بازی اندروید
پرونده ویژه پایش وضعیت فرهنگ و هنر استان قم ، سینما3،

سینماداران قم پاسخ دادند چرا فیلم های سینمایی در قم با خواست ذوقی مردم هماهنگ نیست؟!

سینماداران قم پاسخ دادند چرا فیلم های سینمایی در قم با خواست ذوقی مردم هماهنگ نیست؟!

به گزارش بازی اندروید قم یكی از موضوعات بسیار مهمی كه در مورد رابطه سینما و مردم مورد توجه است، آن است كه سینما معمولا برای فروش نیازمند علم به ذائقه هنری مردم و مشتریان خود است، موضوعی كه در قم چندان مد نظر نیست.


شهر قم بعنوان یک شهر جوان نیازمند توسعه فضاهای تفریحی است که بخشی از آن باید در حوزه رسانه تامین گردد. ازاین رو سینما بعنوان یکی از مولفه های توسعه فضای فرهنگی شهر مورد توجه است.
به قول سینماگران و سینمادارن قم، مردم این استان سینما دوست هستند و اغلب از فیلم هایی که مناسب ذائقه آنها است استقبال بسیار خوبی به عمل می آورند. ولی گاهی اوقات دیده می شود که اعمال یک سری محدودیت ها و اکران نشدن برخی فیلم ها در سینماهای استان باعث می شو دکه مردم مجبور شوند برای دیدن آنها و گذران اوقات فراغت در فضای سینمایی به تهران بروند یا اینکه باید منتظر اکران خانگی این فیلم ها بمانند که همین مبحث بر استقبال مردم از سینماها تأثیر منفی می گذارد.
با این فرض و با این نگاه تجربی که مردم قم بسیار سینما دوست هستند و از فیلم های جدید استقبال می کنند، اما ظرفیت کم سالن های سینمایی استان با میزان درخواست مخاطبان همخوانی ندارد و همین مساله هم یکی دیگر از علل اعتراض مخاطبان سینمایی استان است.
البته این شهر از نظر نوع و چینش و قالب بندی سینمایی هم دارای تنوع است که همچون آنها می توان به وجود سینمایی برای آثار مفهومی، وجود سینمایی با رویکرد عمومی و رویکرد خاص کودک و نوجوان و همینطور سینماهای تفریحی اشاره نمود.
در همین خصوص با مدیران سه مجموعه سینمایی استان قم به گفت و گو پرداختیم تا از وضعیت این سینماها در دوران کرونا و قبل از آن آگاه شویم و البته نظر آنها را هم نسبت به سینمای بعد از کرونا بدانیم.
سینما تربیت
علی محمدی مدیر سینما تربیت قم در گفت و گو با ما اظهار داشت: سینما تربیت با ظرفیت 400 صندلی در سال 1370تاسیس شده و هم اکنون در دست بازسازی سالن های آن هستیم، در جهت همین بازسازی ها امکان دارد که ظرفیت سینما و تعداد صندلی ها برای حضور مخاطبان کاهش پیدا کند.
وی در پاسخ به اینکه استقبال مردم استان از سینماها چگونه است عنوان کرد: حضور مردم در سینماها کاملا بستگی به فیلم هایی که اکران می شود دارد، مخاطبان در قم بیشتر از فیلم های طنز عمومی و فیلم‎های کودک استقبال می کنند، زمانی که کیفیت فیلم ها پایین باشد و محتوا نداشته باشد نه تنها در قم بلکه در سایر استان ها هم استقبال مردم از آنها کاهش می یابد.
محمدی درمورد فیلم هایی که در قم اکران نمی گردد چنین اظهار داشت: به تازگی اغلب فیلم ها در استان اکران می شود مگر فیلم هایی که به صلاح دید مسئولین اجازه پخش و اکران به آنها داده نمی گردد.
وی با اشاره به اینکه مردم قم مردمی سینما دوست هستند افزود: اگر فیلمی در تلویزیون تبلیغ شود ولی در قم اکران نشود مردم نسبت به این مورد معترض می شوند که این امر گاهی به سبب حساسیت های استان و گاهی هم بخاطر پر شدن ظرفیت سالن ها است.

