بازی اندروید

ایجاد انحراف در ازدواج برای دریافت وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی

ایجاد انحراف در ازدواج برای دریافت وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی

به گزارش بازی اندروید معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اظهار نگرانی از تبعات منفی مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی به دختران کمتر از ۲۳ سال و پسران کمتر از ۲۵ سال، اظهار داشت: مطابق با آمارسنجی سالجاری این معاونت، سن مطلوب ازدواج با در نظر گرفتن فراهم بودن تمامی شرایط اقتصادی، مسکن و اشتغال از نظر پسران ۲۶ سالگی به بعد و از نظر دختران ۲۴ سالگی به بعد است، ازاین رو چنین تفکیکی در پرداخت وام ازدواج به کاهش سن ازدواج کمک نخواهد کرد.


محمد مهدی تندگویان در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه رویکرد کاهش سن ازدواج رویکرد خوبی است اما این مهم از راه تفکیک سنی در پرداخت وام ازدواج امکان پذیر نیست، اظهار نمود: بحث ما این نیست که چرا وام ازدواج را می افزایند چونکه این معاونت از اعطای تسهیلات بیشتر به جوانان استقبال می کند اما آنچه حائز اهمیت می باشد عدم انجام کار کارشناسی، مطالعه، آمارسنجی و مبنا و علل منطقی برای پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی به پسران کمتر از ۲۵ سال و دختران کمتر از ۲۳ سال است. این اعداد و رقم ها بر چه مبنا، اساس و مطالعه ای تصمیم گیری می شوند؟.

وی افزود: آیا نمایندگان نسبت به تبعات این تصمیم گیری کار مطالعاتی و آماری انجام داده اند که حالا به سمت اجرا می روند؟ در سالهای گذشته با افزایش مبلغ وام موارد انحرافی شکل گرفت که بارها آنها را تذکر دادیم و خواهان تدوین دستورالعمل ویژه برای نظارت بر پرداخت و دریافت آن بودیم اما متاسفانه به آن توجه نشد و الان هم ما نگران همان مسائل انحرافی گذشته هستیم.


نگرانی از انحرافات در ارتباط با سن ازدواج برای دریافت وام ۱۰۰ میلیونی

تندگویان اضافه کرد: حالا نگران ایجاد مشکلات انحرافی نسبت به سن ازدواج هستیم به صورتی که برای دریافت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی شاهد ازدواج و طلاق های صوری باشیم. متاسفانه باوجود اهمیت تدوین دستورالعمل برای نظارت دریافت کنندگان وام ازدواج همچنان شاهد بی توجهی به آن هستیم درحالی که رسیدگی به چنین مسائلی به مراتب مهم تر از افزایش اعداد و ارقام وام ازدواج است.


تورم و مشکلات اقتصادی سن نمی شناسد، چگونه برای پرداخت وام ازدواج تفکیک سنی قائل شدیم؟

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: آیا نمایندگان مجلس نسبت به تبعات حاصل از این تفکیک در پرداخت وام ازدواج کار کارشناسی، مطالعه و پایشی انجام داده اند؟ از کدام دستگاه مرتبط درباره این مورد نظر کارشناسی دریافت شده است؟. تورم و مشکلات اقتصادی در ارتباط با اشتغال و مسکن سن نمی شناسند، پس چگونه ما برای پرداخت وام ازدواج تفکیک سنی قائل شده ایم؟ درباره تبعات اجتماعی این تصمیم چه نهادی پاسخگو خواهد بود؟.
وی اعتقاد دارد که عمده جوانان سن ازدواج را حتی با فراهم بودن امکانات اقتصادی بالاتر از سن مورد تصمیم نمایندگان مجلس می دانند اما با بی توجه به چنین مطالعاتی تصمیم گیری می شود.


عدم توجه به تجرد قطعی و دهه شصتی ها

چه پاسخی در برابر جوانانی که کمتر وام دریافت می کنند داریم؟


به قول تندگویان، همچون نکاتی که در این تصمیم به آن توجه نشده، بحث تجرد قطعی و عدم توجه به بخشی از متولدین دهه ۶۰ است که همچنان به علت مشکلات اقتصادی مجرد مانده اند و در این تصمیم گیری هم عملا تسهیلات کم تری دریافت می کنند.
او همینطور این را هم اظهار داشت که بر چه مبنایی پسری که سال آینده وارد ۲۶ سال و دختری که وارد ۲۴ سال می شود نمی تواند از وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی بهره مند شود؟. منطق این تصمیم چیست و چه پاسخی در برابر این جوانان داریم که همانند سایر جوانان تحت تأثیر همین فشار تورم و مشکلات اقتصادی جامعه هستند؟.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: می توان گفت پسران اگر بخواهند حداقل ادامه تحصیل را تا مقطع کارشناسی پیش ببرند و سپس به سربازی بروند، با فراهم بودن تمام شرایط، در حوالی ۲۶ سالگی مبادرت به ازدواج می کنند ازاین رو برای کاهش سن ازدواج نیازی به تفکیک سنی در پرداخت وام ازدواج نیست، یا باید سدهای مدرک گرایی را شکست و به روند خدمت سربازی توجه بیشتری کرد و یا باید مشوق های دائمی برای ازدواج قرار داد.


انجام آزمون و خطا هنگام توزیع اعتبارات بی توجه به از بین رفتن منابع کشور
او همینطور اظهار داشت: همچون مشکلات اساسی ما در کشور انجام آزمون و خطا هنگام توزیع اعتبارات و نه قبل از عملیات است. به این توجه نمی نماییم که تا چه میزان این آزمون و خطا می تواند منابع کشور را از بین ببرد و تخریب انجام دهد. از دیگر مشکلات این است که صرفاً پیشنهاداتی را بدون انجام مطالعات و آمار سنجی مطرح می نماییم، هر شخصی هر پیشنهادی که به نظرش می رسد را بدون انجام کار مطالعاتی و آمار سنجی عرضه می دهد و تصور می کند پیشنهاد خوبی است.

وام ازدواج در سال ۱۴۰۴ به ۵۰۰ یا ۷۰۰ میلیون می رسد؟
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: نمایندگانی که برای سال ۱۴۰۰ پرداخت وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی را وعده داده اند، برای سالهای ۱۴۰۳ و یا ۱۴۰۴ رقم وام ازدواج را تا چه اندازه افزایش می دهند؟. آیا با چنین شیب افزایشی که شروع شده است، چهار سال بعد این رقم به ۵۰۰ یا ۷۰۰ میلیون تومان می رسد؟. آیا شبکه بانکی ما نسبت به این اعداد و ارقام تاب آوری دارد؟. دریافت و بازپرداخت آن برای جوانان چگونه خواهد بود؟.
تندگویان معتقد است: اگر هدف نهایی ما معطوف به بحث خانواده و فرزندآوری است، نیازی به افزایش و تغییر اعداد و ارقام وام ازدواج نیست بلکه باید به سمت اعطا مشوق های دائمی در بحث خانواده و فرزندآوری پیش برویم چونکه با تمرکز به بحث فرزندآوری می توانیم به شکل گیری خانواده پایدار کمک نماییم.


عدم آگاهی جوانان از مهارت های زندگی مشترک و افزایش طلاق های کمتر از پنج سال زندگی
به قول وی، حتی در صورت کاهش سن ازدواج اگرجوانان توانایی و مهارت لازم به منظور زندگی مشترک را نداشته باشند نمی توان به هدف خانواده پایدار و فرزندآوری رسید بلکه به علت عدم آگاهی جوانان در سنین پایین و نداشتن مهارت های زندگی مشترک شاهد طلاق های زودهنگام خواهیم بود.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اضافه کرد: آمار در ارتباط با طلاق های کمتر از پنج سال زندگی مشترک در حدود دو سوم ست. ازاین رو اگر کاهش سن ازدواج توامان با آموزش مهارت های زندگی مشترک نباشد شاهد صدمه های اجتماعی نظیر طلاق خواهیم بود ازاین رو با در نظر گرفتن تمامی این موارد باید به اعطای مشوق های دائمی روی آوریم.
تندگویان در انتها اضافه کرد: باید با در نظر گرفتن مشوق های دائمی و نه مقطعی که خود منجر به مشکل آفرینی برای جوانان است، در جهت اهداف کلی خانواده و فرزندآوری حرکت نماییم چونکه با ایجاد چنین تفکیک سنی در پرداخت وام ازدواج تبعیضی را ایجاد می نماییم که امکان دارد انحرافاتی را در پرداخت و دریافت وام ازدواج ایجاد نماید.

منبع:

1399/11/04
22:44:48
0.0 / 5
1148
تگهای خبر: آموزش , بازی , جوانان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید