعدادی دیگر هم به دلایلی دیگر؛ تا فرشته مرگ مثل همیشه بی تقصیر بماند.


مرگ در پاریس
کیومرث درم بخش، مستندساز و عکاس، جزو نخستین هنرمندانی بود که قربانی ویروس کرونا شد. او روز 12 فروردین ماه در بیمارستانی در پاریس دارفانی را وداع گفت. ظاهرا این هنرمند چند روز قبل از فوتش به علت بیماری در بیمارستان بستری شده بود و در همین مکان گرفتار کرونا شد تا پرونده زندگی اش در 74 سالگی بسته شود.
درم بخش متولد ۱۳۲۴در تهران، عکاس و مستندساز و برادر کامبیز درمبخش هنرمند کاریکاتوریست بود. در کارنامه هنری او فیلم «بوف کور+زندگی و مرگ صادق هدایت» و مجموعه مستندهای درباره طبیعت و هم عکاسی از فیلم هایی مانند «گوزن ها» و «تنگسیر» به چشم می خورد.


وداع با خالق «مادرم گیسو»
هنوز فروردین به پایان نرسیده بود که اهالی سینما به سوگ سیامک شایقی، هنرمند فیلمساز نشستند. او که مدت ها با بیماری سرطان مبارزه کرده بود، بامداد روز 27 فروردین ماه در سن 65 سالگی دارفانی را وداع گفت. این هنرمند که در کارنامه هنری اش فیلم های خاطره انگیزی همچون «جهزیه ای برای رباب»، «در کمال خونسردی» و «باغ فردوس پنج بعدازظهر»، «مادرم گیسو»، «خواب زمستانی»، «ماه در جنگل»، «ابرهای ارغوانی»، «ستاره و الماس» و«شراره» را به یادگار گذاشته است، چند روز قبل از درگذشتش به کما رفته بود. سال قبل خبرهایی از ساخت یک مستند از او به نام «خانه دوست اینجاست» درباره خانه سینما و با حضور فاطمه معتمدآریا و همسرش انتشار یافته بود.


مرگ در ماه اردیبهشت
اما تئاتری ها در ماه اردیبهشت شاهد سفر بی بازگشت حسن عقیقی هنرمند تئاتر و تعزیه بودند؛ هنرمندی که با بازی در نقش خلبان نمایش «شازده کوچولو» کار علی اصغر دشتی در ذهن خیلی از آنان ماندگار شده بود. بازیگری جوان که بر اثر کرونا جان باخت. طبیعتا نمی شد برایش یادبودی برگزار کرد و علی اصغر دشتی هم به جای هر برنامه ای، فیلم تئاتر «شازده کوچولو» را در فضای مجازی اکران کرد تا این بازیگر بار دیگر جان بگیرد.


