بازی اندروید

تنور اكران نوروزی 1400 با چه فیلم هایی گرم می شود؟

تنور اكران نوروزی 1400 با چه فیلم هایی گرم می شود؟

اکران نوروزی ۱۴۰۰ که احیانا تعطیلی سال قبل را تجربه نمی کند، در گرو تصمیم سازندگان فیلم هایی است که مخاطب بالقوه ای برای رفتن به سینما دارند و در این میان سهم فیلمهای جشنواره فجر از همه بیشتر است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، با تعطیلی های مداوم سال قبل ی سینماها فیلمهای زیادی به صف اکران اضافه شدند و بجز فیلم هایی که از ابتدا به قصد اکران در سینماها ساخته شده اند، فقط حدود ۲۰ فیلم از جشنواره سال ۹۸ مانده اند که هنوز فرصتی برای اکران نیافته اند، در حالیکه برخی از آنها جزو فیلمهای مطرح جشنواره هم بودند.
به این تعداد باید ۶۲ فیلم حائز شرکت در جشنواره فجر سال جاری را هم اضافه کرد و با حساب دیگر فیلم هایی که تولیدشان تا جشنواره تمام نشد، اما به نظر می آید فیلمهای پشت خط اکران مانده همان حدود ۳۰۰ فیلمی باشد که در یکی از نشست های خبری جشنواره فجر ۹۹ عنوان شد.
هر سال وقتی جشنواره فجر تمام می شود بازار رقابت برای رسیدن به اکران نوروزی حسابی گرم است و گاهی کار به بحث و جدل هم می رسد اما برای نوروز ۱۴۰۰ این رقابت به نظر می آید خیلی هم پر سر و صدا نباشد چون انتشار کرونا تجربه های تلخی را در سینما ثبت کرده که صاحبان فیلمها را برای اکران نوروزی دست به عصا کرده است.
اکران عید نوروز که یکی از مهم ترین نوبت های اکران سال است، معمولا با یکی دو تا از بهترین فیلمهای جشنواره بسته می شود و برای عید سال آینده هم گمانه زنی هایی شده است که «شیشلیک» بعنوان پرفروش ترین فیلم جشنواره حتما اکران می شود، اما طبق پیگیری ایسنا پخش کننده این فیلم اصلا قصدی برای نمایش آخرین ساخته محمدحسین مهدویان در نوروز ندارد و تا بهتر شدن اوضاع اکران و انتشار کرونا در انتظار می ماند.
اما از آن سو «بی همه چیز» محسن قرایی که پخش آن در اختیار دفتر فیلمیران است، با بیان علی سرتیپی از متقاضیان اکران نوروزی است.
در این بین هنوز بعضی پخش کننده ها با ابراز نگرانی از تجربه فیلمی مثل «شنای پروانه» منتظرند، ببیند میزان استقبال از چند فیلمی که به تازگی روانه پرده سینماها شده اند، چه می شود.
سعید خانی - مدیر دفتر پخش صبا - که اخیرا پردیس سینمایی «صبامال» را هم افتتاح کرده است، به ایسنا می گوید: دفتر ما از سال قبل و سال جاری حدود ۱۰ فیلم را آماده اکران دارد، ولی مساله اینجاست که صاحبان فیلمها نگران هستند و نمی دانند انتشار کرونا وضعیت سینماها را به چه شکل پیش می برد. ابتدا باید بازخورد این چند فیلمی که تازه اکران شدند، مشخص شود تا بعد تصمیم بگیریم چون به هر حال هر فیلمی که ایجاد می شود ترجیح این است که در همان سال اکران شود، ولی این نگرانی وجود دارد که دولت با شرایط فعلی چقدر می تواند اکران فیلمها را تضمین کند؟
او که فیلمهای «دینامیت»، «دوزیست»، «خط استوا» و «سه کام حبس» را از سال قبل در نوبت اکران دارد، درباره انتخاب فیلمهای اکران نوروزی ادامه می دهد: اگر بتوانیم جریان سینما را در عید با فیلمهای جشنواره باردیگر به راه اندازیم خیلی اتفاق بهتری می افتد، چون باآنکه فیلمهای خوب دیگری هم در نوبت اکران هستند ولی به لحاظ جریان رسانه ای نمایش فیلمهای جشنواره در جذب مخاطب تأثیر بیشتری دارد. به نظرم برای شروع باید دو، سه فیلم خوب جشنواره در عید نوروز اکران شوند.
وی اضافه می کند، خود او هم در صورت ادامه دار بودن حمایت ها و مساعد بودن شرایط برای اکران فیلم هایی که در اختیار دارد اقدام می کند.
خانی درباره اینکه امکان دارد هر چه بعضی فیلمهای خاص بیشتر نگه داشته شوند، مثل دو فیلم جشنواره سال قبل گرفتار پخش غیرقانونی و قاچاق شوند، بیان می کند: بله این اتفاق امکان دارد رخ دهد و به جز این، مساله اینجاست که همه معمولا اکران را برای همان سالی که فیلم می سازند، می خواهند در حالیکه انتشار کرونا شرایط را تغییر داد و دیدیم که اکران آنلاین هم با شکست مواجه گردید. صاحبان فیلمها نگران بازگشت سرمایه خود هستند و هم اکنون زمانی است که باید ببینیم چند فیلمی که اکران شدند، با این حمایتی که دولت در نظرگرفته چه عملکردی در اکران خواهند داشت. ضمن اینکه نگرانی هایی از بابت تکرار اتفاق تلخی که برای «خوب، بد، جلف» و «شنای پروانه» در نخستین اکران سال ۹۹ رخ داد و منجر به شکست آنها شد، هم وجود دارد.
وی در پاسخ به اینکه آیا استقبال مردم از جشنواره فجر می تواند سبب دلگرمی برای رونق سینما در ماههای آینده باشد، توضیح می دهد: استقبال مردم از جشنواره فجر خوب بود ولی همیشه ثابت شده جشنواره معیار خوبی برای اکران نیست، چون سالهای قبل هم فیلم هایی در جشنواره بودند که مخاطب داشتند اما در اکران از آنها استقبال نشد. در واقع فضای جشنواره با فضای اکران عمومی فرق می کند با این وجود تنها حُسن جشنواره همین بود که متوجه شدیم با وجود شرایط کرونایی اگر فیلم خوب باشد، مردم از سینما استقبال می کنند.
منبع:

1399/11/25
23:28:29
0.0 / 5
907
تگهای خبر: آنلاین , تولید , رقابت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بازی اندروید