بازی اندروید
بازی اندروید در پنجمین روز از هفته جهانی مبارزه با موادمخدر گزارش داد

گینه بیسائو قطب ترانزیت كوكائین

گینه بیسائو قطب ترانزیت كوكائین

معاون پژوهشی موسسه كادراس یكی از نتایج گسترش بیماری كووید 19 بر جهان تبهكاری را افزایش قیمت انواع مواد عنوان می كند و می گوید: باوجود تعطیلی كارهای خیلی از فرودگاه های بین المللی، تصاویر ماهواره ای حاكی از رفت و آمد زیاد هواپیماها به مقصد و از مبدأ گینه بیسائو هستند، این امر نشان میدهد نقش این كشور بعنوان قطب ترانزیت كوكائین ادامه دارد.


منصور براتی که در پنجمین روز از هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر به موضوع «تحلیل روندها، رسانه و اعتیاد» پرداخته است، با اعلان اینکه بررسی روندهای مصرف مواد و الگوهای مصرف در جهان از اهمیت بالایی برای سیاست گذاران این حوزه برخوردار است، به ایسنا اظهار داشت: این روندها از یک سو مولفه های ثابت را درباب کارهای مجرمانه در رابطه با مواد شناسایی می کنند و از طرف دیگر نیز به خوبی تحولات الگوهای مصرف و قاچاق و ترانزیت و یا مسیرهای جدید را از نظر می گذراند.

چطور بازیِ بازیگران مواد مخدر را در آینده پیش بینی کنیم؟
وی با اعلان اینکه سیاست گذاری کارآمد و موثر در حوزه مبارزه با مواد نیازمند «تحلیل روندهای» این زمینه است، اظهار داشت: منظور از تحلیل روندها یافتن الگوهای ثابت در رفتار بازیگران عرصه کشت، تولید و توزیع انواع مواد است. این گروه شامل کشاورزان، تولیدکنندگان، قاچاق چیان، فروشندگان و مصرف کنندگان می شود. در واقع برای تحلیل روندهای جاری نیازمند بررسی دقیق و طولانی مدت رفتار هرکدام از گروه های مذکور هستیم که با شناخت این روندها می توان پیش بینی نمود که در آینده رفتار هریک از این بازیگران به چه سمت و سویی می رود و همین طور چه سیاست هایی برای مقابله موثر مورد نیاز است.

کرونا؛ تازه ترین عامل موثر بر کارهای مجرمانه حوزه مواد مخدر

تلاش تولیدکنندگان مواد برای تامین پیش سازها
معاون پژوهشی موسسه کادراس با اشاره به تازه ترین روندها و عوامل تأثیرگذار بر کارهای مجرمانه حوزه مواد مخدر، بیان کرد: شیوع ویروس کرونا تازه ترین عامل موثر جهانی است. کندی روند تجارت بین المللی به معنای آن است که کارتل ها و گانگسترها نیز برای به حرکت درآوردن کالاهای غیرقانونی خود بوسیله زنجیره جهانی عرضه (خواه زمینی، هوایی و دریایی) فرصت های کمتری خواهند داشت. در این میان تولیدکنندگان مواد در بولیوی، کلمبیا، پرو و مکزیک هم اکنون شدیداً به کوشش برای تامین پیش سازها برای تولید مت آمفتامین ها، فنتانیل و حتی کوکائین روی آورده اند. در واقع می توان گفت بسته شدن کارخانه های چینی نه فقط بازار صادارات و فروش آیفون را مختل کرده، بلکه کالاهای قاچاق را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است.

