بازی اندروید

ضرورت آگاه سازی زوجین در بهره گیری از غربالگری حاملگی

ضرورت آگاه سازی زوجین در بهره گیری از غربالگری حاملگی

به گزارش بازی اندروید یک پژوهشگر حوزه مطالعات زنان، ضمن اشاره به کاهش جمعیت فعلی کشور و انتشار خبری در خصوص «پیشنهاد لغو اجبار غربالگری دوران حاملگی اظهار داشت: بطور حتم افرادی که چنین طرح پیشنهاد داده اند به دنبال پیشگیری از کاهش جمعیت بوده اند اما این تصمیم باید در شرایطی اتخاذ شود که فضای آن مهیا و در کنار آن سیاست های مکملی اجرا شود.


کتایون مصری در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: تصور نمی کنم شورای فرهنگی اجتماعی زنان به دنبال به دنیا آوردن کودکان معلول یا ناقص الخلقه یا کم توان ذهنی در آینده باشد، چونکه داشتن جمعیت سالم یکی از محورهای توسعه پایدار و از محورهای توسعه پایدار، سلامت مردم جامعه و سلامت پایدار می باشد. ازاین رو این تصمیم هم نمی تواند خلاف رویکرد توسعه ای باشد چونکه سلامت نسل، شرط توسعه پایدار می باشد اما لازمه اصلی آن، اتخاذ سیاست های مکمل است.

بسیاری از سقط جنین ها ربطی به غربالگری ندارد
این مدرس با تکیه بر اینکه خیلی از سقط هایی که به کاهش جمعیت می افزایند، در ارتباط با غربالگری نمی گردد افزود: در کنار چنین طرح هایی باید بحث مواجهه نظام سلامت با سقط های غیر قانونی هم مطرح شود، چونکه درست است غربالگری الزامی می تواند به بخشی از سقط های جنین کمک نماید اما در خیلی از سقط هایی که در فضای غیر رسمی و مخفیانه انجام می شوند بحث غربالگری مطرح نیست، ربطی به سلامت جنین ندارند و گاها برخی پزشکان به صورت غیر قانونی مبادرت به آن می کنند.
به قول مصری بخشی از این سقط ها که بی ربط به غربالگری و سلامت جنین هستند معطوف به حاملگی های ناخواسته ای است که نهایتا کاهش جمعیت را به همراه دارد. از طرفی بخشی از این سقط ها به حاملگی های خارج از چارچوب ازدواج و سقط های غیرقانونی معطوف می شود، ازاین رو این تصمیم نیازمند مکمل های دیگری است تا بتواند به هدفش یعنی افزایش جمعیت کمک نماید، در غیر این صورت با موج هیجاناتی روبرو خواهیم بود که تنها متوجه به دنیا آمدن فرزندان معلول است.
این پژوهشگر حوزه مطالعات زنان در بخش دیگر سخنان خود خاطرنشان کرد: شاید همچون علل طرح چنین پیشنهادی، این است که خیلی از حاملگی های ناخواسته تحت عنوان غربالگری سقط می شوند در حالیکه هیچ ربطی به غربالگری و سلامت جنین ندارد. همینطور از طرفی اگر مادری و پدری شرایط به دنیا آوردن یک فرزند معلول را بپذیرند پزشک نمی تواند به آنها بگوید مسئولیت به دنیا آوردن بچه معلول را بر عهده نمی گیرد؛ پزشک حق ندارد به مادر بگوید به علت اینکه فرزندنت معلول است باید او را سقط کنی، این تصمیمی است که بر عهده والدین است و چه بسا والدینی با عنایت به معلولیت جنین مبادرت به سقط قانونی نمی کنند و ممانعتی ایجاد نمی گردد.لزوم آگاه سازی زوجین در بهره گیری از غربالگری
این عضو انجمن ایرانی مطالعات زنان با اشاره به اینکه به دنیا آوردن فرزند حتی معلول، حق طبیعی والدین است، اضافه کرد: شاید والدینی بخواهند و بپذیرند فرزند معلول یا مبتلا به سندروم داون را به دنیا آورند و از او مراقبت کنند و او را پرورش دهند. این اختیار با آنها است ازاین رو نباید از اتخاذ این تصمیم لغو اجبار در غربالگری، برآشفته شویم.
وی اعتقاد دارد که نیاز است در این راستا نهادهای فرهنگی اقدام به ایجاد سندهای مکمل آموزش به زوجین در جهت سلامت جنین و حاملگی کنند.
این مدرس همینطور این را هم اظهار داشت که خوشبختانه جامعه ما در شاخص سلامت نمره بالایی دارد و نمی توانیم راحت این مسئله را زیر سوال ببریم اما در کنار این سیاست ها، لازم است آگاهی لازم به زوجین داده شود که به علت نتایج و اثرات غربالگری از آن استفاده کنید. همینطور لازم است سیاست های مکمل دیگری را در پیش بگیریم تا دقیقا مشخص شود هدف از اتخاذ این تصمیم چیست.

باید از رویکردهای هیجانی فاصله گرفت
مصری اظهار داشت: اگر هدف از اتخاذ این تصمیم افزایش جمعیت باشد، به نظر می آید شورای فرهنگی اجتماعی زنان ابتدا باید بحث گران بودن خدمات ناباروری را در نظر بگیرد چونکه همچون علل کاهش فرزند آوری، بالا بودن هزینه های خدمات ناباروری است، ازاین رو این تصمیم باید کارشناسی تر بررسی شود و رویکردهای هیجانی در آن کنار گذاشته شوند.
این پژوهشگر حوزه مطالعات زنان همینطور تصریح کرد: باید این تصمیم از دیدگاه کارشناسی بررسی شود و از رویکردهای هیجانی فاصله گرفت. باآنکه در نگاه نخست نگاهی واپس گرایانه در آن دیده می شود اما حتما باید دیدگاه افراد پیشنهاد دهنده این تصمیم مطرح تا موضع گیری ها رفع گردد.
وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی جمعیت کشور در حال کاهش و پیر شدن است اظهار نمود: در هر جامعه ای دولت و حاکمیت مسئول اجرای سیاست های رشد یا کاهش جمعیت است و با عنایت به این که جمعیت کشور در حال پیر شدن است، نیاز است سیاست های تشویقی یا حمایت گرایانه برای افزایش جمعیت اجرا شود.

منبع:

1399/10/27
13:37:40
0.0 / 5
1133
تگهای خبر: آموزش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید