بازی اندروید

راز موفقیت دولتها در افزایش سلامت اجتماعی

راز موفقیت دولتها در افزایش سلامت اجتماعی

به گزارش بازی اندروید معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: شاه کلید برنامه هفتم باید این باشد که نگوییم که هزینه برای سلامت اجتماعی، بلکه بگوییم سرمایه گذاری برای سلامت اجتماعی و تلاش نماییم که این کلید واژه را در ادبیات برنامه هفتم جا بیاندازیم.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، ابراهیم صادقی فر در کنفرانس آنلاین ملی امور اجتماعی در برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: حوزه سلامت و نیروی انسانی اهمیت بالایی دارد و سلامت نیز ابعاد گسترده ای دارد، اما آنچه که برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد، بحث سلامت روان و سلامت اجتماعی است که اهتمام می نماییم سیاست گذاری کاملی دراین زمینه ها داشته باشیم و به جد پیگیر برنامه هایمان باشیم.
وی افزود: بحث سلامت اجتماعی نوعی بهداشت روانی و جمعی است که در صورتیکه تحقق پیدا کند شهروندان و نیروی کار جامعه که گروه هدف ما هستند، از انگیزه و شادابی کافی برخوردار خواهند بود و پر واضح است که افراد سالم از نظر اجتماعی ظرفیت های تعامل سازنده تری را در جامعه و محیط کار تجربه می کنند پس سلامت روانی بیشتر جنبه های فردی سلامت است و برای ما بسیار مهمست و برنامه های مفصلی داریم و بتازگی نیز تفاهم نامه ای با دکتر حاتمی امضاء کردیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به اهمیت حوزه سرمایه اجتماعی در سلامت اجتماعی اشاره و اظهار نمود: سرمایه اجتماعی به صورت شبکه ای از روابط میان افراد، در جامعه ویژه یا محیط کار موجب می شود که جامعه عملکرد بسیار موثرتری داشته باشد و در غیاب سرمایه اجتماعی سایر سرمایه ها اثربخشی خودرا تاحدودی زیادی از دست می دهند. سرمایه اجتماعی است که می تواند بوسیله تشویق افراد به همکاری و مشارکت در تعاملات اجتماعی معضلات و موضوعات اجتماعی را حل و رشد و توسعه و تعالی خصوصاً در حوزه پایداری اقتصادی و سیاسی و فرهنگی را امکان پذیر کند، پس همه ما مکلفیم که سرمایه اجتماعی را مراقبت نماییم.
وی با اعلان اینکه سرمایه اجتماعی در کنار سرمایه اقتصادی و انسانی بستری را فراهم می آورد تا بتوانیم به موفقیتهای آتی دست پیدا نماییم، اظهار داشت: جوامعی که از سرمایه اجتماعی غنی هستند حمایت و اعتماد عمومی بالاتری را بعنوان منبع در اختیار دارند و همین موضوع بر سلامت آنها تاثیر می گذارد.
وی ادامه داد: سلامت اجتماعی بعنوان یک مقوله سلامت فقط یک دولت یا دانشگاه یا سازمان یا یک نهاد اجتماعی کشور نمی تواند پاسخگوی آن باشد و این چالش ملی نیازمند یک عزم و مشارکت آحاد جامعه است و دولتی می تواند در حوزه سلامت اجتماعی موفق باشد که مشارکت همگانی را بالا ببرد. از این روست که می گویند که سرمایه اجتماعی اهمیت بالایی دارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، رفاه و تامین اجتماعی اضافه کرد: ما در معاونت نیز در بخش های مختلف سفیران سلامت و رابطان سلامت، خانه های بهداشت و مشاوران بهداشت روان و و.. را در خدمت گرفتیم تا بتوانیم اندکی به بحث حوزه سلامت اجتماعی بپردازیم.
وی اظهار داشت: در گذار شتاب توسعه و جنگ، لطمه های اجتماعی سیر صعودی داشته و بسیار نگران کننده بوده، بدین جهت درخواست دارم که شاه کلید برنامه هفتم باید این باشد که نگوییم که هزینه برای سلامت اجتماعی بلکه بگوییم سرمایه گذاری برای سلامت اجتماعی و تلاش نماییم که این کلید واژه را در ادبیات برنامه هفتم جا بیاندازیم.
در ادامه صادقی فر اظهار داشت: گفته می شود که حداقل یک چهارم مردم ایران به صورت مستقیم گرفتار یکی از آسیبهای ناشی از اعتیاد، طلاق، بیکاری و جدایی، نزاع و زندان و سرقت و... هستند، اما نکته نگران کننده این است که این اعداد و ارقام در سالیان متمادی وجود داشته یعنی رنگ و جنس لطمه و مسائل اجتماعی در ایران اندکی متراکم و مزمن، گسترده و فزاینده شده است، پس هر کدام از ما در گوشه ای از مسئولیتی که در اختیار داریم، باید تلاش نماییم که این مباحث حوزه آسیبها را کنترل نماییم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون در بخش دیگری از سخنانش به ارائه آماری پرداخت و اشاره کرد: طی ۴.۵ سال قبل بواسطه کار پژوهشی در وزارت تعاون به این رسیدیم که بلافاصله پس از به دست آوردن یافته های پژوهشی، کاربست علمی آنرا شروع نماییم و با راه اندازی طرحها کوشیدیم که از این آسیبها پیشگیری نماییم. در بحث تبیین وضعیت خشونت در جامعه کار و تولید، بر طبق پژوهشی که انجام دادیم ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر حضور داشتند که ۱۹ درصد خشونت فیزیکی را انجام داده بودند و ۴۰ درصد به یکی از اشکال نسبت به دیگران خشونتی را روا داشته بودند و ۱۰ درصد مرتکب خشونت قومی شده بودند.
بگفته وی در جامعه کار و تولید، ۵۰ درصد کارگران روابط مبتنی بر صداقت و اعتماد متقابل را در محیط کار کم و بسیار کم دانستند.
منبع:

1399/11/30
18:20:10
0.0 / 5
1223
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بازی اندروید