بازی اندروید

چرا برخی افراد كودك آزاری می كنند؟

چرا برخی افراد كودك آزاری می كنند؟

بازی اندروید: یک روانشناس درباره علت روانشناختی کودک آزاری برخی افراد اظهار نمود: مطابق با پژوهش ها، افراد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی بیشترین افرادی هستند که امکان کودک ازاری توسط آنها وجود دارد. اختلال شخصیت بیماری شایع و مزمنی است که 10 تا 15 درصد از افراد گرفتار آن هستند و بطور عادی  بدون بررسی کارشناسان و متخصصان قابل تشخیص نیست.


گوهر یسنا انزانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به منتشر شدن کلیپ های کودک آزاری در شبکه های مجازی، اظهار داشت: امکان تشخیص افراد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی به سبب خوش صحبتی، جذابیت، فریب کاری در کلام و خوش پوشی برای عموم مردم دشوار است.
انزانی افزود: متاسفانه اختلالات روانی در خانواده ها شناسایی نمی گردد و چون فرد دارای اختلال روان از کودکی در کنار خانواده بزرگ می شود، رفتارهای او برای اعضا خانواده عادی تلقی می شود.

بیشترین تجاوز به حقوق کودک در محیط خانواده
وی همین طور اظهار داشت: خانواده اساسی ترین نهاد جامعه پذیر کردن کودکان خصوصاً در سالهای اولیه زندگی شمرده می شود چونکه در سالهای اولیه زندگی خانواده می تواند در شناسایی توانایی کودک و داشتن نقش سودمند در آینده و در درون جامعه به کودک کمک نماید. متاسفانه مطابق با پژوهش ها، خانه و خانواده ای که باید مکان امنی برای کودک و تامین آرامش او باشد بیشترین درصد تجاوز به حقوق کودک را شامل می شود بطوریکه درصد بالای کودکان، مورد خشونت والدین یا نزدیکان خود قرار می گیرند.
این روانشناس افزود: امروزه کودک آزاری نوعی بزهکاری پنهان شمرده می شود چونکه به سبب ضعف جسمی و شخصیتی بزه دیده نسبت به تضییع حقوق آزار دیده نوعا اعلام جرم صورت نمی گیرد.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی الگوی فراگیر بی اعتنایی و تجاوز به حقوق دیگران
این روانشناس اختلال شخصیت ضد اجتماعی را یک الگوی فراگیر بی اعتنایی و تجاوز به حقوق دیگران دانست و افزود: این اختلال از کودکی و اوایل نوجوانی شروع می شود و تا اختتام بزرگسالی ادامه دارد. چنین افرادی تحریک پذیر، پرخاشگر و فریب کار هستند در راه رسیدن به منافع شخصی خود به دست انداختن و تزویر و غیره متوسل می شوند. درد و رنج دیگران منجر به ناراحتی آنها نمی گردد و معمولا همدلی پایین و عذاب وجدان اخلاقی ندارند.

ویژگی های افراد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟
وی همین طور این را هم اظهار داشت که افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی گناه و اشتباهات اخلاقی خودرا بر گردن نمی گیرند، از قوانین پیروی نمی کنند، ظاهر گرم و صمیمی دارند اما در باطن اینطور نیستند. چنین افرادی معمولا الگوی فراگیر تحقیر و نقض حقوق دیگران را دارند که از حدود ۱۵ سالگی شروع و در ۱۶ سالگی بارز می شود.
انزانی اظهار داشت: معمولا چنین افرادی دارای سه نشانه از نشانه های عدم توانایی در رعایت هنجارهای اجتماعی، فریب کاری و دروغ برای سود، ناتوانی در برنامه ریزی، تحریک پذیری و پرخاشگری، بی اعتنایی نسبت به ایمنی خود و دیگران، عدم مسئولیت پذیری و عدم پشیمانی از لطمه رسانی به دیگران هستند.
بگفته انزانی معمولا افراد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی تصمیماتی را بر پایه شوخی می گیرند و تصمیم آنها بدون توجه و درک پیامد آن رفتار انجام می شود. چنین افرادی ممکنست بارها درگیر کتک و آزار دیگران نشوند، بچه های قربانی را سزاوار شخصیتی می دانند که برایش رقم می زنند و از این جهت عذاب وجدانی از رساندن لطمه ندارند.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی در مردان بیشتر است
این روانشناس معتقد می باشد که مطابق با پژوهش ها، اختلال شخصیت ضد اجتماعی در مردان بیشتر از زنان است و اثر ژنتیک در آن بسیار بالا است. از طرف دیگر فقر می تواند درصد این اختلال را افزایش دهد و در محیط هایی که رفتار ضد اجتماعی قسمتی از راهبرد بهای حفاظتی فرد شمرده می شود، این اختلال بیشتر است.
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه کودک آزاری تعاریف متفاوتی دارد، افزود: می توان گفت سوءاستفاده و غفلت نسبت به فرد کمتر از ۱۸ سال که منجر به لطمه جسمی، روحی و جنسی او شود، در حقیقت نوعی کودک آزاری محسوب است. همین طور از دید سازمان بهداشت جهانی کودک آزاری هرگونه انجام دادن یا ندان عملی است که منجر به نقض حقوق کودک شود و سلامت مطلوب، زندگی و تکامل کودک را به خطر اندازد.

انواع کودک آزاری
بگفته وی، کودک آزاری توسط والدین، مراقبان کودک و تمامی افرادی که با کودک زندگی می کنند بسیار زیاد دیده می شود و بدین جهت بنظر می رسد هر گونه لطمه جسمی، فکری، جنسی، سوءاستفاده و بی توجهی به کودک کمتر از ۱۸ سال توسط فردی که حضانت و سرپرستی او را برعهده دارد و یا توسط فردی در داخل یا خارج از خانواده، کودک آزاری شمرده می شود.
انزانی درباره انواع کودک آزاری، افزود: کودک آزاری جسمانی به مفهوم به کار گیری عمدی حملات فیزیکی مقابل کودک، کودک آزاری حنسی به مفهوم درگیر کردن کودک در کارهای جنسی، کودک آزاری هیجانی به مفهوم هرگونه رفتاری که منجر به آزار رساندن تحول عاطفی کودک شود، کودک آزاری موسوم به "غفلت" به مفهوم برآورده نکردن یا کوتاهی در مقابل برآورده نکردن نیازهای کودک و کودک آزاری اقتصادی به مفهوم وادار کردن کودک به کارهای سخت همچون انواع کودک آزاری ها هستند که بنظر می رسد درصد بالایی از این آزارها معطوف به دختران است.

احتمال چند برابری ارتکاب به جرم در کودکان آزار دیده

این روانشناس همین طور این را هم اظهار داشت که احتمال ارتکاب به جرم کودک آزار دیده در سنین نوجوانی، چهار تا هشت برابر بیشتر از سایرین و احتمال بازداشت چنین افرادی در سنین جوانی دو برابر بیشتر از سایرین است.
وی درباره اثرات مخرب روانی کودک آزاری اظهار داشت: این کودک آزاری ها اثرات بسیار مخربی را بر ذهن و روح کودک بر جای می گذارد که همچون آنها ایجاد اختلال سلوک، افسردگی، هراس و ترس، مشکلاتی در خواب و دیدن کابوس، مشکلات در گفتار و تغذیه، اضطراب، بزهکاری و اعتیاد و درگیری اختلالات شخصیتی نظیر اختلال شخصیت ضد اجتماعی، نمایشی و حتی افکار مربوط به خودکشی است.

نقش خانواده در پرورش آزارگر
وی درباره چرایی اعمال خشونت مقابل کودکان توسط برخی افراد، افزود: همچون مولفه هایی که می توان برای فرد اعمال گر خشونت در نظر گرفت فقدان مهارت کافی در خانواده نظیر مهارت های زندگی و فرزند پروری، انتظارات غیرواقع بینانه از کودک و وجود سابقه مورد خشونت واقع شدن در کودکی است. همین طور اعمال گر خشونت مقابل کودکان می تواند دارای افسردگی، نابالغی ذهنی، اختلالات روانی و خود محوری، طلاق عاطفی والدین و یا اعتیاد باشد.

آزارگر گرفتار اعتماد به نفس پایین و کمبود توجه است
انزانی اشاره کرد: خیلی از تحقیقات نشان می دهند که آزارگر کودکان به سبب نداشتن اعتماد به نفس و کمبود توجه به کودک آزاری روی می آورد تا اینطور کمبود توجه خودرا جبران کند. مطابق با تحقیقات امکان کودک آزاری در خانواده های پرجمعیت، شلوغ و ناسازگار که تحت فشار اقتصادی و اعتیاد هستند است و یا سطح پایینی از مهارت های زندگی را دارند بیشتر است. همین طور طلاق عاطفی والدین در ایجاد کودک آزاری بی تاثیر نیست.

کودک آزار دیده امروز شخص آزارگر فرداست
این روانشناس با اعلان اینکه از نظر حقوقی نیز قوانین کاملی در حوزه کودک آزاری نداریم تا فرد کودک آزار از مصادیق کودک آزاری باخبر و از انجام آن هراس داشته باشد، اضافه کرد: در قبال این رفتارها نباید سکوت نماییم، بسادگی از کنار این رفتارها گذر نکنیم و حتما از مشورت با مشاورین و روانشناسان بهره ببریم و مهارت های زندگی را به خوبی یاد بگیریم تا بتوانیم از خود در مقابل لطمه های خانوادگی و اجتماعی حفاظت کنیم
این روانشناس در آخر درباره نتایج ناگوار کودک آزاری اظهار نمود: نتایج حاصل از این آزار تنها متوجه کودک و خانواده او نیست بلکه تمام جامعه را در بر می گیرد چونکه کودک آزار دیده امروز شخص آزارگر فردا خواهد بود.

منبع:

1399/11/11
13:44:51
0.0 / 5
1291
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید