بازی اندروید

نمی خواستیم جنبه زینتی داشته باشیم

نمی خواستیم جنبه زینتی داشته باشیم

بازی اندروید: کمتر از یک ماه مانده تا زمان برگزاری جشنواره تئاتر فجر که ناگهان یک بخش جدید از این جشنواره سردرآورد اما مدیر این بخش می گوید این اتفاق به دنبال یک تلاش چند ساله رخ داده و ریشه در یک رؤیای قدیمی دارد.


اخیرا از طرف جشنواره تئاتر فجر دعوتی برای شرکت گروه ها در بخش بدن و حرکت صورت گرفت. طبیعتا تعدادی از خانواده تئاتر بهت زده شدند که چگونه ممکنست در یک زمان اندک، یکباره بخشی تازه به جشنواره اضافه شود ولی یاسر خاسب سرپرست گروه تئاتر «بدن دیوانه» که مدیریت این بخش را بر عهده دارد، توضیحاتی درباره این اتفاق می دهد.
وی در گفت و گو با ایسنا از کوشش های چند ساله اش برای تعریف جایگاهی حرفه ای در زمینه تئاتر فیزیکال سخن می گوید، از اینکه همیشه آرزو داشته این شاخه از تئاتر در ایران هم به رسمیت شناخته شود و از حالت زینتی بیرون بیاید.
خاسب که سال هاست در زمینه تئاتر فیزیکال فعالیت دارد، می گوید: از سال قبل قبل از اینکه با ورود کرونا غافلگیر شویم، قرار بود جشنواره ای در حوزه تئاتر فیزیکال برگزار نماییم. خوشحال بودم که پس از ده سال دوندگی تلاش هایم داشت به نتیجه می رسید و با همکاری مجموعه آب های خلیج فارس، در تدارک برگزاری این جشنواره بودیم. دلگرم بودم که مدیر این مجموعه خیلی دلسوزتر و جسورتر از برخی مدیران فرهنگی کنار ما ایستاد و حمایت مان کرد ولی ناگهان کرونا همه برنامه های ما را به هم ریخت.
او ادامه می دهد: متاسفانه در این سال ها تئاتر فیزیکال یا بگفته دوستان، بدن و حرکت، حتی برای قسمتی از جامعه هنری هم اهمیتی نداشته و هیچ گاه از طرف آنان به رسمیت شناخته نشده است. اینگونه نمایشی همیشه جنبه زینتی داشته و در جشنواره های ما بعنوان نوعی چاشنی به آن نگریسته شده است.
این کارگردان و بازیگر تئاتر با ابراز تاسف از بی اعتنایی هایی که به تئاتر فیزیکال شده است، اضافه می کند: حتی کسانی که دغدغه تئاتر را دارند، این بخش برایشان مهم نیست. در این میان چه انتظاری هست از کسانی که درگیر سلبریتی بازی و کارهای تجاری هستند. آنان هیچ گاه کوچک ترین بهایی به گروه هایی که همچنان با حس و حال دانشجویی به اجرای کار می پردازند، نداده اند و می بینیم این شاخه چقدر غریب افتاده است.
خاسب با اعلان اینکه ماه هاست برای تعریف این بخش در جشنواره تئاتر فجر مشغول رایزنی است، ادامه می دهد: سال قبل فراخوان جشنواره «سودو» (ترکیب سولو و دوئت) آماده شد که کرونا پیش آمد و همه چیز تعطیل شد. در حالی که با تمام گروه های فعال داخلی ارتباط برقرار کرده بودیم و مشغول تماس با گروه های خارجی بودیم که همه برنامه هایمان متوقف گردید. ولی برای سال آینده برنامه ویژه ای برای دعوت از گروه های بین المللی داریم.
وی در ادامه از حساسیت هایی می گوید که درباره کارهای فیزیکال وجود دارد. خاسب توضیح می دهد: روی این بخش از تئاتر حساس هستند و حتی این حساسیت در مورد عبارت «تئاتر فیزیکال» هم وجود دارد. بنا بر این بدن و حرکت را جایگزین کرده اند که واژه خارجی در آن به کار نرفته است.
این کارگردان با ابراز قدردانی از همراهی حسین مسافر آستانه دبیر این دوره از جشنواره تئاتر فجر اضافه می کند: خوشحالم این بخش از تئاتر پس از این همه سال جایی مستقل در جشنواره تئاتر فجر دارد چونکه همیشه به آن بعنوان ویترین نگاه شده و برای تنوع جشنواره و اینکه جلوی میهمانان خارجی پز بدهیم و نشان بدهیم ما هم این نوع از تئاتر را داریم، جایی کوچک هم برای آن در نظر گرفته شده است اما هیچ گاه داخل بازی نبوده، نه داوری شده و نه بودجه ای مثل بقیه بخش ها داشته است.
سرپرست گروه تئاتر «بدن یوانه» می افزاید: جشنواره فجر امسال را به فال نیک می گیرم و خوشحالم با ما همراهی کردند. مهمترین نکته برایم این بود که این بخش رسمیت پیدا کند. چونکه با همراهی مجموعه آب های کیش، بیشتر بودجه آن تامین شده و مقرر است این بخش به صورت مشارکتی میان جشنواره فجر و این مجموعه به مدت سه روز در کیش اجرا شود.
او درباره انتشار دیرهنگام فراخوان این بخش در جشنواره تئاتر توضیح می دهد: از چند ماه پیش با جشنواره رایزنی کرده ایم ولی تازه به قطعیت رسیدیم. در طول این مدت حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره خیلی جنگید تا این راه باز شود. هدف این بود که با این فراخوان فرصتی بدهیم به گروه هایی که در جریان قرار نگرفته اند تا اگر کاری دارند، بتوانند آنرا ارائه دهند.
خاسب درباره جزئیات بیشتر درباره برنامه های این بخش هم می گوید: امسال به سبب محدودیت های کرونائی و بودجه ای، اجراهای تک نفره (سولو) و دو نفره (دوئت) داریم که با حفظ تمام پروتکل های بهداشتی برگزار می گردند. خوشبختانه مجموعه آب های خلیج فارس بزرگ ترین آمفی تئاتر روباز خاورمیانه را با ظرفیت 2 هزار تماشاگر دارد که پس زمینه آن هم دریا و بسیار زیباست. تابحال در اینجا فقط کنسرت برگزار شده و نخستین بار است که در حوزه هنرهای نمایشی هم اتفاقی در آن رخ می دهد که خیلی جای خوشی دارد آن هم در یک سال اخیر که شاهد مرگ تدریجی تئاتر بوده ایم.
او در آخر می گوید: همه تلاشم را به کار گرفته ام که کارهایی با تنوع بالا در این بخش اجرا شوند ولی طبیعتا کمبودهایی خواهیم داشت. اما برای ما جنبه آموزشی این رویداد خیلی مهمست نه اینکه فقط یک شو برگزار شده باشد. به هر حال این اتفاق مانند محصولی است که نخستین برداشت را از آن داریم و نیازمند هرس و اصلاح است.
منبع:

1399/10/19
23:11:56
0.0 / 5
1284
تگهای خبر: آموزش , بازی , بدن , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بازی اندروید