بازی اندروید

2 تا 8 درصد نابینایان از عصای سفید استفاده می نمایند

2 تا 8 درصد نابینایان از عصای سفید استفاده می نمایند

به گزارش بازی اندروید مدیر گروه روانشناسی كودكان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: تنها 2 تا 8 درصد از كم بینایان و نابینایان از عصای سفید استفاده می نمایند و این رقم، پایین است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، گیتا موللی در وبینار نابینایان و حقوق شهروندی، درباره علت استفاده درصد اندکی از نابینایان و کم بینایان اظهار نمود: نبود ارتباط خوب میان عصای سفید و نابینایان و کم بینایان از نگرش اشتباه خانواده و جامعه شروع می شود و درنتیجه نابینا و کم بینا وابسته به فرد بینا می شوند.
موللی معتقد می باشد که کاهش استفاده از عصای سفید منجر به دید متفاوت خانواده نسبت به کودک نابینا و کم بینای می شود و این قبیل کودکان، در آینده نوجوانانی با اعتماد به نفس پایین خواهند شد که توانایی برقراری رابطه سالم با جامعه را نخواهند داشت.
وی افزود: حدود ۲۳۵ میلیون نفر با لطمه بینایی در جهان وجود دارند که همچون آنها کودکان کم بینا و نابینا هستند. اگر این افراد به سرعت تشخیص داده شوند و تحت آموزش مناسبی قرار گیرند، می توانند همانند سایر کودکان آینده موفقی داشته باشند.
موللی همین طور اشاره کرد: لازم است مراکز بهداشتی، بهزیستی و پزشکان بعد از تشخیص کودک نابینا و کم بینا سریعا آنها را به مراکز توانبخشی و آموزشی مناسب ارجاع دهند، چونکه اقدامات سریع پزشکی می تواند تا حد زیادی از مشکلات بعدی جلوگیری کند.
بگفته مدیر گروه روانشناسی کودکان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، ۱۵ مرکز تخصصی سازمان بهزیستی در سراسر کشور برای خدمت رسانی به کودکان نابینا و کم بینا وجود دارد اما متاسفانه این مراکز ارجاع مناسبی ندارند.
وی ادامه داد: شش هزار و ۷۲۰ مدرسه سازمان استثنائی ویژه آموزش کم بینایان و نابینایان وجود دارد، اما نکته مهم اینجاست که لازم است کودکان نابینا و کم بینا از سنین قبل از مدرسه آموزش ببینند.
موللی معتقد می باشد که کودکان نابینا و کم بینا باید از تمام حقوق شهروندی نظیر پارک، شهر بازی و... برخوردار شوند چونکه حق بازی، نشاط و کودکی از حقوق اصلی کودکان بشمار می رود.
مدیر گروه روانشناسی کودکان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: متاسفانه مردم افراد نابینا و کم بینا را به چشم عقب مانده می بینند و همیشه نابینایان و کم بینایان از این دل سوزی مردم گله مندند درحالی که اگر این کودکان آموزش جهت یابی ببینند و وسایل درستی برای او تدارک دیده شود می توانند مانند هر کودک دیگری موفق شوند.
بگفته وی خانواده کودکان نابینا و کم بینا نباید تفاوتی میان این کودکان و سایر فرزندان خود بگذارند و نباید این کودکان را محدود کنند چونکه اگر این کودکان از جانب خانواده به درستی پذیرفته شوند می توانند کودکان توانمندی شوند.
موللی اظهار داشت: جامعه باید به افراد نابینا و کم بینا اجازه دهد توانمندی های خودرا در تمامی حوزه ها همچون اشتغال بروز دهند.
وی با اشاره به نگرش جامعه به نابینایان و کم بینایان اضافه کرد: نگرش و آگاهی از دوران کودکی شکل می گیرد و لازم است در این راستا برای آموزش و آگاهی کودکان در زمینه تفاوت های کودکان نابینا و کم بینا، کتاب هایی را نشر دهیم و در کتابخانه ها داشته باشیم.
ایشان سپس به نکات مهم در برخورد با کودکان نابینا و کم بینا پرداخت و اظهار داشت: یکی از نکات مهم صدا زدن اسم کودک نابینا و کم بینا و سخن گفتن با خود اوست چونکه خیلی از افراد با همراهان این کودکان سخن می گویند درحالی که خودشان می توانند پاسخ دهند.
بگفته مدیر گروه روانشناسی کودکان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، زمانی که وارد و خارج اتاق کودک نابینا و کم بینا می شویم باید به او اطلاع دهیم و خودمان را معرفی نماییم، همین طور نباید به اجبار به این کودکان کمک نماییم چونکه دلسوزی بیش از اندازه منجر به ناراحتی آنها می شود.
منبع:

1399/07/26
13:51:40
5.0 / 5
1457
تگهای خبر: آموزش , بازی , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بازی اندروید