بازی اندروید

7 میلیون نفر فاقد پوشش بیمه بازنشستگی در كشور

7 میلیون نفر فاقد پوشش بیمه بازنشستگی در كشور

بازی اندروید: نایب رییس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه برآوردها نشان داده است حالا در حوزه بیمه های بازنشستگی هفت میلیون نفر فاقد پوشش بیمه بازنشستگی هستند اظهار داشت: اگر با کمکی که دولت در آزمون وسع می کند این افراد خودشان در پرداخت حق بیمه شان مشارکت کنند، بر مبنای قانون اعداد بزرگ، نسبت بستگی صندوقی که اینها را بیمه می کند رشد خوبی خواهد داشت


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، علی حیدری در سومین وبینار نظام متمرکز تأمین اجتماعی برای آحاد مردم که به همت موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار گردید درباره تأمین مالی نظام متمرکز تأمین اجتماعی اظهار داشت: یک پرسش این است که آیا در شرایط اقتصادی دولت بخصوص به دلیل کرونا و تحریم، آیا به لحاظ مادی تأمین مالی این طرح امکان پذیر است؟.
وی ادامه داد: طی چندسال گذشته هرگاه بحث نظام چندلایه تأمین اجتماعی مطرح شده و حتی آئین نامه های آن به کمیسیون اجتماعی دولت رفته، این دیدگاه مطرح بوده که حالا شرایط مناسب نمی باشد و بار مالی آن مقرر است چگونه تأمین شود؟.
نایب رییس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی ضمن اشاره به اینکه نخستین فرض ما برای ورود به بحث این است که فرض نماییم قرار نیست پول و اعتبار جدیدی به این حوزه اختصاص پیدا کند اظهار داشت: حالا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان منابع در حوزه رفاه اجتماعی از محل بودجه عمومی هزینه می شود. حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه های آشکاری است که پرداخت می شود که البته این دو همپوشانی هایی دارند. دولت حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هم به یکی دو صندوق بازنشستگی کمک می نماید.
حیدری افزود: حتی اگر فرض نماییم قرار نیست اعتبار جدیدی برای نظام متمرکز اختصاص پیدا کند، در این صورت باز هم نیاز داریم چنین نظام متمرکزی داشته باشیم، چونکه عدم شفافیت و محاسبه پذیری در پرداختی ها داریم. با همپوشانی های مساعد و نامساعد، برخورداری های مضاعف، من غیرحق و مکرر، عدم وجود در صرفه در مقیاس و عدم امتناع فعلی رفاه و تأمین اجتماعی بر اطلاعات ثبتی و عملیاتی مواجیهم.
وی ادامه داد: حالا آزمون وسع صورت نمی گیرد. وقتی آب و برق و گاز را مجانی می کینم باید مابه ازای مالی آن در پرونده رفاهی افراد بنشیند تا مردم و حاکمیت بدانند چه هزینه هایی صرف امور مختلف می شود. یا در چارچوب طرح تحول سلامت افرادی را داریم که برخوردار می باشند ولی چون دسترسی به بیمارستان دولتی دارند برای یک عمل دولتی ۳۰۰، ۴۰۰ میلیون برایشان هزینه می شود اما چنین مواردی در پرونده رفاهی افراد ثبت نمی گردد.
نایب رییس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی همینطور به عدم اولویت یابی صحیح مبتنی بر آزمون وسع اشاره و اظهار داشت: بعنوان مثال در یک نهاد حمایتی برای شهریه دانشجوی تحت پوششی که دکترا می خواند کمک می نماییم. در حالیکه فرض این است فردی که فوق لیسانس و دکترا می خواند به مرحله ای از توانمندی برای کار و تدریس رسیده است و نباید منابعی که می توانیم صرف سوادآموزی کودک بازمانده از تحصیل نماییم برای تحصیل در مقطع دکترا هزینه نماییم.
حیدری افزود: پراکندگی و دستگاه محوری در توزیع منابع وجود دارد و باید به جای دستگاه محوری به ذینفع محوری دقت نماییم. می توان منابع موجود را به صورت صحیح جهت دهی کرد؛ با فرض اینکه قرار نیست منبع جدیدی تزریق شود.
وی با اشاره به اینکه طبق اعلام رئیس جمهور در سال ۹۸ حدود ۵۰۰ تا ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داده شده که خیلی از آنها مبتنی بر افراد خانوار نیست اظهار نمود: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد یارانه با ارز 4200 تومانی هم داده می شود در حالیکه معلوم نیست اینها به گروه هدف برخورد می کند یا خیر.
نایب رییس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی افزود: حال اگر فرض نماییم مقرر است پولی اضافه بر پول های قبلی بابت نظام متمرکز به حوزه تزریق شود لازم است در شرایط جدید آزمون وسع داشته باشیم و آنرا در جهت توانمندسازی و پیشگیری از نسلی شدن چرخه فقر صرف نماییم و با سرچشمه های فقر برخورد نماییم. لازم است به جای یارانه های نقدی به فقر چندبعدی دقت کنیم.
وی ضمن اشاره به اینکه حالا بحران کرونا، تورم و بیکاری هم وجود دارد اظهار داشت: اگر به تکالیف دولت در قبال بحران هایی از این دست اشاره نماییم در صدر قانون نظام جامع و ماده یک آن گفته شده که دولت کفالت اجتماعی مردم در پریشانی های اقتصادی اجتماعی را به عهده بگیرد. باید فراگیری سطح پایه، پرونده الکترونیک، شناسنامه و یا پنجره واحد خدمت را داشته باشیم، در این صورت می توانیم مالیات های اجتماعی را بر روی کالاها و فعالیتهای صدمه رسان بر کیفیت زندگی مردم وضع نماییم و آنرا به سمت کمک به نظام رفاهی هدایت نماییم مثلا حق الثبت طلاق را دوبرابر حق الثبت ازدواج نماییم و عواید آن صرف توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شود.
حیدری افزود: منابع حاصل از قطع یارانه برخوردارها در سنوات گذشته باید طبق اصول هدفمندسازی یارانه ها صرف کمک بیشتر به افرد غیربرخوردار میشده در حالیکه این منابع کسری های دولت را پر کرده و یا صرف زیرساخت ها شده است. در حالیکه قرار بوده این یارانه ها از سمت افراد مستطیع به سمت افراد مستحق بیاید.
وی تصریح کرد: اگر نظام مترکز را داشتیم می توانستیم به افرادی که استحقاق دارند بگوییم آنرا صرف افراد مستحق کنند یا حتی خودشان افراد نیازمند را معرفی کنند. چون نظام متمرکز را نداریم بسیاری منابع که بر مبنای آزمون وسع قطع کردیم، به سمت حوزه رفاه نیامد. بعنوان مثال در مقطعی شماری از بیمه های سلامت قطع شد اما به سمت پشتیبانی از اقشار ضعیف نرفت و صرف اصلاح کسری بودجه دستگاههای مربوطه شد.
نایب رییس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه حالا در حوزه بیمه های بازنشستگی برآوردها نشان داده است هفت میلیون نفر فاقد پوشش بیمه بازنشستگی هستند اظهار نمود: اگر با کمکی که دولت در آزمون وسع می کند این افراد خودشان در پرداخت حق بیمه شان مشارکت کنند، بر مبنای قانون اعداد بزرگ، نسبت بستگی صندوقی که اینها را بیمه می کند رشد خوبی خواهد داشت و مثبت خواهد شد و چون ورودی جدید هستند تا ۱۰ سال آینده مصارف جدی نخواهند داشت و منبع بزرگ تأمین مالی به حساب می آید.

منبع:

1399/10/21
20:54:17
0.0 / 5
1208
تگهای خبر: اطلاعات , دستگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بازی اندروید