گینه بیسائو؛ قطب ترانزیت کوکائین
براتی یکی دیگر از نتایج گسترش بیماری کووید۱۹ بر جهان تبهکاری را افزایش قیمت انواع مواد عنوان نمود و تصریح کرد: بحران اقتصادی جهانی، عرضه و تقاضای مشاغل در رابطه با مواد را گرفتار شوک کرده است بطوریکه بعضی از قاچاق چیان اهل آمریکای لاتین با پیش بینی نماید شدن روند تجارت جهانی به سبب همه گیری کروناویروس به حمل و نقل دریایی روی آورده اند. در نتیجه مسئولان حوزه ضمانت اجرای قوانین اروپا در این راستا از افزایش چشم گیر محموله های کوکائین کشف شده در بندر آنتروپ بلژیک در خلال ماه های مارس و آوریل ۲۰۲۰ آگاهی داده اند. همین طور باوجود تعطیل شدن کارهای خیلی از فرودگاه های بین المللی، تصاویر ماهواره ای حاکی از رفت و آمد زیاد هواپیماها به مقصد و از مبدأ گینه بیسائو هستند، این امر نشان میدهد نقش این کشور بعنوان قطب ترانزیت کوکائین ادامه دارد.
این پژوهشگر همین طور اشاره کرد: برخی نشانه ها حاکی از آنست که مصرف کنندگان نیز به سبب دشواری دسترسی به برخی مواد، ناچار از تغییر ماده مصرفی خود شده اند. برای نمونه در اروپا شمار قابل توجهی از مصرف کنندگان کوکائین (که از خارج از قاره سبز مواد مخدر به آنجا ترانزیت می شود) به مصرف ماری جوانای تولید شده درون این قاره روی آورده اند. همین طور برخی افراد نیز مشغول احتکار مواد شده اند، که به افزایش قیمت می انجامد. در نتیجه برخی از مصرف کنندگان هروئین، به مصرف مشتقات قوی تر و خطرناک تر تریاک مانند فنتانیل روی آورده اند.
بگفته وی، در سراسر اروپا شیوع بیماری کووید–۱۹ به تسریع روند فروش مواد به صورت آنلاین خصوصاً بوسیله دارک وب منجر گردیده است.

نگرانی ها از اقدامات باندهای تبهکاری
بنابر اظهارات معاون پژوهشی موسسه کادراس، اختلالاتی که در بازار جهانی مواد به وجود آمده احتمالاً موقتی است، اما همین اختلال ها می تواند نتایج بلندمدت تری بر ارتکاب به جرایم بطور کلی برجا بگذارد. باندهای تبهکار به دنبال کاهش یافتن نقدینگی خود، بطور فزاینده ای بانک ها، فروشگاه ها و اقامتگاه ها را برای به دست آوردن درآمد مورد حمله قرار خواهند داد. در آمریکای لاتین و بخش های دیگری از جهان گروه های تبهکار برای تداوم بخشیدن به عایدات مالی خود، به روش های قدیمی تری مانند آدم ربایی، اخاذی و باجگیری روی خواهند آورد. با افزایش تدابیر سخت گیرانه در مرزها قاچاق انسان گرفتار رکود خواهد شد و این امر البته قربانیان را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. در این میان خیلی از سندیکاهای جرم و جنایت به مشاغل پررونق تر خصوصاً جرایم سایبری مانند باج افزار، فیشینگ و سرقت هویت روی می آورند که همزمان با روند فزاینده دیجیتالی شدن جهان رشد شایان توجهی را تجربه می کند.

افزایش مصرف مواد مخدر و چرایی آن
این پژوهشگر در ادامه پاسخ به این پرسش که روندهای فعلی مواد مخدر در جهان از نظر تعداد مصرف کنندگان و نوع مواد مصرفی آنها چگونه است؟ توضیح داد: در سال ۲۰۱۷ تقریباً ۲۷۱ میلیون تن از جمعیت ۱۵ – ۶۴ ساله جهان دست کم یک دفعه مبادرت به مصرف کرده اند (این تعداد در حالت حداقلی ۲۰۱ میلیون تن و حداکثر ۳۴۱ میلیون نفر بوده است). این میزان برابر با ۵.۵ درصد جمعیت میان ۱۵ تا ۶۵ ساله جهان بوده، که از هر ۱۸ تن یک نفر را شامل می شود. در سال ۲۰۰۹، شیوع مصرف جهانی کمتر از این مقدار و در حدود ۴.۸ درصد بوده است. میان سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ شمار افرادی که در یکسال قبل مبادرت به مصرف هرگونه مواد کرده بودند از ۲۱۰ تن به ۲۷۱ میلیون نفر رسیده و رشدی ۳۰ درصدی را از سر گذرانده است.
براتی معتقد می باشد که قسمتی از این رشد به افزایش جمعیت جهان (که افراد بین سال های ۱۵ تا ۶۴ آن ۱۰ درصد بیشتر شده اند) باز می گردد. اطلاعات موجود نشان از شیوع بالاتر مصرف اوپیوئیدها در آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکای شمالی در طول زمان و نیز مصرف کانابیس در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آسیا دارد. باید توجه کرد که بااینکه هرگونه مقایسه ای بر طبق برآوردها انجام می پذیرد و باید دقت کرد که این تحلیل به صورت مطلق بیان نمی گردد.

هشدار نسبت به کاهش سن مصرف مواد مخدر
معاون پژوهشی موسسه کادراس ضمن آگهی نسبت به تغییر الگوی مصرف مواد مخدر اظهار داشت که دو الگوی بسیار بزرگ در روندهای مصرف مواد مخدر و محرک در جهان بطور عمده گویای این واقعیت است که از یکسو مصرف کنندگان در حال گذار از مصرف مواد سنتی به مواد صنعتی و پرخطرتر هستند و از طرف دیگر نیز سن مصرف اولیه با سرعت بالایی در حال پایین آمدن است.
بنابر اظهارات براتی، در دهه گذشته، تنوع شایان توجهی در بازارهای مواد به وجود آمده است؛ افزون بر مواد گیاه پایه سنتی (مانند کانابیس، کوکائین و هروئین) دهه گذشته شاهد گسترش بازاری پویا برای مواد مصنوعی و مصرف غیرپزشکی داروهای تجویزی بوده ایم؛ حالا موادی قدرتمندتر در دسترس هستند. شمار انواع مواد نیز روبه ازدیاد رفته و البته از نظر ترکیب نیز با افزایشی چشم گیر روبه رو بوده ایم که همگی این مسائل منجر به افزایش مخاطرات ناشی از مصرف مواد شده است.
این پژوهشگر در ادامه درباره روندهای مصرف مواد روانگردان جدید موسوم به NPS ها در جهان نیز توضیح داد و اضافه کرد: در سال های اخیر صدها گونه از مواد روانگردان جدید در آزمایشگاه ها ساخته شده است. بیشتر این مواد (که از آنها بعنوان NPS ها یاد می شود) از دسته محرک ها و بطور خاص کانابیوئیدها هستند و دسته بزرگ دیگر نیز اوپیوئید به حساب می آیند. مصرف هردوی آنها دارای پیامدهایی غیرقابل پیش بینی و گاه شدیداً منفی (حتی مرگ) هستند.

مصرف اوپیوئیدهای مصنوعی و خطرات مرگ آور آن
معاون پژوهشی موسسه کادراس افزود: در شمال آمریکا مصرف اوپیوئیدهای مصنوعی همچون فنتانیل (یا موادی که از نظر ساختار شیمیایی به آن نزدیک هستند)، به افزایش چشم گیر مرگ های ناشی از بیش مصرفی اوپیوئیدها در سال ۲۰۱۷ انجامیده است. در نواحی دیگری همچون آفریقای مرکزی و شمالی، بر طبق میزان کشفیات، بازار مصرف غیرپزشکی ترامادول گسترش قابل توجهی یافته است. اولین پیمایش ملی مصرف مواد در نیجریه در سال ۲۰۱۷ انجام شده که نشان از شیوع مصرف غیرپزشکی اوپیوئیدهای تجویزی (عمدتاً ترامادول) دارد که بعد از مصرف کانابیس در جایگاه دوم قرار دارد.1399/04/04
11:54:43
5.0 / 5
2291
تگهای خبر: آنلاین , اطلاعات , بازی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بازی اندروید