کوچ بهاری محمدعلی کشاورز
محمدعلی کشاورز بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون و یکی از پنج تن سینمای ایران هم دیگر مسافر بهاری سال جاری بود. در سن ۹۰سالگی درگذشت.
این هنرمند که از اوایل خرداد ماه به علت عارضه کلیوی در بیمارستانی در تهران بستری شده بود، روز 25 خرداد درگذشت.
او دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود که در حدود ۵۰ فیلم سینمایی، بیشتر از ۳۰ سریال تلویزیونی و چندین تئاتر و تله تئاتر ایفای نقش کرد.
این هنرمند ایفاگر نقش های ماندگاری در تاریخ سینما بوده است که همچون آنها فیلم های «خشت و آینه»، «آقای هالو»، «رگبار»، «صادق کرده»، «شطرنج باد»، «کمال الملک»، «مردی که موش شد»، «کفش های میرزا نوروز»، «مادر»، «پول خارجی»، «دلشدگان»، «روز واقعه»، «ناصرالدین شاه اکتورسینما»، «خسوف»، «زیردرختان زیتون»، «غزال» بوده است.
تماشاگران تلویزیون هم بازی های به یادماندنی او را در مجموعه های تلویزیونی «دایی جان ناپلئون»، «آتش بدون دود»، «هزاردستان»، «سربداران»، «افسانه سلطان و شبان»، «پدرسالار» و «گرگ ها» به یاد دارند.سیروس گرجستانی و نقش ناتمامش در «شاهرگ»
به فاصله چند روز بعد سیروس گرجستانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون هم در سن ۷۶ سالگی دارفانی را وداع گفت. او روز ۱۲ تیر ماه بر اثر سکته قلبی در بیمارستان دار فانی را وداع گفت.
گرجستانی که از اواخر دهه ۴۰ فعالیت خویش را در تئاتر شروع کرده بود، در نمایش های مختلفی همچون «آنتیگون»، «دکتر کنوک»، «معرکه در معرکه» و «عشق آباد» و «دندون طلا»، «زیر گذر لوطی صالح»، «استر»، «محراب»، «دارالحکومه»، «بکت» به صحنه رفت.
فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» آخرین حضور این بازیگر در سینما بود که سال ۹۷ به کارگردانی کمال تبریزی ساخته شد. «قانون مورفی»، «نهنگ عنبر ۲»، «شکار خاموش»، «طوفان شن»، «آدم برفی»، «آپارتمان شماره ۱۳»، «زرد قناری»، «ساحره»، «یکی بود یکی نبود»، «تنوره دیو»، «دوران سربی»، «مسافر ری» و «آدمک ها» برخی از حدود ۴۵ فیلمی است که گرجستانی در سینما بازی کرده بود.
او در سریال های تلویزیونی هم حضور پررنگی داشت که «شاهرگ» جدید ترین کار او و تولید همین سال ۹۹ است. «کلاه پهلوی»، «گاو صندوق»، «زن بابا»، «خوش نشین ها»، «دختری به نام آهو»، «صاحبدلان»، «متهم گریخت»، «یادداشت های کودکی»، «پشت کنکوری ها»، «شلیک نهایی»، «همسران»، «کیف انگلیسی» و «هتل» قسمتی دیگر از فعالیتهای این بازیگر در تلویزیون است.
درگذشت یکی از پیشکسوتان سینما
درگذشت حسن شریفی، یکی از پیشکسوتان سینما، یکی دیگر از مرگ های تابستانی سال جاری را رقم زد. این سینماگر که سال ها قبل در عکاسی، فیلمبرداری، تدارکات و تولید سینما فعالیت داشت، روز ۲۱ تیرماه دار فانی را وداع گفت.
او گرچه در سال های گذشته فعالیتی در سینما نداشت، اما کتاب هایی نوشت که به یادگار مانده اند.
حسن شریفی تجربه های ارزشمندی در تدارکات، تولید، عکاسی، فیلمبرداری و... در کنار اسامی مطرح سینما همچون ساموئل خاچیکیان، پرویز خطیبی، مجید محسنی، اسماعیل کوشان، مهدی میثاقیه، عباس شباویز و سیامک یاسیمی داشت.


بازیگر «نیمه پنهان» و «عاشقانه» درگذشت
به فاصله 5 روز بعد، سوسن سلیمی بازیگر قدیمی سینما هم روز 26 تیر در خانه اش درگذشت.
۱۰این بازیگر که متولد سال 1323 بود، در فیلم هایی چون «نیمه پنهان»، «عاشقانه»، «مرسدس»، «عشق طاهر»، «افعی» و... نقش آفرینی کرده بود. ظاهرا این بازیگر 10 روز قبل از مرگش گرفتار بی اشتهایی شد و با این که بیماری خاصی در او تشخیص داده نشد ولی دار فانی را وداع گفت.
سفر همیشگی بازیگر همیشه خندان


صبح روز ـ ۳۰ تیر ماه ـ رضا عطاران با انتشار خبری کوتاه در صفحه شخصی اش، مخاطبان را از درگذشت احمد پورمخبر آگاه کرد؛ بازیگری که با مجموعه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی، خنده بر لبان تماشگران نشاند، در واپسین روزهای تابستان، به فرشته مرگ لبخند زد و پس از مدتی بیماری آرام گرفت.
پورمخبر که زاده سال ۱۳۱۹ در تهران و بازنشسته ارتش بود، در آخرین روزهای زندگی اش به مدت یک ماه در بیمارستان بستری شد.
تماشاگران تلویزیون بازی های وی را در سریال های رضا عطاران به یاد دارند و مخاطبان سینما هم نقش آفرینی های وی را در آثاری چون «توفیق اجباری»، «زن ها فرشته اند»، «خروس جنگی»، «دردسر بزرگ» «اخراجی ها»، «دایناسور»، «ده رقمی» و... به ایفای نقش پرداخته بود.
تهیه کننده فیلم «زندگی» از دنیا رفت
همایون رضا عطاردی هنرمند سینما و تلویزیون دیگر هنرمندی بود که تابستان سال جاری راهی دیار باقی شد.
او که چندی قبل بر اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شده بود، 3 مرداد درگذشت.
او کار حرفه ای خویش را از سینما شروع کرد و سال ۱۳۷۲ در فیلم «راننده ی سفیر» به کارگردانی حبیب الله بهمنی و شفیع آقامحمدیان بعنوان آهنگساز فعالیت کرد. آهنگسازی سریال ۲۳ گرم به کارگردانی جواد مزدآبادی و «آدمخوار»، تهیه کنندگی فیلم «زندگی» از دیگر بخش های کارنامه هنری او به حساب می آید.
یک چهره پرداز سینما از دنیا رفت
شراره عقیلی نیکو چهره پرداز سینما و عضو کانون چهره پردازان خانه سینما دیگر هنرمندی بود که اوایل مرداد ماه درگذشت.


خسرو سینایی و آرزویی که ناکام ماند
اما با درگذشت خسرو سینایی، کارگردان سینما بر اثر مبتلا شدن به کرونا و عفونت ریه، جامعه هنری بار دیگر به سوگ یکی از اعضای بی حاشیه خود نشست.
فیلمسازی که 11 مرداد ماه در سن 80 سالگی در بیمارستات امیراعلم درگذشت.
خسرو سینایی، مستند ساز و کارگردان سینما متولد سال 1319 است که فیلمسازی خویش را از سال 1346 شروع کرد.
او سال 62 مستند «مرثیه گمشده» با روایت مهاجرت هزاران لهستانی به ایران را ساخت که جایزه ای از رئیس جمهور کشور لهستان هم گرفت. یکی از مطرح ترین فیلم های سینمایی این کارگردان «عروس آتش» بود که ساال 78 ساخته شد و سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را در جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.
یکی از آخرین مستندهای خسرو سینایی «جزیره رنگین» بود که سال 93 با محوریت جزیره هرمز و خاک های رنگی این منطقه ساخته شد. «کویر خون»، «مثل یک قصه»، «گفت وگو با سایه» و «هیولای درون» از دیگر آثار این فیلمساز هستند که در حسرت ساخت فیلم «قطار زمستانی» پر کشید.
مرگ غم انگیز ماه چهر خلیلی
با درگذشت ماه چهره خلیلی ـ بازیگر سینما و تلویزیون که در تئاتر هم نقش آفرینی کرده بود، یک جوان هنرمند دیگر راهی دیار باقی شد.
او که به همراه خانواده اش در انگلیس زندگی می کرد، به علت مبتلا شدن به بیماری سرطان روز ۱۷ مرداد ماه در سن ۴۴ سالگی دارفانی را وداع گفت. ماه چهره خلیلی متولد ۱۳۵۵ تهران و دارای مدرک فوق لیسانس معماری از دانشگاه آکسفورد انگلستان بود. او نوه دختری پروین سلیمانی و از سال ۱۳۸۲ مشغول به فعالیت در عرصه سینما و تلویزیون بود.
او بازیگر سریال های «در چشم باد»، «مختارنامه» و «کلاه پهلوی»، «مرضیه»، «دختر گمشده» «گذر از رنج ها» و فیلم های سینمایی چون «اشنوگل»، «قرارمون پارک شهر»، «یادم تو را فراموش»، «صله سحر» و... بود.


