بازی اندروید

از كجا بدانیم به بلوغ عاطفی رسیده ایم؟

از كجا بدانیم به بلوغ عاطفی رسیده ایم؟

یك روانشناس به عرضه توضیحاتی درباره بلوغ عاطفی بعنوان یكی از مولفه های بهداشت روان پرداخت و اظهار داشت: هنگامی می توان گفت فردی به بلوغ عاطفی رسیده است كه توانایی مدیریت عواطف و احساساتش را داشته باشد، به درك درستی از خود و روابط بین فردی رسیده باشد و نحوه درست ابراز هیجان و واكنش مناسب به رفتار اطرافیان را بداند.


دکتر نیما گنجی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه بلوغ عاطفی یکی از مراحل رشدی به حساب می آید و در جهت بلوغ جسمی و جنسی، شناختی، اجتماعی و اقتصادی، یک عنصر حیاتی برای داشتن زندگی رضایت بخش به حساب می آید، اظهار نمود: بلوغ عاطفی یک عامل اثرگذار و تعیین کننده در موفقیت زندگی مشترک و روابط بین فردی است که به شخص کمک می نماید تا در موقعیت های بحرانی زندگی، تصمیمات منطقی بگیرد و اجازه ندهد که احساسات بیش از اندازه تصمیماتش را تحت تاثیر قرار دهد.
این روانشناس اظهار نمود: افرادی که به بلوغ عاطفی می رسند، در قبال زندگی خود کاملا مسئولیت پذیرند، در مواجه با مشکلات زندگی واکنشهای صرفاً هیجانی و یا احساسی نشان نمی دهند، به درستی از احساسات و عواطف و هیجانات خود و علل زیربنایی آن آگاهی دارند و تلاش خویش را به منظور رفع مشکلشان انجام می دهند، همینطور دیگران را به خاطر مسائل خودشان مورد شماتت قرار نمی دهند و مسئولیت اشتباهاتشان را می پذیرند.

افراد در چه سنی به بلوغ عاطفی می رسند؟
وی ادامه داد: بلوغ عاطفی در افراد مختلف با عنایت به سبک زندگی، آموخته ها، شرایط محیطی و... در سنین مختلفی فرا می رسد و نمی توان بلوغ عاطفی را مشروط به سن خاصی کرد، همینطور نمی توان با قاطعیت اظهار داشت که تمامی افراد در کهنسالی به بلوغ عاطفی می رسند و امکان بلوغ عاطفی در جوانی را منکر شد.

افراد دارای بلوغ عاطفی چه خصوصیت هایی دارند؟
به نقل از گنجی، یکی از خصوصیات افراد با بلوغ عاطفی تحمل تنش است، بگونه ای که موضوعات کوچک، چندان سبب ناراحتی آنان نمی گردد، سایرین به آسانی قادر به عصبانی کردن آنان نیستند و مدیریت خشم خوبی دارند.
وی مهربانی و محبت بدون چشم داشت را از خصوصیت کلیدی افراد دارای بلوغ عاطفی دانست و اضافه کرد: کینه توزی و نفرت پراکنی در شاکله شخصیت این افراد جایگاهی ندارد و آموختن از تجربیات و اشتباهات زندگی، پذیرش واقعیات زندگی و سازگاری با آن، انتقادپذیری و تلاش به منظور هرچه بامعنا کردن زندگی از مشخصه مشترک این افراد است.

استقلال عاطفی چیست؟
این روانشناس اعتقاد دارد که در نقطه مقابل وابستگی عاطفی، استقلال عاطفی قرار دارد که در حقیقت یکی از ابعاد بلوغ عاطفی است. اگر فردی قادر باشد خودش را از دیگران مجزا کند و افکار، ایده ها، احساسات، هیجانات و خواسته های مستقل داشته باشد، استقلال عاطفی دارد. استقلال عاطفی یکی از شروط لازم و نه کافی بلوغ عاطفی است، در نتیجه وجود وابستگی عاطفی در یک شخص به شکلی مبین عدم بلوغ عاطفی در اوست.
وی درباره اهمیت استقلال عاطفی در ازدواج اظهار داشت: پیش شرط ازدواج موفق داشتن استقلال عاطفی است و استقلال عاطفی هم شرط لازم بلوغ عاطفی؛ ازاین رو انتظار ازدواج موفق با شخصی که بلوغ عاطفی ندارد چندان واقع بینانه نخواهد بود. یکی از علائم بلوغ عاطفی این است که فرد بتواند در کنار یک انسان دیگر با در نظر گرفتن نیازهایش زندگی کند و برای مرتفع ساختن نیازهای همسرش احساس مسئولیت کند، یعنی زندگی دو نفره را آموخته و در زندگی کودکانه خود دست و پا نزند و بالغانه بفهمد که حتی اگر نیاز همسر برای او خوشایند نیست باید برای برآورده کردن نیاز او تلاش کند.

اهمیت بلوع عاطفی در زیست اجتماعی افراد
این روانشناس افزود: بلوغ عاطفی به صورت ساده یعنی این که فرد بتواند احساسات خویش را کنترل کند. زمانی می توان اظهار داشت که فردی از نظر احساسی بالغ است که درشرایط مختلف زندگی زیر فشار ناملایمات خرد نشود و یاد بگیرد که با مشکلات عاقلانه برخورد کند و در رفع آنها بکوشد. درباره مسائل و مشکلات مشورت و بحث کند و انتقادات منصفانه را بپذیرد. بدون این که افسرده و عصبی شود با مسائل ناراحت کننده و تلخ روبرو شود، بی آن که از آنها فرار کند و از دلواپسی ها و ترس های کودکانه بر حذر باشد.
به قول گنجی، مساله بلوغ عاطفی مساله ای مهم می باشد که اگر افراد به آن توجه نکنند امکان دارد در زندگی خانوادگی و اجتماعی با مشکل روبرو شوند، مسلما کسی که از نظر عاطفی به سطحی از رشد و بلوغ نرسیده است نمی تواند زندگی مسالمت آمیزی را با افراد خانواده و در جامعه داشته باشد، چونکه که هنوز تسلطی بر عواطف و احساسات خود ندارد و این که نمی داند چگونه آنها را کنترل کند. شخصی که دارای بلوغ عاطفی است، در مورد مشکلات زندگی نظر واقع بینانه ای دارد، دارای فلسفه زندگی معینی است که بر مبنای آن می تواند از بحران های دائمی زندگی جلوگیری کند و می داند چگونه با دیگران سازش کند.

چگونه به بلوغ عاطفی برسیم؟
وی در پایان با اشاره به اینکه بلوغ عاطفی امری اکتسابی و تحت تأثیر مولفه هایی همچون میزان غنی بودن آموزش، محیط زندگی و تحصیلی، روابط اجتماعی، سلامت روان جامعه و... است، به عرضه راهکارهایی برای دست یابی به بلوغ عاطفی پرداخت و اظهار نمود: آموزش های روانشناختی نظیر آموزش کنترل رفتارهای تکانشی، کنترل خشم و عصبانیت، همدلی، تشخیص وبه رسمیت شناختن تشابهات و تفاوت ها میان مردم واداره هیجانات خود، برقراری ارتباط، ارزیابی خطرها، عزت نفس مثبت، حل مسئله، تصمیم گیری، ایجاد هدف، مهارتهای ارتباطی بعضی از راه های دستیابی سریعتر به بلوغ عاطفی است.1399/07/25
15:55:15
5.0 / 5
1611
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بازی اندروید