بازی اندروید

توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها و خطر تعطیلی 8000 مركز درمان اعتیاد

توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها و خطر تعطیلی 8000 مركز درمان اعتیاد

بازی اندروید: درحالی كه بیش از 10 روز از ابلاغ ضابطه مصوبه داروهای مخدر بوسیله داروخانه ها توسط سازمان غذا و دارو می گذرد، حالا دبیر كانون سراسری انجمن های صنفی مراكز سرپایی درمان اعتیاد كشور می گوید كه با اجرای این مصوبه 400 داروخانه ( 3 درصد داروخانه ها) از این طرح استفاده می نمایند و عادلانه نیست كه به خاطر سود این داروخانه ها، 8000 مركز درمان اعتیاد سرپایی در سراسر كشور در خطر تعطیلی قرار بگیرند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، مرداد ماه سال قبل بود که در جلسه ۱۳۶ ستاد مبارزه با مواد مخدر توزیع متادون بوسیله داروخانه ها به تصویب رسید و تصمیم بر آن شد که توزیع متادون بوسیله داروخانه ها صورت گیرد، این تصمیم با انتقادات و ابراز نگرانی هایی از طرف درمانگران حوزه اعتیاد همراه بود، یکی از این انتقادات از طرف مجتبی غالبی- رئیس پیشین کانون سراسری درمانگران اعتیاد کشور عنوان شد به طوریکه او ضمن انتقاد نسبت به تصویب این طرح، افزایش اپیدمی اعتیاد در کشور، عدم مراجعه معتادان یقه سفید برای تهیه داروهای ترک اعتیاد از داروخانه ها بدلیل ترس از دیده شدن و... را از عوارض این مصوبه دانست.
پس از آن، اسکندر مومنی- دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر دراین باره اظهار داشت: درباب توزیع متادون، وزارت بهداشت به هر جمع بندی که برسد ما هم درباره آن هیچ حرفی نخواهیم داشت. مقرر است در ستاد کمیته درمان از نمایندگان بخش های مختلف دعوت شود و به هر نتیجه ای که رسیدیم طبق آن عمل می شود.
پس از این جریانات و با گذشت حدود یک سال از تصویب این طرح، حالا ضابطه طرح توزیع داروهای مخدر در ۲۹ شهریورماه از طرف سازمان غذا و دارو ابلاغ گردیده و به نظر مقرر است که این مصوبه اجرائی شود، این درحالیست که حالا دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور تصویب طرح توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها را غیر علمی، غیر قانونی و فقط مسائل مالی و صنفی می داند و با استناد به ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر معتقد می باشد که این طرح مغایر با قانون است.
علی غلامی در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه می گوید: مردادماه سال ۱۳۹۸ ستاد مبارزه با مواد مخدر مصوبه ۱۳۶ خودرا تصویب کرد؛ در بند ۸ این مصوبه که به واگذاری داروهای مخدر به داروخانه ها بمنظور جداسازی درمان و داروهای مخدر اشاره شده، آمده است: «به منظور تفکیک ارائه خدمات درمانی در مراکز درمان اعتیاد از پروسه توزیع دارو و بر طبق نتایج به دست آمده از اجرای طرح آزمایشی و با هدف جلوگیری از نشت و انحراف در توزیع دارو خصوصاً متادون و ساماندهی انتخاب نوع و شکل مناسب داروهای تکلیفی، مقرر شده که توزیع داروهای آگونیست و درمان اعتیاد بوسیله داروخانه های منتخب صورت پذیرد.»
وی افزود: حال آنکه در تعریفی که در ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر آمده، مراکز درمان سرپایی اعتیاد اینطور تعریف شده اند که این مراکز، مراکزی هستند که باید دارو، پزشک، روانشناس و مددکار در آن حضور داشته باشد. حال معین نیست که چرا ستاد مبارزه با مواد مخدر مغایر با قانون عمل کرده و بدون انجام کار کارشناسی، این طرح را به تصویب رساند. این طرح به هیچ عنوان گردش کاری در کمیته درمان ندارد و مصوبه هم در کمیته ندارد و هیچ زمان طرح پایلوت برای این تصمیم ملی انجام نشده است.
دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور ادامه می دهد: در متن مصوبه، ستاد مبارزه با مواد به سازمان غذا و دارو دو ماه فرصت داد تا ضابطه اجرای این طرح را ارائه کند، اما پیرو اعتراضات گسترده پزشکان درمانگر اعتیاد، سازمان نظام پزشکی، مرکز ملی مطالعات اعتیاد و کنگره بین المللی اعتیاد و انجمن روانپزشکان کشور جلسه ای در مهرماه سال ۹۸ در هیات رئیسه مجلس با حضور نایب رئیس مجلس جناب دکتر مصری و رئیس کمیسیون اجتماعی، نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان، دکتر جان بابایی، دکتر شانه ساز و مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس سازمان بهزیستی کشور برگزار شد؛ در آن جلسه دکتر شانه ساز و دکتر جان بابایی اعلام نمودند که «ما علت تدوین چنین مصوبه ای با این کیفیت را نمی دانیم و قرار بوده است که مصوب شود طرح به صورت پایلوت در مناطق کمتر برخوردار اجرا شود».
