بازی اندروید

چرا از ساز و كارهای قانونی استفاده نمی شود؟!

چرا از ساز و كارهای قانونی استفاده نمی شود؟!

به گزارش بازی اندروید «گروهی به این نتیجه رسیده اند که وزارت ارشاد دقت و صلاحیت لازم را برای صدور پروانه ساخت و نمایش در شبکه نمایش خانگی را ندارد، پس باید مسئولیت را از آنها برداشت. اینجا مسئله این است که چرا از سازوکارهای قانونی استفاده نمی گردد تا در نهایت یک فیلمساز بداند با چه کسی طرف است و برای گرفتن مجوز باید سراغ چه کسی برود؟»


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، به دنبال ادامه دار بودن جدال میان سازمان سینمایی وزارت ارشاد و سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی بر سر شبکه نمایش خانگی اخیرا نشستی با حضور منوچهر محمدی، مهدی یزدانی و سید جمال ساداتیان از فعالان و مدیران حوزه سینما برگزار شده که در آن به بررسی چالش های بوجود آمده برای صدور پروانه و نظارت بر شبکه نمایش خانگی بعد از تصمیمات جدید اتخاذ شده و سردرگمی صاحبان آثار بین وزارت ارشاد و ساترا پرداخته شده است.
منوچهر محمدی - تهیه کننده سینما - که سابقه مدیریتی در وزارت ارشاد، خانه سینما را در کارنامه کاری خود دارد، در ابتدای این نشست که مشروح آن در آپارات پخش شده است، با تکیه بر اینکه چرا از سازوکارهای قانونی استفاده نمی گردد، بیان نمود: یک قانونی در کشور مصوب و تمام فرایندهای قانونی و ساختاری آن نوشته شده، به تصویب مجلس رسیده، به تصویب شورای نگهبان رسیده و در نهایت به دولت ابلاغ گردیده و در حال اجرا می باشد و آن این است که تولیدات مربوط حوزه ویدیوی نمایش خانگی شامل پروانه ساخت و نمایش در حوزه تعاریف قانونی جزو وظایف وزارت ارشاد است.
او افزود: بر همین مبنا وزارت ارشاد ساختارهایی درون خودش بوجود آورده و گفته است هر کسی بخواهد فیلم سینمایی، مستند، سریال و... بسازد باید مراحلی را مثل پروانه ساخت و نمایش پشت سر بگذارد و حالا صاحب اثر می خواهد آنرا تبدیل به سی دی یا دی وی دی کند یا در سامانه های نمایش خانگی نشان دهد.
این تهیه کننده سینما ضمن اشاره به اینکه "مدتی است این مورد مطرح شده که این وظیفه وزارت ارشاد نیست" اظهار داشت: در واقع گروهی به این نتیجه رسیده اند که وزارت ارشاد دقت و صلاحیت لازم را در انجام این امر ندارد، پس باید مسئولیت را از آنها برداشت. من با این مورد که کجا این کار صورت گیرد مشکلی ندارم، مسئله این است که چرا از سازوکارهای قانونی استفاده نمی گردد تا در نهایت یک فیلمساز بداند با چه کسی طرف است و برای گرفتن مجوز باید سراغ چه کسی برود؟
محمدی اضافه کرد: نکته دیگر این است که با عنایت به این تصمیمات، مدتی پیش وزارت ارشاد با اشاره به اینکه به دلیل افزایش تولیدات نمی تواند از این به بعد پروانه (ساخت) شبکه نمایش خانگی بدهد، یک حرکت تاکتیکی رو به عقب اشتباه برداشت، این در حالی بود که پس از حدود یک ماه وزارت ارشاد چیزی برخلاف آن گفت و حق صدور پروانه را فقط از آن خود دانست.