بهمن مفید آرام گرفت
بهمن مفید بازیگر قدیمی تئاتر و سینما هم یک روز پس از تولد 78 سالگی اش بر اثر سرطان درگذشت.
او که 5 سالگی با نمایشهای پدرش غلامحسین خان مفید وارد عرصه تئاتر شد، در نمایش هایی از بهرام بیضایی و بیژن مفید و بسیاری هنرمندان شناخته شده تئاتر، روی صحنه رفت. تماشاگران سینما هم نقش آفرینی های وی را در فیلم های «قیصر»، «طوقی»، «داش اکل» به یاد داشتند. او بعد از انقلاب هم در فیلم سینمایی «سرودتولد» و مستند «قیصر، چهل سال بعد » مقابل دوربین قرار گرفت.
مفید در یک سال قبل به علت سرطان ریه تحت درمان بود و سرانجام روز 26 مرداد ماه در سن 78 سالگی در منزلش در تهران درگذشت و پس از سال ها سکوت به آرامش رسید.


مستندساز عاشق ایران درگذشت
بامداد روز 4 شهریور ماه دوستداران سینمای مستند داغدار منوچهر طیاب شدند که در بیمارستانی در وین دار فانی را وداع گفت. این مستندساز چند ماهی به علت سرطان در بیمارستانی در وین بستری بود.
منوچهر طیاب متولد سال 1316 در تهران، دانش آموخته ی رشته معماری در دانشگاه فنی وین و فارغ التحصیل کارگردانی سینما و تلویزیون از دانشکده سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی اتریش است. او از سال 1342 با ساخت فیلم «سفال» به حرفه ی مستندسازی روی آورد و در 57 سال گذشته، نزدیک به 100 فیلم پرارزش میراث فرهنگی و تاریخی را کارگردانی کرد.سفر باورنکردنی یک جوان تئاتری
هشتم شهریورماه میلاد حاجی زاده، بازیگر جوان تئاتر در ۲۷ سالگی و در حالیکه اخیرا رساله کارشناسی خویش را در رشته کارگردانی تئاتر به پایان رسانده بود، دار فانی را وداع گفت.
حاجی زاده علاوه بر دستیاری کارگردانی و مدیریت تولید، در بازیگری هم فعال بود و «سه شنبه های لعنتی» یکی از آخرین کارهای این هنرمند در تئاتر بود که به کارگردانی محمدمهدی خاتمی در تئاتر شهر روی صحنه رفت. او هنگام شنا در یکی از سدهای اطراف تهران غرق شد.
تاریخ نگار سینما به تاریخ پیوست
مسعود مهرابی تاریخ نگار و منتقد سینما، مدیر مسئول مجله فیلم و نویسنده چند کتاب سینمایی هم دیگر چهره ای بود که تابستان سال جاری آرام گرفت. او متولد سال ۱۳۳۳ بود و آثاری چون «تاریخ سینمای ایران»، «پوسترهای فیلم»، «کتابشناسی سینما در ایران»، « فرهنگ فیلم های مستند سینمای ایران»، « فرهنگ فیلم های کوتاه داستانی»، «فرهنگ فیلم های کوتاه داستانی»، «صد سال اعلان و پوستر فیلم» و«سیاحت نامه جشنواره های جهانی» را بر جای گذاشت.
مهرابی بامداد روز 10 شهریور در سن 66 سالگی و به علت سکته قلبی درگذشت تا یک مرگ غمناک دیگر رقم خورده باشد.

منبع:

1399/06/31
13:33:21
5.0 / 5
1945
تگهای خبر: اپل , بازی , پوست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بازی اندروید