بازی اندروید

از اجراهای رادیو تئاتر تا یك نشست چالشی

از اجراهای رادیو تئاتر تا یك نشست چالشی

به گزارش بازی اندروید، 10 نمایش راه یافته به بخش رادیو تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در دو نوبت اجراهای خویش را در تماشاخانه استاد عباس جوانمرد به روی صحنه می برند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، اجرای نمایش های رادیویی جشنواره تئاتر فجر از امروز 15 بهمن ماه در تماشاخانه استاد عباس جوانمرد با نمایش رادیو تئاتر «مجلس سیاه و دختر سلطان» شروع می شود. این نمایش ها که تا یکشنبه 19 بهمن در دو سانس 16 و 18 اجرا می شود، شامل 10 نمایش رادیویی راه یافته به بخش مسابقه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر می شود.
امروز علاوه بر نمایش «مجلس سیاه و دختر سلطان» به کارگردانی عبدالرضا یعقوبی، نمایش «فیش آباد» به کارگردانی سیروس همتی هم اجرا خواهد شد. در روز پنجشنبه 16 بهمن هم دو نمایش «سوزنبان» به کارگردانی محمد رادمهر و «اتاق 24» به کارگردانی داریوش شهبازی اجرای خویش را در تماشاخانه جوانمرد به روی صحنه خواهند برد.
جمعه 17 بهمن هم نمایش رادیویی «بوسه بر ماه» به کارگردانی الهه جباری و «قهرمان من تویی» به کارگردانی مبین بوی افراز اجرا خواهند داشت. همینطور شنبه 18 بهمن نمایش «سین جیم» به کارگردانی علی بهرامی و نمایش «جزیره 130 » به کارگردانی علی حسین قلی زاده اجرا دارند. سرانجام در روزپایانی بخش رادیو تئاتر سی و نهمین دوره جشنواره تئاتر فجر در روز یکشنبه 19 بهمن نمایش «چریکه» به کارگردانی مصطفی کولیوندی و نمایش «پست بام» به کارگردانی طیبه صیدمحمدی اجرای خویش را برای عموم علاقه مندان به روی صحنه می برند.

در دوران چالش درهای تحول را به روی تئاتر نبندیم
در اولین جلسه پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر عنوان شد که نباید در زمان چالش درهای تغییر و تحول را به روی تئاتر ببندیم.
اولین جلسه پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با مبحث "گشایش فضای عمل جدید تئاتری: بررسی امکانات، تمهیدات و زیبایی شناسی تئاتر در فضای مجازی" سه شنبه 14 بهمن با حضور بهزاد آقاجمالی مجری کارشناس، کیومرث مرادی مدرس دانشگاه و کارگردان تئاتر و یوسف باپیری کارشناس و کارگردان تئاتر در عمارت نوفل لوشاتو تهران برگزار شد.
در این جلسه که به مبحث کنش ارتباطی جدید تئاتر در فضای مجازی می پرداخت، کیومرث مرادی با اشاره به اینکه تئاتر در وضعیت کرونایی می تواند شرایطی را فراهم آورد که در بعضی ساختارها بازبینی داشته باشیم، اظهار داشت: این مورد که کرونا وضعیت بحرانی را برای تئاتر بوجود آورده است قابل انکار نیست اما مهم ظرفیت هایی است که از آن چشم پوشی شده است.
وی خاطرنشان کرد: در زمانی که تماشاخانه ها در شرایط نرمال هم داشتند به کالا تبدیل می شدند و خبری از کرونا هم نبود، باید به سمت ایده برای گذر از این فضا می رفتیم و به سمت اشغال فضایی جدید حرکت می کردیم. ما باید به سمت معماری های گذشته در تئاتر برویم و فضای دیگری را خارج از شکل مرسوم امروزی اشغال نماییم.
این پیشکسوت تئاتر همینطور اضافه کرد: ما در گذشته نمایش هایی با فضای متفاوت از امروز را هم داشته ایم. شاید در مجموعه دیگرگونه های اجرایی می توان آنها را قرار داد. مکان هایی برای اجرا که خارج از فضای مرسوم امروز است مانند سوله های متروکه، کارخانه های تعطیل و فضاهای خارج از معماری سنتی و مرسوم تئاتر که می توان در آنها اجرا داشت.
وی ضمن اشاره به ظرفیت های فضای مجازی جهت استفاده در تئاتر اظهار داشت: فضای مجازی هم یکی از این موقعیت ها است و همه چیز به فضای فیزیکی محدود نمی گردد. شرایط و تحول جهان پیرامون ما در عصر حاضر به نحوی پیش می رود که تئاتر مجبور است فضاهای دیگر را تجربه کند و این مورد روابط فیزیکی مازادی را می سازد.
وی افزود: هم اکنون برخی هتل ها که سالن یا فضایی برای اجرا دارند با استفاده از همین ظرفیت می توانند صنعت توریسم را چه در حوزه داخلی و چه در حوزه بین الملل رونق دهند.
باپیری هم در این جلسه با اشاره به اینکه ما در هر کنشی باید پنجره های ذهنی خویش را نبندیم، اظهار نمود: در تمام طول این مدت که ما در حال دست و پنجه نرم کردن با اپیدمی کرونا بودیم نظرات درباره نمایش آنلاین و استفاده از فضای مجازی در تئاتر به دو دسته موافق و مخالف تقسیم شده و شکل جالبی به خود گرفته بود.
وی افزود: پیش از آمدن کرونا تئاتر دیجیتال داشتیم که مسیر خودش را می رفت و خیلی موفق هم ظاهر شده بود. من فکر می کنم نباید فرقه ای با مسائل برخورد کرد و راه را برای گفتگو بازگذاشت.
این هنرمند با اشاره به اینکه ساده ترین راه در زمان اپیدمی کرونا بستن تئاتر به صورت کامل و تعطیل کردن آن بود، بیان نمود: من خودم یک کارگاه آنلاین کارگردانی داشتم و متوجه شدم که چه جامعه آماری بزرگی در کشور وجود دارد که می توانیم با هم در تعامل و تبادل باشیم.
نشست های حضوری و مجازی پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر همزمان با سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از سه شنبه چهاردهم بهمن تا شنبه هجدهم بهمن از ساعت 14 تا 16 در عمارت نوفل لوشاتو تهران برگزار می گردد.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه تا 20 بهمن در حال برگزاری است.


منبع:

1399/11/16
12:57:33
0.0 / 5
1433
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بازی اندروید