سینما ونوس
هادی کریم خانی مدیر سینما ونوس اظهار داشت: مجموعه سینمایی ونوس با ظرفیت 300 صندلی در سال 1389 تاسیس شد، نزدیک به یک دهه از فعالیت آن می گذرد و با عنایت به فراز و نشیب هایی که فیلم های مختلف دارند کاملا با اداره کل ارشاد اسلامی قم هماهنگ بوده.
وی توضیح داد: با عنایت به فضای دینی، فرهنگی و وجود مراجع عظام حساسیت هایی در قم وجود دارد که سبب می شود سینماهای آن هر فیلمی را اکران نکنند و تابع دستورهای ارشاد استان باشند و مسائل دینی را رعایت نمایند.
کریم خانی در مورد نارضایتی مردم برای عدم اکران برخی فیلم ها عنوان کرد: سینما ونوس بازخورد و ناراحتی مردم را تایید می کند اما مردم هم باید خودشان متوجه این مورد باشند که شرایط فرهنگی قم با سایر شهرها متفاوت می باشد، این شهر از گذشته تا حالا با الزاماتی همراه بوده، تمامی این حساسیت ها برای قم اصلا غیرطبیعی نیست و باید همواره رعایت شود.
وی در پاسخ به این سؤال که موضع گیری مردم نسبت به فیلم هایی که اکران نمی گردد چیست اظهار نمود: مردم فیلم هایی که در قم اکران نمی گردد را یا می روند به تهران می بینند یا باید صبر کنند اکران سینمایی شان تمام شود تا بتوانند آنها را خریداری کنند، با وجود چنین شرایطی مسلم است که مردم خواهان برگزاری فیلم ها در شهر قم هستند اما همانطور که گفته شد به سبب وجود حساسیت ها مردم باید درک کنند و با مجموعه های استان همراه باشند.
مدیر سینما ونوس درمورد استقبال مردم از فیلم ها خاطرنشان کرد: موج تبلیغات در این مورد بسیار اثرگذار است، درکل فیلم های طنز همینطور فیلم های فرهنگی و مذهبی با استقبال خوبی از جانب مردم مواجه می شود.
وی بیان نمود: قبل از وقوع بیماری کرونا تمام تلاش ما بر این بود که مردم با سینما آشتی کنند و حدودا هم در این امر موفق بودیم و استقبال از سینماها خوب بود اما در دوران کرونایی مردم به این فضا عادت کردند و مشخص نیست که در دوران پسا کرونا باردیگر از سینما استقبال کنند یا خیر!
کریم خانی افزود: مردم قم مردمی سینما دوست هستند اما مسئولین آنطور که باید فضای فرهنگی خوبی برای آنان ایجاد نکرده اند و مردم قم ظرفیت و استعداد فرهنگی بالایی دارند که باید از آن حمایت شود.
سینما آیه
فرید الدین فرید قائم مقام مدرسه اسلامی هنر قم اظهار داشت: سینما آیه قم به سفارش و کمک سازمان سینمایی و با سرمایه مدرسه اسلامی هنر با هدف عرضه خدمات تخصصی به فضای دینی قم همچون طلاب و اقشار متدین استان در بخش سینمایی، راه اندازی شد.
وی در مورد هدف اولیه از طریق اندازی سینما آیه چنین اظهارکرد: سینما آیه در سال 1395 تاسیس شد و با توجه به این که همواره یک سری محدودیت از جانب فضای دینی جامعه نسبت به سینماها وجود داشته و از سویی هم بعضی از اقشار متدین خیلی در سینماهای رایج حضور پیدا نمی کنند، تصیم بر این شد فضایی ایجاد شود تا این قشر از جامعه با سینما آشتی و به فضای آن اعتماد کنند و خرید بلیط سینما را در سبد خانوادگی خود جای دهند.
وی افزود: در ادامه راه به این نتیجه رسیدیم از آنجایی که سینما یک صنعت است، باید در یک فضای بازتری فعالیت کند به همین جهت محدودیتی قائل نشدیم به جهت اینکه دیگر اقشار جامعه هم بتوانند از این فضا استفاده کنند، از ابتدا هم منعی برای شرکت عموم مردم وجود نداشت اما تبلیغات و تسهیلات برای این بود که اقشار متدین بتوانند از آن بیشتر بهره ببرند.
