بازی اندروید

اخطار نسبت به عدم تربیت جنسی درست فرزندان

اخطار نسبت به عدم تربیت جنسی درست فرزندان

به گزارش بازی اندروید یک روانشناس اظهار نمود: گسترش رسانه های نوپدید و تسهیل در دسترسی به اطلاعات و از طرفی کمبود یا نبود تربیت جنسی مناسب فرزندان مطابق با چارچوب های فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی، ارزشی و... جامعه منجر به دریافت پنهانی اطلاعات از کانال های غیر رسمی و افزایش تمایل به تماشای تصاویر و فیلمهای نامتعارف و نامناسب در میان برخی نوجوانان شده است.


دکتر علیرضا شریفی یزدی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه تمایل به تماشای تصاویر و فیلمهای مستهجن در دوره نوجوانی امری طبیعی محسوب نمی گردد، اظهار داشت: به علت خلاء در تربیت جنسی نوجوانان متناسب با ارزش ها و هنجارهای فرهنگی، اجتماعی، دینی و... نتوانسته ایم به سوالات و کنجکاوی های جنسی نوجوانان پاسخی مناسب بدهیم ازاین رو نوجوانان اطلاعات غلطی را با تماشای پنهانی تصاویر یاد شده دریافت می کنند.
این مشاور و روانشناس اجتماعی خاطرنشان کرد: میان آموزش جنسی و تربیت جنسی تفاوت وجود دارد. تربیت جنسی به معنای تربیت فرزند به نحوی است که وی در مواجهه با مقوله ای نظیر تعرض جنسی و... چه واکنشی داشته باشد و چگونه رفتار کند که متاسفانه خانواده و آموزش و پرورش در این حوزه ضعیف عمل کرده اند.

وی افزود: اگر بتوانیم کودکان و نوجوانان را متناسب با شرایط جامعه تحت تعالیم تربیت جنسی قرار دهیم میزان گرایش به تماشای تصاویر مستهجن کاسته می شود. مطالعات نشان دهنده این است که متاسفانه در سایه عدم توجه کافی والدین، فرزندان از سنین پایین به تماشای فیلمهای این چنینی گرایش پیدا می کنند که گاها می تواند به دلیل عدم نظارت کافی این بازه سنی به هفت و یا هشت سال هم برسد.
وی ضمن اشاره به رابطه دوسویه بلوغ زودرس و تماشای تصاویر نامناسب اظهار داشت: تماشای تصاویر و فیلمهای مذکور منجر به کاهش سن بلوغ و بلوغ زودرس می شود از طرفی هم بلوغ زودرس می تواند انگیزه ای برای تماشای تصاویر مستهجن باشد.
به قول شریفی یزدی، تخریب روحی و روانی تماشای تصاویر این چنینی برای نوجوانان بسیار زیاد است به صورتی که همچون آثار آن پایین آمدن سن بلوغ، ایجاد تصور غلط نسبت به برقراری روابط، غفلت از فعالیتهای لازم نظیر درس خواندن و ورزش کردن، بازماندن از برقراری روابط اجتماعی صحیح، انزوا و گوشه نشینی، خودسرزنشی و کاهش اعتماد به نفس و حجم زیادی از اضطراب و... است.
این روانشناس افزود: تماشای فیلم و تصاویر مستهجن در دراز مدت سبب ایجاد اعتیادی همانند اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان می شود چونکه با ترشح مداوم دوپامین فرد احساس لذت بالایی را تجربه می کند و بر مبنای یک قاعده روانشناسی که می گوید "هرگاه بابت انجام کاری پاداش فیزیولوژیک بگیریم امکان تکرار آن کار افزایش می یابد" نسبت به تماشای تصاویر یاد شده هم فرد معتاد می شود.
به قول وی، مغز همان واکنشی را نشان داده است که در مقابل اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان دارد. همینطور تماشای تصاویر مستهجن بعد از مدتی برای افراد عادی می شود چونکه تماشای تصاویر قبلی پاسخگوی نیاز افراد نیست و میزان برانگیختگی اولین مواجهه را به دنبال ندارد ازاین رو فرد دائما در کوشش برای تماشای فیلمهای پیچیده تر است.
شریفی یزدی اضافه کرد: همینطور بعد از مدتی تماشای چنین فیلم هایی جوابگوی نیاز افراد نیست و ناچارا به گفتگوهای نامتعارف در فضای مجازی روی می آورند. در مجموع افراد در یک حلقه معیوب تماشای تصاویر مستهجن، گفتگوی مستهجن و... قرار می گیرند.
وی اعتقاد دارد که همانند فرد معتاد به مواد مخدر که نمی تواند از مواد مخدر دوری کند، تماشای این تصاویر به هیچ عنوان برای افراد انتهایی نخواهد داشت و نمی توان گفت در مقطعی فرد از دیدن تصاویر دست می کشد چونکه برای رسیدن به آرامش نیازمند افزایش میزان و تعداد تصاویر بیشتر است به صورتی که دیگر محتوای ساده تصاویر و فیلمها برایش کفایت ندارد و به دنبال محتوای پیچیده تر می رود.
وی ادامه داد: تحقیقات نشان می دهد بخش اعظمی از کودکان و نوجوانان بدون اطلاع والدین از راه گوشی و لپ تاپ والدین به تصاویر و فیلمهای مستهجن دسترسی پیدا می کنند ازاین رو ابتدا باید سفارش کرد والدین هم آموزشهای لازم را کسب کنند.
شریفی یزدی در پایان درباره واکنش والدین نسبت به تماشای تصاویر مستهجن فرزندانشان خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی والد هم جنس با فرزند باید با حفظ آرامش و متانت درباره حقیقت موجود و بازنمایی دروغین این فیلمها صحبت کند. همینطور از دروغ گفتن، اغراق و ایجاد حس گناه در فرزند بپرهیزد و در نهایت در صورت نیاز از مشاوران و متخصصان بهره بگیرند.

منبع:

1399/10/06
22:54:32
5.0 / 5
1167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بازی اندروید