غلامی می افزاید: در آن زمان حتی مجلس شورای اسلامی نیز به طرح توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها ایراد گرفت و اینطور بیان کرد که در مصوبه آمده است که پایلوت این طرح اجرا شده، پس نتایج طرح آزمایشی کجاست؟ و چگونه ممکنست یک طرح در سطح ملی اجرا شود ولی جایی پایلوت نشده باشد. پس در آن زمان به دنبال اعتراضات وارده، اعلام گردید که این طرح اجرا نمی گردد.
وی می گوید: البته دراین زمینه طرحی آزمایشی نه به شکل عرضه دارد به بیمار بلکه فقط توزیع در میان مراکز در استان قم و فارس و با رویکرد توزیع داروهای مخدر اجرا شد که بر طبق آن کلینیک های درمان اعتیاد این دو استان، بجای دریافت دارو از معاونت دارو و غذای دانشگاه ها، داروها را از داروخانه های منتخب دریافت می کردند که این طرح پایلوت هم مسائل و مشکلاتی را به همراه داشت؛ یکی از این مشکلات این بود که به سبب اینکه داروخانه ها بخش خصوصی به فکر سود شخصی هستند، بی کیفیت ترین برندهای دارویی با تخفیفات زیاد را خریداری می کردند، اما دانشگاه های علوم پزشکی که به فکر سود نبودند برای رعایت حال بیماران بهترین نوع داروها را خریداری می کنند.
دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور یادآور می شود: در نهایت ضابطه این طرح در ۲۹ شهریورماه توسط سازمان غذا و دارو ابلاغ گردید و این مصوبه اجرا می شود.
وی در ادامه نسبت به اجرای این طرح ابراز نگرانی می کند و به تشریح بعضی از عوارض احتمالی اجرای این طرح می پردازد: در صورت اجرائی شدن این مصوبه، داروخانه ها داروهای مخدر را از شرکت های پخش دارویی خریداری خواهند کرد (که هیچ نظارتی هم از نظر کیفیت دارو وجود نخواهد داشت) و آنرا باید مستقیما به معتادان توزیع و به فروش برسانند.
غلامی با اعلان اینکه هم اکنون ۱۱ هزار و ۲۵۳ داروخانه در کشور وجود دارد، خاطرنشان می کند: سودی که تا حالا دانشگاه های علوم پزشکی از پخش داروهای مخدر دریافت می کردند سالیانه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان بود. حال جای سوال دارد که با اجرای این مصوبه که مقرر است داروخانه ها بجای دانشگاه های علوم پزشکی داروها را توزیع کنند، دانشگاه های علوم پزشکی در این وضعیت اقتصادی نابسامان، چطور می خواهند این سود را به ۴۰۰ داروخانه منتخب در سراسر کشور واگذار کنند؟. با اجرای این مصوبه ۳ درصد از داروخانه ها از این طرح استفاده می نمایند و ۹۷ درصد داروخانه های دیگر نیز به دنبال مسائل احتمالی اجرای این طرح بدنام خواهند شد، چونکه بعد از اجرای این مصوبه با موضوع نشت داروها مواجه خواهیم شد. این درحالیست که هنوز اتفاقات پیش آمده بر سر مسائل داروی ترامادول از یاد مردم نرفته است.
به گفته دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور و بر طبق تحقیقات انجام شده توسط مرکز ملی مطالعات ایران، ۱۸ تا ۲۳ درصد اعتیاد اول جوانان مربوط به ترامادول است.
وی در ادامه درباره عوارض دیگر طرح توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه های منتخب به معتادان توضیح می دهد و می گوید: بیماران به این دلیل به مراکز درمان اعتیاد مراجعه و خدمات روانشناسی دریافت می کنند که بتوانند داروهای مخدر خودرا دریافت کند، در واقع توزیع دارو طعمه ای است برای شکار بیماران که هدف نهایی درمان، خدمات روانشناسی و درمان عدم مهارت های زندگی آنهاست، زمانی که این طعمه (توزیع دارو توسط مراکز درمان اعتیاد) از بین برود، مراکز درمان اعتیاد ناکارآمد خواهند شد و دیگر برای درمان های روانشناختی به این مراکز مراجعه نخواهند کرد.
دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اعلان اینکه هم اکنون ۸۰۰۰ مرکز درمان اعتیاد سرپایی در سراسر کشور فعالیت دارند که حدود ۳۰ هزار نفر در این مراکز مشغول به کار هستند، می افزاید: عادلانه نیست که به خاطر سود ۴۰۰ داروخانه، ۳۰ هزار نفر بیکار شوند.
غلامی همین طور ریزش مراجعه معتادان به مراکز درمان اعتیاد، نشت دارو از داروخانه ها، نبود زیرساخت های نرم افزاری، عدم مراجعه معتادان یقه سفید برای تهیه داروهای ترک اعتیاد از داروخانه ها بدلیل ترس از دیده شدن و... را از دیگر عوارض اجرای مصوبه توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها عنوان می کند.
منبع:

1399/07/15
23:12:27
5.0 / 5
1712
تگهای خبر: بدن , جوانان , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بازی اندروید