بازی اندروید

بیمه زنان خانه دار تا اختتام دولت نهایی می شود

بیمه زنان خانه دار تا اختتام دولت نهایی می شود

بازی اندروید: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش 5 برابری مشارکت اقتصادی زنان در چهار دهه گذشته آگاهی داد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در نشست صمیمانه با بانوان مدیر، فعال و برگزیده وزارتخانه و سازمان های تابعه به مناسبت بزرگداشت روز زن و میلاد فاطمه زهرا (س) اظهار داشت: در ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی زنان حضور چمشگیری در جامعه نداشتند اما نقش زنان بعد از پیروزی انقلاب شکل دیگری به خود گرفت و دگرگونی اساسی در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... صورت گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با ارائه آمارهایی از حضور زنان در قبل و بعد از انقلاب اسلامی اظهارکرد: الان زنان در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حرکت می کنند و به موفقیت های فراوانی نیز دست یافته اند.
وی ادامه داد: پیش از انقلاب تنها ۶ درصد فارغ التحصیلان زن بودند درحالی که الان این رقم به ۴۵ درصد رسیده است. در گذشته حدود یک درصد کرسی استادی در دانشگاه های کشور به زنان اختصاص داشت اما الان این رقم به ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعداد زنان پزشک پیش از انقلاب را ۳ هزار و ۵۰۰ نفر عنوان نمود که این رقم هم اکنون به حدود ۶۰ هزار نفر رسیده است.

وی ادامه داد: پزشک متخصص زن در گذشته ۵۹۷ نفر و در دوره کنونی ۳۰ هزار نفر است.

شریعتمداری تعداد تشکل های بانوان را پیش از انقلاب ۵ تشکل دانست که بیشتر در خدمت خانواده سلطنتی بود اما الان تعداد ۲ هزار تشکل بانوان در کشور مشغول فعالیت هستند.

وی مدال آوری زنان ورزشکار را بعد از پیروزی انقلاب چشم گیر دانست و اشاره کرد: سن امید به زندگی زنان از ۵۴ به ۷۸ سال افزایش یافته که نشات گرفته از ترمیم زیرساخت های بهداشتی و اجتماعی است.

شریعتمداری، نرخ مشارکت اقتصادی زنان را در گذشته ۳ درصد اعلام و اشاره کرد: این رقم با افزایش ۵ برابری هم اکنون به حدود ۱۵ درصد رسیده هرچند که تا نقطه مطلوب فاصله داریم، اما رقم خوبی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توانمندسازی زنان در سایر حوزه ها اظهارکرد: در این بخش هم قدم های وسیعی برداشته شده است ؛کارآفرینی زنان نیز پیشرفت های خوبی داشته بطوریکه زنان در حوزه های صنعتی، زنبورداری، رنگ و نساجی و... پیشگام هستند.

وی همین طور بهره مندی از مشارکت جوانان نخبه و جامعه زنان را در بخش های مختلف کشور ضروری دانست و اشاره کرد: همه طیف ها باید این مسیر را طی کنند تا پیشرفت خوبی برای کشور حاصل شود و به جایگاه مطلوبی برسیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استفاده از توانمندسازی و آموزشهای مهارتی زنان را نیز ضروری دانست و اظهار داشت: در ۱۰ استان کشور بوسیله تسهیل گیری جهاددانشگاهی قدم های موثری برای توانمندسازی ۶ هزار زن برداشته شده است و همین میزان برای سال ۱۴۰۰ برای ۲۰ هزار زن برنامه ریزی شده که با مشارکت معاونت امور خانواده و زنان نهاد ریاست جمهوری ادامه خواهد یافت.

شریعتمداری اشاره کرد: تلاش نموده ایم در منابع روستایی سهم چشمگیری به زنان اختصاص پیدا کند بطوریکه ۳۷ درصد از کل منابع توزیع شده در حوزه اشتغال روستایی به جامعه زنان تعلق داشته و به توسعه کارهای اشتغالزا کمک کرده است.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر مشارکت دادن زنان در حوزه های مدیریتی به صورت سیستماتیک اشاره کرد: باید بتوانیم در همه عرصه ها از زنان شایسته بهره مند شویم.

وی ادامه داد: آموزش زنان نیز به صورت فردی و تشکلی ضروری بوده و باید قوانینی به تصویب برسد که مدیریت زنان را مسجل کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توسعه بیمه زنان خانه دار بعنوان یکی از نیازهای مهم نیز اصرار کرد و اظهار داشت: تمام تلاش مان را می نماییم تا اختتام دولت بیمه زنان خانه دار نهایی شود.

شریعتمداری با اشاره به ضرورت آموزش های حین و پیش از ازدواج اظهار نمود: بررسی این مساله در جلسه شورای عالی رفاه با حضور رئیس جمهوری در دستور کار قرار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به زهرا پژوهی و فاطمه پژوهی در عرصه های مختلف زندگی اظهار داشت: حضرت فاطمه زهرا (س) بعنوان فردی عدالتخواه و مدافع حق الگوی جامعه اسلامی ماست که باید ادامه دهنده راه ایشان باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه پوشش بیمه جامعه روستایی زنان را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در ابتدای تشکیل صندوق بیمه روستاییان و عشایر حدود ۶۴۰ هزار بیمه شده داشتیم که این رقم به حدود ۲ میلیون نفر رسیده که تلاش می نماییم به ۳ میلیون نفر افزایش یابد که تلاش می شود ۲۰ درصد به زنان اختصاص پیدا کند.
منبع:

1399/11/14
22:34:47
0.0 / 5
1532
تگهای خبر: آموزش , جوانان , متخصص , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بازی اندروید