بازی اندروید

درباره فوت عزیزان به كودكان دروغ نگویید

درباره فوت عزیزان به كودكان دروغ نگویید

یك مشاور درباره نحوه سپری شدن دوران سوگ در كودكان، باتوجه به شرایط پاندمی كووید 19 كه امكان دارد كودكان با از دادن عزیزی مواجه شوند، اظهار داشت: هنگام فوت عزیزی لازم است والدین و یا اطرافیان كودك با بیانی صادقانه و با صراحت در گفتار و متناسب با سن و رشد شناختی و زبانی كودك فوت آن عزیز را برای كودك توضیح دهند و از جملات عینی و واقعی استفاده كنند تا باتوجه به ظرفیت كودك حقیقت را به او بگویند و كودك را فریب ندهند.


مریم فولادی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر لزوم بیان صادقانه فوت عزیزی برای کودک، متناسب با سن و رشد شناختی و زبانی او اظهار نمود: برخی معتقدند نباید در چنین مواقعی به سوالات کودک پاسخ داد چونکه در روحیه کودک اثر مخرب بر جای می گذارد در صورتیکه باید متناسب با سن کودک اطلاعات لازم را در اختیارش گذاشت. خصوصاً در مواردی که عزیز از دست رفته والد کودک بوده است به سبب کاهش عزت نفس کودک لازم است اطرافیان با کمک گرفتن از روانشناسان و مشاوران و یا محیط حمایتگر دیگری به کودک در سوگ والد خود کمک کنند.

از استعاره های غیرواقع بینانه برای کودک استفاده نکنید
وی معتقد می باشد که هنگام فوت یک عزیز باید صادقانه و واقع بینانه به کودک توضیح دهیم که فرد فوت شده دیگر باز نمی گردد و از به کار بردن جملات و اصطلاحاتی نظیر "به خواب رفته است"، "مسافرت رفته است"، "رفته پیش خدا" و... خودداری نماییم.
فولادی اشاره کرد: هنگامی که به کودک می گوییم فرد متوفا به خواب رفته است، ممکنست کودک گرفتار اضطراب، نگرانی، اختلال در خواب و وحشت بیدار نشدن سایر عزیزان به هنگام خوابیدن شود و این اختلالات در وجودش نهادینه شود. از طرف دیگر با اعلان اینکه متوفا به مسافرت رفته است، کودک دائما منتظر بازگشت عزیز است. همین طور برخی استعارات منجر به اثر گذاری در رشد مذهبی کودک می شود، برای مثال با گفتن اینکه عزیز از دست رفته پیش خدا رفته است کودک دائما از خدا درخواست بازگشت او را دارد و وظیفه اطرافیان این است که واقع بینانه مسائل به کودک توضیح دهند.


درک مرگ برای کودکان ۳ تا ۵ سال سخت تر است

تشبیه سازی، درک ماهیت مرگ را آسان می کند
این مشاور فوت حیوانات را مثال زد و اضافه کرد: اطرافیان می توانند فوت حیوانات را برای کودک مثال زنند و بگویند همانگونه که حیوانات می میرند انسان ها هم می میرندو دیگر نمی توانند زنده شوند و غذا بخورند چونکه بوسیله تشبیه سازی درک ماهیت مرگ را برای کودکان آسان می کند. همین طور توجه به این نکته لازم است که درک مرگ برای کودکان بین ۳ تا ۵ سال به سبب خود محورتر بودن سخت تر است و درک متفاوت تری نسبت به سایر کودکان دارند.
این مشاور کودک و نوجوان اضافه کرد: بازه زمانی تقریبی سوگ معمولا بین ۶ تا ۱۲ ماه و در بعضی موارد ۲۴ ماه است و معمولا افراد بین ۶ تا ۱۲ ماه بازسازی و بهزیستی لازم را بدست می آورند اما نکته مهم این است که اغلب کودکان در چنین شرایطی راجع به احساسات و افکار خود صحبت نمی کنند، بدین جهت لازم است والدین و یا اطرافیان کودک به او اجازه صحبت کردن را بدهند.

پسران مشکلات را برون سازی می کنند و دختران درون سازی
بگفته وی، کودکان در هنگام فوت یک عزیز می توانند خلق و خوی و رفتارهایی نظیر افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، افزایش هیجان خشم، چسبیدن بیش از حد به سایر عزیزان بدجای مانده، از دست دادن انگیزه برای کارهایی مانند ورزش و درس خواندن، عدم تمرکز، افزایش خیال بافی، کاهش حافظه و اشتها، احساس طرد شدگی و... از خود بروز دهند که در چنین شرایطی لازم است اطرافیان با حمایت، مراقبت و همدلی نگرانی از طرد شدگی در کودک را کاهش دهند.
وی معتقد می باشد که دختران و پسران هر دو احساسات و هیجانات را درک می کنند اما ابزار این احساسات در آنها متفاوت می باشد، بطوریکه پسرها معمولا گرایش به بروز مشکلات به صورت مشکلات رفتاری، مشکلات تحصیلی و مشکلاتی در محیط دارند و اینطور مشکلات را برون سازی می کنند اما دختران ممکنست مشکلات را درون سازی کنند و اضطراب و افسردگی و نشانه های جسمانی از خود بروز دهند.


اعطای آزادی عمل بیش از اندازه به کودک و مشکلات شخصیتی
فولادی اظهار داشت: در چنین شرایطی نیاز است والدین بوسیله والدگری مثبت و یا اطرافیان بوسیله آموزش انضباط سالم به کودکان و حمایت، مراقبت، همدلی، ثبات در رفتار به کودک کمک کنند تا از این شرایط بیرون رود چونکه گاها مشاهده می شود اطرافیان به کودکی که عزیزی را از دست داده است آزادی عمل بیش از حد ای می دهند برای مثال به او اجازه می دهند اسباب بازی دیگران را بدون رضایت کودکان دیگر بردارد و به آنها باز نگرداند و اطرافیان معتقدند به مرور زمان این رفتار کودک درست می شود درحالی که والدین باید با والدگری مثبت مداخله کنند و به او نظم را آموزش دهند.
وی ادامه داد: چنین تربیت و دلسوزی هایی منجر به بروز رفتارهای خودشیفتگی در کودک و افزایش توقع او از دیگران شود بدین سبب لازم است اطرافیان انضباط به شیوه سالم و نه باشیوه سرزتش و انتقاد را به کودکان آموزش دهند.


موضوع حضات کودک را به بعد موکول کنید

والد سالم برای کودک مفیدتر از سایر بستگان است
فولادی در آخر با اشاره به تاثیرات روانی موضوع گرفتن حضانت کودک به هنگام فوت یکی از والدین افزود: گاهی خانواده فرد متوفی بدون در نظر گرفتن شرایط روحی بازمانده متوفی ـ کودک بازمانده ـ گرفتار اختلافاتی بر سر حضانت کودک با همسر متوفی می شوند و آغاز به جدال می کنند در صورتیکه لازم است تمام حواس خودرا به سوگ متوفا جمع کنند و مذاکره بر سر حضانت را به بعد موکول کنند. از طرفی باید بدانند اساسا والد سالم بسیار مفیدتر و دلسوزتر از پدربزرگ و مادر بزرگ و عمو و خاله و دایی و عمه برای کودک خواهد بود و نکته حائز اهمیت توجه به سلامت و بهزیستی کودک است چونکه در چنین شرایطی هرگونه لطمه به کودک اساسا جبران ناپذیر خواهد بود.1399/09/08
21:31:34
5.0 / 5
1532
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات , بازی , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بازی اندروید