قائم مقام مدرسه اسلامی هنر اظهار نمود: سینما آیه به تازگی بازسازی شده و درحال حاضر کاملا قابل استفاده می باشد، اما از آغاز سال 98 وقفه ای در مدیریت و کارهای اداری سینما بوجود آمد چونکه در دوره ای کوتاه به بخش خصوصی واگذار شد که از جهت فیلم هایی که اکران می شد و فضایی که بیش از حد باز شده بود سبب شد به ذائقه اقشار متدین و طلاب خوش نیاید ازاین رو تصمیم گرفته شد در مدیریت آن تغییراتی ایجاد شود.
وی در مورد فیلم هایی که در سینماهای قم اکران نمی گردد توضیح داد: این مورد خیلی به سینماها ارتباطی ندارد بلکه بخشی از این مورد برمی گردد به اینکه خود تهیه کننده ها و مراکز پخش فیلم به علل مختلف تمایلی به اکران فیلم های خود در استان قم ندارند، چونکه بعضی از این فیلم ها مشکلاتی دارند که فکر می کنند اگر در قم اکران شود با اعتراضات مردم آن همراه خواهد بود، بخشی از این مورد هم به اداره ارشاد قم مربوط می شود، اینگونه که به هر علتی امکان دارد اجازه پخش فیلم در قم را ندهد. بخش دیگر در اینباره برمی گردد به سینماها، به این معنا که برخی سینماها که مخاطب عامه دارند دستشان در اکران فیلم ها بازتر است اما سینماهایی مانند سینما آیه مخاطبان خاصی دارند که انتظاراتی از این سینماها دارند پس بایستی در گزینش فیلم ها دقت بیشتری داشته باشند.
فرید در پاسخ به اینکه نظر مردم در مورد فیلم هایی که در استان اکران نمی گردد چیست، اینگونه بیان نمود: بعضی از فیلم ها هستند که به سبب داشتن مضامین اجتماعی خود سینما آیه خواهان اکران آن است اما اداره ارشاد مجوز آنرا صادر نمی کند، گاهی هم می توان گفت این محدودیت ها هیچ دلیل موجهی ندارد، حتی فیلم هایی که لوکیشن آن قم بوده و درواقع می توان گفت فیلم برای استان قم است، مضمون روحانی هم دارد و در جشنواره فجر هم جایزه برده است به سبب محافظه کاری هایی که گاها موجه نیست مجوز اکران پیدا نکرده اند. در کل مردم حق دارند فیلم های جدید که تولید می شود را ببینند ولی متاسفانه در بعضی موارد این اتفاق نمی افتد.
قائم مقام مدرسه اسلامی هنر افزود: یکی دیگر از دلایلی که امکان دارد همه فیلم ها در قم اکران نشود برمی گردد به اینکه سالن کافی نسبت به جمعیت استان نداریم که بتوان همه فیلم ها را پوشش داد.
وی درمورد سینما دوستی مردم قم خاطرنشان کرد: واقعیت امر این است که مردم قم از سینماها استقبال می کنند ولی متاسفانه تمام سلایق در قم پوشش داده نمی گردد، برخی سینماها اکثرا فیلم های نازل را پخش می کنند و سراغ فیلم های جدی تر نمی روند این درحالی است که بخشی از ذائقه فیلم بینی استان دارای سطح بالایی است و خواهان اکران فیلم های جدی هستند اما متاسفانه سینماهایی مثل سینما هنر و تجربه در قم اصلا پشتیبانی نمی گردد.
فرید در پاسخ به این سؤال که چرا بعضی از مردم به سمت سینما نمی روند، عنوان کرد: بدون درنظر گرفتن وضعیت فعلی که در اثر بیماری کرونا پیش آمده، بخش عمده دوری مردم از سینماها تابع وضعیت اقتصادی جامعه است، به صورت مثال کمترین مبلغ برای تهیه بلیط به ازای هر نفر در قم 12 هزار تومان است که امکان دارد برای یک خانواده چهار پنج نفره سنگین باشد، البته منظور این نیست که هزینه بلیط نسبت به هزینه های تولید فیلم زیاد است اتفاقا اندک است و هزینه های تولید یک فیلم از راه فروش بلیط در سینما جبران نمی گردد. اما در کل در جامعه ای که مردم آن دغدغه اقتصادی دارند دیگر حوصله ای برای رفتن به سینما را باقی نمی ماند.
