بازی اندروید
بازیگر نمایش یاماها :

بیكاری خیلی بدتر از كروناست

بیكاری خیلی بدتر از كروناست

به گزارش بازی اندروید مرجان قمری که پس از مدتی دوری از تئاتر در دوران کرونا روی صحنه رفته است، می گوید: لطمه روحی خانه نشینی برای من ده برابر کرونا بود. بنا بر این در این دوره سخت، روی صحنه می روم.


این بازیگر که این روزها در نمایش «یاماها» به ایفای نقش می پردازد، در گفت و گو با ایسنا از ضرورت کار در دوران کرونا می گوید و از لزوم آموزش فرهنگی نسل بعدی.
قمری در شروع درباره فعالیتش در دوران کرونا توضیح می دهد: معتقدم این بیماری فعلا با ما هست و باید یاد بگیریم چگونه با آن زندگی و خودرا به روز نماییم. هرچند ترس و وحشت این ویروس در کمین همه ما است.
او که پس از سال ها بار دیگر در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می رود، اضافه می کند: مدت ها بیکار بودم و دیدم اگر بخواهم به خانه نشینی ادامه بدهم، لطمه روحی این وضعیت ۱۰ برابر کرونا خواهد بود. با خودم فکر کردم مرگ بهتر از این لطمه روحی است و تصمیم گرفتم پیشنهاد بازی در این نمایش را بپذیرم.
قمری که در فرصتی بسیار اندک به اجرای نمایش «یاماها» به گروه بازیگران این نمایش اضافه شده است، در اینباره توضیح می دهد: کارکتر این نمایش را بسیار دوست داشتم، برایم چالش برانگیز بود با دیالوگ هایی دلنشین و از آنجاکه به حافظه ام خیلی باور دارم، در فرصت بسیار کوتاهی دیالوگ ها را حفظ کردم و به گروه بازیگران این نمایش پیوستم.
این بازیگر درباره استقبال تماشاگران از اجرای این نمایش می گوید: خوشبختانه در چند اجرائی که روی صحنه بردیم، تمام ظرفیت تعریف شده که نیمی از صندلی های سالن را در بر می گیرد، پر شد. در این زمان تماشاگران با چشمان خود دیده اند که تمام پروتکل های بهداشتی در تئاتر رعایت می شود، از فاصله گذاری اجتماعی تا تب سنجی و اینکه همه با ماسک در سالن حضور دارند. همین موضوع سبب جلب اعتماد آنان می شود.
او خاطرنشان می کند: هنرمندان ویترین جامعه هستند. اگر آنان در آثار خود نکات بهداشتی را رعایت نمایند، مردم هم به آنان اعتماد خواهند کرد. ضمن اینکه فرهنگ سازی هم اتفاق می افتد. هم اکنون مهمانی ها و دورهمی های قسمتی از مردم جامعه همچنان برقرار است ولی ما با رفتار اجتماعی خود می توانیم الگوی مردم باشیم.
این بازیگر با تکیه بر اینکه بدون تئاتر نمی توان زندگی کرد، اضافه می کند: تئاتر، نفس جامعه است. هر چند عموم مردم بیشتر به سینما رفتن عادت دارند ولی باید با یک همت چند جانبه، تئاتر رفتن را به یک فرهنگ عمومی تبدیل نماییم تا در نسل های بعدی تماشاگران حرفه ای تئاتر داشته باشیم.
قمری در ادامه با ارائه توضیحاتی درباره لزوم فرهنگ سازی در زمنیه تئاتر می گوید: اگر می خواهیم تماشاگر حرفه ای تئاتر داشته باشیم، باید از الان برای ۳۰ سال آینده برنامه ریزی نماییم و از امروز پرورش کودکان کم سال را شروع نماییم تا در سی چهل سال آینده به نتیجه برسیم. تا الان باخته ایم ولی باید برنامه ریزی نماییم که بیش از این نبازیم. مهم نیست که شاید ۳۰ سال آینده برخی از ما در قید حیات نباشیم بلکه مهم این است که با ایجاد فرهنگ تئاتر دیدن، به ارتقای فرهنگی جامعه خود کمک نماییم.
این بازیگر با اشاره به اینکه جامعه با کتاب و تئاتر به فرهیختگی می رسد، اضافه می کند: رسالت هنرمندان تئاتر این است که ضمن سرگرم کردن تماشاگر، اندیشه او را روشن کنند. آن هم نه برای امروز بلکه برای آینده. تنها به این شیوه است که جامعه ما حرکت رو به جلو خواهد داشت.
قمری درباره نقش آموزش و پرورش در زمینه فرهنگ سازی در حوزه تئاتر توضیح می دهد: برخی از فعالان آموزش و پرورش امروزی، متولدان دهه ۶۰ و ۷۰ هستند. آنان با رجوع به تجربه های کودکی خود در زمینه آثار هنری، می توانند برنامه هایی مناسب تدارک ببینند. در دوره ما که مدارس بسیار محدود و شبیه زندان بود ولی حالا فضا خیلی باز شده و وقتی کسی به داد ما نمی رسد و مسئولان آموزش و پرورش به فکر تغییرات اساسی نیستند، خودمان باید بر ذهن بچه ها کار نماییم و یادمان باشد که نجات یک فرد، نجات یک جامعه است. این کار هرچند سخت، ولی شدنی است.
او درباره تجربه تئاتر آنلاین که پس از کرونا مرسوم شده است، می گوید: همه لطف تئاتر به این است که نفس به نفس با تماشاگر باشد. طبیعتا تئاتر آنلاین آن تاثیرگذاری را نخواهد داشت. ولی وقتی شرایط به این سمت رفته، چاره ای نداریم. به هر حال تئاتر باید اجرا شود و فعالان آن باید کار کنند و درآمد به دست آورند.
قمری با اشاره به اینکه نسبت به تئاتر آنلاین گاردی ندارد، می افزاید: خوب است به فکر شیوه های تازه باشیم ولی در دوهله اول باید مختصات تئاتر آنلاین را بیاموزیم و کار خودرا به درستی انجام بدهیم.
این بازیگر در آخر یادآوری می کند: چند سالی به علت مشکلات و مسایلی از تئاتر دور شدم. البته یکی دو کار تصویری کردم ولی دلم می خواهد و تصمیم دارم پس از این، مرتب کار کنم.
نمایش «یاماها» به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج این روزها در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است. این نمایش که مدت زمان آن ۶۰ دقیقه است، راس ساعت ۱۸ و چهل و پنج دقیقه اجرا می شود.


منبع:

1399/11/24
18:33:55
0.0 / 5
1104
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بازی اندروید