بازی اندروید

تاثیر مخرب همراهی والدین در تقلب كردن دانش آموزان

تاثیر مخرب همراهی والدین در تقلب كردن دانش آموزان

یك روانشناس با اشاره به همراهی برخی والدین در تقلب كردن دانش آموزان هنگام پرسش و پاسخ مجازی، اظهار داشت: والدین باید توجه داشته باشند كه دانش آموز كنونی، شهروند آینده این جامعه است و بدین جهت آموزش كنترل درونی به دانش آموز و عدم تقلب در هنگام نبود كنترل بیرونی در آموزش مجازی، امری مهم شمرده می شود.


شبنم طلوعی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تقلب دانش آموزان در آموزش مجازی و با تاکید بر اینکه اصل موضوع تقلب امری نکوهیده است، اظهار داشت: والدین باید بدانند که همراهی دانش آموزان در تقلب کردن امری غلط است چونکه اولویت دانش آموزان کسب مهارت است و نه کسب نمره؛ همین طور وظیفه والدین در هنگام درخواست فرزندان برای کمک رسانی آنها در تقلب، بی تفاوتی و نادیده گرفتن فرزند است.
این روانشناس معتقد می باشد که والدین باید در هنگام تقلب کردن فرزند او را تنها بگذارند و به وی در این راه کمک نکنند چونکه تقلب کردن یا تقلب نکردن نوعی قانونمندی در منزل است و رقتار والدین پایبندی به این قوانین را نشان میدهد.
طلوعی اضافه کرد: در آموزش مجازی و پرسش و پاسخ مجازی دانش آموزان، تقلب کردن به سبب حذف کنترل بیرونی و نظارت مستقیم آموزگار، درصورتی که از پیش به دانش آموز مسئولیت پذیری و نحوه کنترل درونی آموزش داده نشده باشد، امری طبیعی است.
این روانشناس اظهار نمود: در شرایط کنونی که آموزش به صورت مجازی انجام می شود نظام آموزشی، آموزگاران و والدین باید مدیریت رفتاری دانش آموزان را یاد بگیرند چونکه با حذف نظارت بیرونی از طرف آموزگاران، کنترل بیرونی حذف می شود و در نهایت دانش آموز به تقلب روی می آورد.

به قول وی، با حذف کنترل بیرونی تنها عاملی که منجر به عدم تقلب دانش آموز و مسئولیت پذیری وی در قبال آموزش می شود، کنترل درونی اوست که به آموزش از جانب والدین و نظام آموزشی نیاز دارد.
طلوعی با اشاره به اینکه اگر والدین مهارت های فرزند پروری را آموزش دیده باشند به آسانی می توانند فرزندی مسئولیت پذیر تربیت کنند، افزود: این مسئولیت پذیری کمک می نماید تا کنترل درونی جایگزین کنترل بیرونی شود و دانش آموز با مسئولیت پذیری از تقلب خودداری کند. همین طور فرآیند تقلب کردن در صورتی برای دانش آموز طبیعی شمرده می شود که این آموزش ها از پیش به او داده نشده باشد.
این روانشناس درباره نحوه برخورد والدین و آموزگاران با تقلب کردن دانش آموز، اظهار داشت: در صورتیکه آموزگاران و والدین متوجه تقلب دانش آموز شدند، به هیچ عنوان نباید تقلب کردن او را یادآوری کنند، چاره آن نیز باتوجه به سن دانش آموز متغیر است برای مثال برای کودکان می توان از تکنیک های بازی درمانی و قصه گویی خلاق بهره برد.

به قول طلوعی، والدین پس از آن که متوجه تقلب کردن فرزند خود می شوند می توانند به آسانی از موضوع عبور کنند اما نباید در آموزش کنترل درونی و عدم تقلب او سهل انگاری کنند.

وی ادامه داد: والدین در ابتدا می توانند فرزند و تقلب او را نادیده بگیرند چونکه نایده گرفتن تنبیهی برای فرزند شمرده می شود. والد با نایده گرفتن به کودک تلنگر می زند که برایم مهم نیست. کودک پاداش منفی دریافت می کند و این پاداش منفی همراه با بی تفاوتی به مرور به کودک می فهماند که در حال درنوردیدن مسیر اشتباهی است.
1399/08/04
17:39:32
5.0 / 5
1395
تگهای خبر: آموزش , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بازی اندروید