بازی اندروید

نگاهی به تاریخ سینمای ایران، میرزا ابراهیم خان عكاسباشی

نگاهی به تاریخ سینمای ایران، میرزا ابراهیم خان عكاسباشی

میرزا ابراهیم خان عكاسباشی كه در سال ۱۲۵۳ در تهران به دنیا آمد، اولین مستندساز و فیلمبردار تاریخ سینمای ایران است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، روایت است که صنیع السلطنه (پدرابراهیم خان)، بدون اجازهٔ ناصرالدین شاه با معیرالممالک به اروپا سفر کرد و شاه بر هر دو غضب کرد. معیرالممالک بازگشت؛ اما صنیع السلطنه حدود ۱۰ سال در اروپا ماند و پسرش میرزا ابراهیم خان از ۱۴سالگی در پاریس به تحصیل عکاسی گراورسازی و عکاسی روی چینی پرداخت.
زمانی که ناصرالدین شاه به پدرش اجازه بازگشت به ایران را داد او هم همراه پدر به وطن بازگشت و به دستور شاه در خدمت مظفرالدین میرزا که ولیعهد بود و در تبریز به سر می برد، درآمد و بعد از کشته شدن ناصرالدین شاه، میرزا ابراهیم خان عکاسباشی به همراه مظفرالدین شاه به تهران آمد.
مظفرالدین شاه در آبان ماه ۱۲۷۷، به میرزا ابراهیم خان، لقب عکاسباشی را داد و خواهر همسرش، زیور السلطان طلعت السلطنه را هم به ازدواج او درآورد.
میرزا ابراهیم خان عکاسباشی، اولین فیلمبردار سینمای ایران، در سال ۱۲۹۴ در سن ۴۱ سالگی، در قهوه خانه ای در چابکسرقزوین گرفتار سکته قلبی شد و درگذشت.
دوربین ابراهیم خان عکاسباشی
طبق آنچه موزه سینما انتشار یافته است، دوربینی که میرزا ابراهیم خان با آن در دربار فیلمبرداری می کرد، دوربین مدل « گومون » بود.
میرزا ابراهیم خان، سال ۱۲۷۹ در مسافرت نخست مظفرالدین شاه به فرانسه همراه او بود و دستور تهیه دوربین را دریافت کرد و توسط پدرش که در پاریس بود توانست دوربین را تهیه نماید و پخش فیلم را در اوستاند بلژیک در مراسم جشن گل ها فیلمبرداری کرد و سپس همراه با شاه به ایران بازگشت.
فیلم های ابراهیم خان عکاسباشی
تصاویر بعدی او از ورود و خرج افراد به قصر است و طولانی ترین پلان فیلم او هم در ارتباط با نمایش «بقال بازی» در حضور شاه است.
بعضی از تصاویر گرفته شده توسط ابراهیم خان عکاسباشی، در اوایل دهه ۶۰ (۱۳۶۲)، در یکی از کاخ گلستان پیدا شد که با همت کامران شیردل و زنده یاد اکبرعالمی، این تصاویر تاریخی که بر اثر گذشت زمان به شدت صدمه دیده بودند، در کشور فرانسه ترمیم و احیا شدند.
شروع نمایش فیلم از همان روزهای نخست بازگشت مظفرالدین شاه، در دربار و برای بزرگان و اشراف زاده ها شروع شد.1399/08/16
11:59:23
5.0 / 5
1566
تگهای خبر: بازی , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بازی اندروید