وی ادامه داد: از طرفی هم در کشور ما مناسبت هایی وجود دارد که مانع فعالیت سینما به صورت منظم می شود و هیچ چاره ای هم ندارد، بعنوان مثال فصل فروش سینما حدودا در سال چهار ماه یعنی معمولا از اواخر پاییز تا اواخر فروردین است و اگر مانعی وجود نداشته باشد سینماها کار می کنند، معمولا محرم و صفر، ماه رمضان و ایام تابستان سینماها کار نمی کنند و این به طور کلی ضرر می دهد. به دنبال این شرایط مردمی که عادت کرده اند حدود شش ماه از سال را سینما نروند به مرور از زندگی شان آنرا حذف می کنند.
قائم مقام مدرسه اسلامی هنر اشاره کرد: بدون درنظر گرفتن فیلم‎های کمدی که همیشه بالاترین فروش را نه تنها در قم بلکه در کل کشور دارند، یک سری از فیلم های حوزه دفاع مقدس، انقلابی و مذهبی هستند که امکان دارد در کل کشور آمار فروش پایینی داشته باشند اما در قم فروش بالایی دارند و مردم از آن استقبال می کنند.
وی خاطرنشان کرد: مخاطبین مذهبی جامعه با این ذهنیت به سینما آیه برای تماشای فیلم می آیند که این سینما فیلم ها گزینش شده اکران می کند و هر فیلمی را اکران نمی کند و توقعاتی دارند که اگر به آنها توجه نشود سبب اعتراض و ریزش مخاطبان خاص می شود، بنا بر این باید از انجام یک سری مسائل که در سینماهای دیگر رایج است دراین سینما پرهیز کرد.
فرید افزود: قبل از شیوع بیماری کرونا فرایندهای بازسازی سینما آیه همچون تکمیل تجهیزات آتش نشانی انجام شد، که همه این موارد هزینه های هنگفتی به همراه داشت و به این امید این تغییرات اعمال شد که در اکران نوروزی این هزینه ها بازگردد، ولی متاسفانه کرونا تمام فعالیت ها را تعطیل کرد و می توان اظهار داشت که در بخش سینمایی کاملا ورشکسته شدیم.
وی ادامه داد: سینما آیه تمام نیروهای خویش را مرخص کرده چونکه امکان پرداخت حقوق به آنان وجود نداشت، متاسفانه در این زمان از سوی اداره ارشاد هم هیچ حمایتی صورت نگرفته است.
قائم مقام مدرسه اسلامی هنر اظهار داشت: چرخ صنعت سینما در قم در صورتیکه بتواند ذائقه ها و سلایق مختلف را پوشش بدهد و واقعا دارای کیفیت استانداردی باشد به خوبی می چرخد و مردم از آن استقبال می کنند.
او در آخر تصریح کرد: خلاف تصوری که در سایر نقاط کشور نسبت به استان قم رایج شده، مردم قم به شدت ذائقه هنری دارند و از آن استقبال می کنند، همینطور فروشی که سینماهای قم در اکران برخی آثار داشته میان موسسه های پخش فیلم زبان زد بوده است.
با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که سرانه فضای فرهنگی استان قم نسبت به جمعیت آن خیلی کم است و همینطور با درنظر گرفتن روحیه هنر دوستی مردم قم و تقاضای آنان برای حضور در سینماها و تماشای فیلم های جدید، بایستی مسئولین استان اقداماتی درخور همچون سرمایه گذاری برای راه اندازی سالن های جدید را جزء الویت های مهم و در دست بررسی قرار دهند تا از این طریق روحیه هنر طلبی مردم بویژه جوانان تقویت شود.
همینطور به نظر می رسد شرایط موجود که تحت تأثیر بیماری کرونا به وجود آمده و باعث تعطیلی الزامی سینماها و دوری مردم از این فضا شده، موقعیت خوبی برای جبران نقصها و تقویت ضعف های فضاهای فرهنگی با حمایت های مسئولین و اداره ارشاد استان است تا در دوران پسا کرونا مردم با انگیزه بیشتری باز هم به سمت سینماها سوق پیدا کنند.1399/07/12
23:57:58
5.0 / 5
1617
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بازی اندروید