وی ضمن اشاره به بحث و کشمکش بین ساترا (سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) و وزارت ارشاد بیان نمود: ساترا به تازگی در اطلاعیه ای گفته است من دخالتی در محتوا نمی کنم. من بعنوان یک شهروند ایرانی که تجربه مدیریتی در وزارت ارشاد و صدا و سیما دارم می خواهم بگویم اگر چیزی بعنوان حاکمیت یا تجلی حاکمیت باید وجود داشته باشد در همین پروانه نمایش است. ساترا با این اطلاعیه اش می گوید من با پروانه نمایش کار ندارم و فقط مدیرانی را بفرستید من آموزش بدهم، بعد آنها بروند با مسئولیت خودشان فعالیت کنند.
در ادامه این نشست مهدی یزدانی _ مدیرعامل پیشین موسسه رسانه های تصویری _ پس از توضیحاتی از سابقه فعالیت و وظایفی که این موسسه تا قبل از انحلال داشته است، درباره کشمکش هایی که حالا برای صدور مجوز پروانه نمایش آثار شبکه نمایش خانگی به وجود آمده است، اظهار داشت: ما هم اکنون با سازمان صدا و سیما اختلاف حقوقی داریم. چرا من بعنوان یک فرد حقوقی باید به تنهایی به دنبال حل مسایل قضایی ام باشم؟ مگر قرار نیست من به این سینمای با ارزش که سال ها برای به ثمر نشستن آن خون دل ها خورده اند و افراد معتبری در آن فعالیت می نمایند، خدمات و سرویس عرضه کنم. در واقع دولت باید ما را به هم وصل کند در حالیکه حالا این حلقه اتصال وجود ندارد.
سپس سید جمال ساداتیان دیگر میهمان این نشست، با اشاره به اینکه "متاسفانه در کشور ما همه چیز سیاسی دیده می شود" اظهار نمود: جریانات فکری موجود در کشور رابطه گرمی با وزارت ارشاد ندارند و شاید قدرتشان هم از دولت بیشتر باشد و بنابر این به سادگی تصمیمی را می گیرند بدون آنکه به تبعاتش فکر کنند. پس از آن 28 صنف سینمایی در مقابل این تصمیم موضع گیری کردند و گفتند نمی خواهیم از وزارت ارشاد به جای دیگری منتقل شویم. ما اگر تولیدکننده این محصولات هستیم حتی دوست نداریم اتاق مان عوض شود چه برسد که ساختمان تغییر کند.
وی اضافه کرد: ما را به جایی ارجاع می دهید که نمی دانیم آن فرد کیست، دستاورد این کار چیست و چه قدر می تواند به دانش ما بیافزاید. اگر مقرر است به آنجا منتقل شویم، ارزش افزوده آن برای ما چیست؟ این موضوعاتی است که در میان اهالی صنف مطرح گردیده است. حالا در وزارت ارشاد با وجود جمع و جور بودن سیستم اداری آن که البته نقدهایی هم به آن وارد است، اما افراد و سیستم و سازکارش را می دانیم. مدتی پیش به دلایلی مجبور شدم به ساترا رفت و آمد کنم اما مسئله اینجا بود که حتی اجازه ندادند از در وارد شوم و بالا بروم. وقتی سازکار مشخصی وجود نداشته باشد و تصمیمات خام است شرایط پذیرش را سخت تر می کند. در زمان اجرا کردن یک تصمیم وقتی با محسنات آن آشنا باشیم شاید با آرامش خیال بیشتری آنرا بپذیریم اما وقتی اینطور نیست همه را به واکنش وامی دارد. این سبک تصمیمات به جای آنکه انس و الفت ایجاد نماید سبب به وجود آمدن شکاف شده است. من می گویم اگر شما مشکلی با وزارت ارشاد دارید چرا صورت مسئله را پاک می کنید؟ بیایید ساختار آنرا اصلاح کنید! هم اکنون هم که سیستم مجلس و قضایی یک دست شده است، بطور قطع سال آینده هم دولت هم با آنها یک دست می شود.
منبع:

1399/10/18
23:53:03
0.0 / 5
1425
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بازی اندروید