بازی اندروید

خبرهایی از بخش خیابانی و دیگرگونه های جشنواره تئاتر فجر

خبرهایی از بخش خیابانی و دیگرگونه های جشنواره تئاتر فجر

بازی اندروید: مدیر بخش نمایش های خیابانی و دیگرگونه های اجرایی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر درباره سازوکارهای اجرای آثار این دو بخش و وضعیت کارها توضیحاتی را ارائه نمود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، سامان خلیلیان مدیر بخش نمایش های خیابانی و دیگرگونه های اجرایی ضمن اشاره به تعداد آثار راه یافته به بخش دیگرگونه ها بیان نمود: در بخش تازه های دیگرگونه های اجرایی با عنایت به فراخوان جشنواره و تمدید چند روزه آن، ۷۴ ایده و طرح به دست مان رسید. همانطور که در فراخوان هم عنوان شده بود، شرکت کنندگان باید فیلمهای توضیح طرح و ایده هایشان در ۵ دقیقه را به دبیرخانه ارسال می کردند. ۷۴ فیلم به دست مان رسید و هیات انتخاب بخش دیگرگونه ها در مرحله اول این فیلمها را دیدند و با جمع بندی ۴۳ طرح و ایده به مرحله دوم راه پیدا کرد.
وی ادامه داد: در مرحله دوم دوستانی که ایده هایشان پذیرفته شده بود، باید در یک جلسه رو در رو با هیات انتخاب شیوه مندی اجرای خویش را عرضه می کردند و هیات انتخاب سوالاتی را از آنها می پرسیدند. این مصاحبه ها در مواردی از طرح که لزوم داشت، به علت شرایط کرونا به صورت آنلاین و ویدئوکال برگزار گردید. در نهایت ۲۶ اثر که لیست شان هم انتشار یافت، معرفی گشتند. این ایده ها پس از انجام تمرینات خود، در بازه زمانی ۸ تا ۱۵ دی ماه، در مرحله سوم انتخاب حضور خواهند یافت.
خلیلیان درباره بخش مرور دیگرگونه های اجرایی اظهار داشت: در بخش مرور دیگرگونه های اجرایی هم آثاری که سال قبل اجرا شده اند، بررسی شده و بر مبنای نظر هیئت انتخاب مجموعا حداکثر ۱۵ تا ۲۰ اثر در این بخش اجرا خواهند داشت.
وی درباره بخش تئاتر خیابانی اظهار داشت: سال جاری به بخش نمایش های خیابانی که شامل آثار مرور و تازه ها بود، بخش دیگری با عنوان «سرباز انقلاب» اضافه شده است که آثاری با مبحث سردار شهید قاسم سلیمانی و مدافعان حرم را دربرمی گیرد. نمایش های خیابانی و این بخش ویژه همزمان فراخوان شان منتشر گردید و با عنایت به گاه شمار جشنواره باید تا ۱۰ آذر ماه مهلت دریافت آثار آخر می یافت اما با عنایت به تعطیلات چند هفته ای در تهران و برخی شهرها و بسته بودن ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و به تبع فراهم نبودن شرایط تمرین برای هنرمندان، این مهلت تا ۲۵ آذر ماه تمدید گردید.
مدیر بخش نمایش های خیابانی و دیگرگونه های اجرایی افزود: با به انتها رسیدن مهلت ارسال آثار تعداد ۱۵ تا ۱۸ اثر هم برای اجرا در بخش نمایش های خیابانی جشنواره انتخاب می شوند و طبق تقویم جشنواره، ۱۵ دیماه اسامی شان منتشر خواهد شد. همینطور آثار نهایی راه یافته به رقابت دیگرگونه های اجرایی هم در همین روز معرفی می گردند.
وی درباره وضعیت اجراهای این دو بخش در شرایط کرونا توضیح داد: شرایط اجراها بستگی به وضعیتی دارد که در روزهای برگزاری جشنواره شاهد خواهیم بود. البته نظر مستقیم شورای سیاست گذاری و دبیر جشنواره در این حوزه تعیین کننده است اما با عنایت به تجربه ما از اجرای نمایش های خیابانی که پس از انتشار کرونا در محوطه تئاتر شهر صورت گرفت و جریان اجرای نمایش ها به این واسطه ادامه یافت، می توان اظهار داشت که آثار بخش دیگرگونه ها و خیابانی با در نظر گرفتن تمهیداتی می تواند به صورت زنده اجرا شوند. هرچند همه این اتفاقات در صورت بهبود وضعیت و شرایط اجتماعی و کرونا ممکن خواهد بود.
خلیلیان در انتها درباره استقبال خوب هنرمندان از جشنواره با وجود بحران کرونا اظهار داشت: خوشبختانه باوجود وضعیت نامساعد به علت کرونا در بخش دیگرگونه ها تعداد قابل توجهی از گروه ها شرکت کردند و ۷۴ اثر در بخش تازه ها و ۱۶ اثر در بخش مرور آمار خوبی است و برایم جالب توجه بود. به نظرم با عنایت به تعداد آثار رسیده تابحال و فرصت باقی مانده در بخش خیابانی برای ارسال آثار، در این بخش هم آمار قابل توجهی از شرکت کنندگان را خواهیم داشت که بطور قطع از بهترین های نمایش ایران هستند و امیدوارم شرایط برای تماشای آثار هم مهیا باشد.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه بهمن ماه سال جاری برگزار می گردد.1399/09/20
12:47:30
5.0 / 5
1080
تگهای خبر: آنلاین , رقابت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بازی اندروید