بازی اندروید
مروری بر یافته های پژوهشگران؛

سالمندان كدام قومیت افسردگی بیشتری دارند؟

سالمندان كدام قومیت افسردگی بیشتری دارند؟

به گزارش بازی اندروید بررسی ها یك پژوهش نشان داد؛ حدود نیمی از سالمندان قومیت های فارس، ترك و تركمن گرفتار افسردگی هستند. در حالیكه شیوع افسردگی در سالمندان بلوچ، عرب، كرد و لر بیشتر است. به صورتی كه بیشتر از 30 درصد از سالمندان بلوچ افسردگی شدید دارند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، مطالعات انجام شده نشان می دهند که روند سالمندی جمعیت ایران در حال افزایش می باشد و در آینده این روند با شتاب بیشتری ادامه خواهد یافت. افسردگی یکی از عمده ترین مشکلات دوران سالمندی است و عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارد.
باوجود این که افسردگی در بین سالمندان شیوع بالایی دارد، مطالعات جامع زیادی شیوع افسردگی را در قومیت های مختلف ایرانی بررسی نکرده است. بنابراین پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، اثر قومیت را بر افسردگی سالمندان بررسی کردند.
الهه الله یاری؛ پژوهشگر مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به همراه مجید کرامتی و محمدرضا کمالی؛ پژوهشگران کمیته تحقیقات دانشجویی این دانشگاه، محققانی بودند که در انجام این مطالعه همکاری داشتند.
در این مطالعه هر یک از قومیت های فارس، ترک، کرد، لر، بلوچ، عرب و ترکمن بعنوان یکی از خوشه ها در نظر گرفته شد و با در نظر گرفتن نسبت جمعیت کشور در هر یک از این قومیت ها در ایران، نمونه گیری به صورت تصادفی از استان های اصفهان، تهران، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، خوزستان و گلستان؛ طی ماه های فروردین تا مهرماه سال 1396 انجام شد.
انتخاب نمونه های این مطالعه به صورت تصادفی و از بین افراد بالای 60 سال که به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نموده بودند صورت گرفت. شرط ورود در این مطالعه؛ گرفتار نشدن به حادثه ای خاص یا سوگ عزیزان در یک ماه گذشته بود.
در این بررسی؛ هزار و 477 سالمند 60 تا 92 ساله شرکت کردند. حدود 57 درصد از این افراد مرد و 43 درصد زن بودند و ساکنان شهر و روستا حدودا به یک نسبت بود.
متوسط سن افراد بررسی شده در قومیت های مختلف بین 65 تا 73 درصد بود و متوسط تعداد اعضای خانوار آنها حدود دو تا چهار نفر بودند. به صورت متوسط هر فرد درگیر یک تا دو بیماری مزمن بود و کلیه اقوام نسبت خانه نشینی پایین داشتند.
به جز دو قومیت بلوچ و عرب، سطح درآمد اغلب افراد بیشتر از 800 هزار تومان بود. حدود 75 درصد از سالمندان بلوچ درآمد کمتر از 200 هزار تومان در ماه و حدود نیمی از سالمندان عرب درآمدی بین 200 تا 400 هزار تومان در ماه داشتند.
در اقوام کرد، لر، عرب و ترکمن؛ شیوع افسردگی خفیف بیشتر از 37 درصد است. شیوع افسردگی متوسط در بلوچ ها و عرب ها به ترتیب حدود 27 و 25 درصد است و شیوع افسردگی شدید در بلوچ ها بیشتر از 30 درصد گزارش شده است.
در این مطالعه تأثیر متغیرهای مختلف مثل سن، وضعیت تاهل، تعداد فرزندان و... هم بر افسردگی سالمندان بررسی گردید. با ثابت در نظر گرفتن سایر متغیرها، مشخص شد که افرادی که همسرشان فوت شده به صورت مفهوم داری در مقایسه با افراد متاهل، افسردگی بیشتری را تجربه می کنند.
همینطور بررسی ها نشان داد که متغیرهای درآمد، شغل، خانه نشینی و تعداد بیماری های مزمن هم وقتی سایر متغیرها ثابت هستند، بر افسردگی افراد اثرگذار است. میزان درآمد افراد با افسردگی شان رابطه عکس دارد و با افزایش خانه نشینی، بازنشسته شدن و افزایش تعداد بیماری های مزمن در سالمندان، افسردگی روند صعودی پیدا می کند. افسردگی افراد بازنشسته در مقایسه با شاغلان حدود 60 درصد بیشتر است.
طبق یافته های این مطالعه؛ افسردگی با درجات مختلف در سالمندان با قومیت فارس 45.4 درصد است. در حالیکه این میزان در سالمندان سایر قومیت ها بیشتر است. ترک ها 50.3 درصد، ترکمن ها 54 درصد، لرها 59.4 درصد، کردها 62 درصد، عرب ها 77.8 درصد و بلوچ ها 81.8 درصد مبتلا به افسردگی بودند.
با عنایت به نتایج به دست آمده از این مطالعه؛ پژوهشگران می گویند: «سیاست گذاری های کلان دولت باید به سمتی باشد که عوامل خطر افسردگی سالمندان کنترل شده و به جای آن عوامل کنترل کننده افسردگی تقویت شود»
به منظور رسیدن به اهداف ذکر شده، محققان این مطالعه؛ پیشنهاداتی را مطرح می کنند:
- از معلولیت و ناتوانی فیزیکی افراد در میانسالی در حین کار پیشگیری شود؛
- شرایط محیط کار از لحاظ ارگونومی استاندارد باشد؛
- فضاهایی برای ورزش و دورهمی سالمندان فراهم شود؛
- از نظر مالی سالمندان تأمین باشند؛
- با عرضه آموزش و انجام مراقبت های دوره ای تا حد امکان از بیماری های مزمن غیر واگیر پیشگیری شود.
به قول این پژوهشگران؛ توجه خاص به سالمندانی که همسرشان فوت شده و غربال گری های دوره ای و آموزش های ویژه به خانواده های آنها ضروری و مورد نیاز است. همینطور مبحث درآمد سالمندان احتیاج به توجه خاص دارد. سالمندان بازنشسته باید در امور اجتماعی و برنامه های گروهی شرکت داده شوند و از گوشه گیری پرهیز کنند. ایجاد محلی شاد برای گذراندن وقت سالمندان هم می تواند در این راستا موثر باشد.
یافته های این مطالعه؛ به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تعیین شیوع افسردگی در سالمندان قومیت های مختلف ایرانی و عوامل پیشبینی کننده آن» در فصل نامه «سالمند» انتشار یافته است.
1399/07/11
17:02:16
5.0 / 5
1782
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , شركت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بازی اندروید