بازی اندروید

اخلاق در سینما و تلویزیون ما مرده است

اخلاق در سینما و تلویزیون ما مرده است

به گزارش بازی اندروید هر وقت اسم «رضا ایرانمنش» می آید، ناخودآگاه همه به یاد فیلم سینمایی «سجاده آتش» و بازی های خاطره ساز وی در فیلمهای دفاع مقدسی می افتند؛ فیلم هایی که هنوز مخاطب با دیدن هرباره آنها هیجان زده می شود و با قهرمان داستان همزاد پنداری می کند.به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، روزنامه «وطن امروز» در ادامه نوشت: وی حالا بعد از سال ها فعالیت هنری مقرر است اولین سریال خویش را کارگردانی کند. سریال «سپهسالار» قصه ای جنگی دارد که در موقعیتی کمدی روایت می شود. به این بهانه با رضا ایرانمنش به گفتگو نشسته ایم تا از سریال جدیدش و حال و هوای امروز سینما بیشتر برایمان بگوید.

برای شروع گفتگو از وضعیت جسمانی خودتان برای مان بگویید و اینکه حدودا پس از ۱۰ سال دوری از فعالیتهای هنری بخصوص بازیگری و کارگردانی، در سریال «آخر خط» حاضر شدید. در این زمان فیلمنامه خوبی به شما پیشنهاد نشد یا وضعیت جسمانی تان اجازه فعالیت به شما نمی داد؟

خدا را شکر حالم خوب است و این روزها کمتر بستری شده ام. در این سال ها هم فیلمنامه هایی پیشنهاد می شد که خیلی خوب نبودند و منجر به همکاری نمی شد، البته به رغم میل باطنی، یکسری کار تصویری هم کردم که به علت گذران زندگی و امرار معاش و اینکه از یادها فراموش نشوم، آن کارها را انجام دادم.

از سریال «سپهسالار» بگویید و اینکه چه فرایند ای طی شد تا به کارگردانی این کار برسید.

من سال ۸۰ فیلمنامه این کار را نوشتم که در طول این سال ها، چندین بار بازنویسی شد. ۲ سال پیش که قرار شد این سریال را در اصفهان و برای شبکه نمایش خانگی تولید کنم باز شرایط مالی و برخی مسائل سبب شد تا برای تولید مقداری تأمل نماییم و همین وقفه ما را به دوران کرونا رساند و باز شروع کار متوقف گردید تا اینکه توانستیم خودمان را با این شرایط تطبیق دهیم و یاد بگیریم چطور می شود در این شرایط کار کرد.

تحلیل تان درباره وضعیت سینما و تلویزیون ما چیست؟ اعتقاد به باندبازی و وجود مافیا در سینما دارید؟

بگذارید جواب سوال شما را با یک مقدمه بگویم. در گذشته درس خواندن، دانشگاه رفتن و داشتن تحصیلات مرتبط و آکادمیک خیلی خوب بود ولی من امروز هیچ کسی را بخصوص در حوزه هنر و بازیگری به درس خواندن تشویق نمی کنم. در تمام دنیا در حوزه هنر وقتی جوان ترها وارد بازی می شوند، این گونه نیست که دیگر قدیمی ها و پیشکسوتان فراموش شوند و هیچ نقشی به آنها داده نشود. در کشور خودمان هم حتی در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ باز به همین شکل بود و کسی جای دیگری را تنگ نمی کرد؛ قدیمی ها را کنار نمی گذاشتند و از آن طرف جوان ترها هم بخوبی دیده می شدند. ولی در یک مقطع زمانی باند و مافیایی در حوزه تصویر به وجود آمد که اجازه کار کردن به هر کسی را نمی داد؛ برای بازیگران چشم رنگی دستمزدهای نجومی پرداخت می شد و نوبت به امثال ماها که می رسید، هیچ پولی در کار نبود. من در این سال ها در کنار کارکردن، درس هم می خواندم و شرایط خیلی سختی را گذراندم. اگر هر حرفه دیگری انتخاب می کردم، حتما موفق تر بودم.

هیچ وقت با همان مافیا و باندها کار نکردید؟

من در طول زندگی هیچگاه نان به نرخ روز نخوردم، مجیزگویی نکردم و اصلا این کارها را بلد نیستم. در یک کلام به شما بگویم که اخلاق در سینما و تلویزیون ما مرده است. تمام این مشکلات و معضلات هم به عدم مدیریت مسئولانی برمی گردد که در این عرصه ها مسؤولیت دارند و اتفاقا هیچ بویی از هنر نبرده اند؛ مسئولانی که هیچگاه در موسیقی، سینما، و تلویزیون، در جایگاه واقعی خود نبوده اند و بنابراین در ساده ترین شکل ممکن، حتی هنرمندان این حوزه ها را نمی شناسند، پس چه انتظاری داریم که برای ما هنرمندان بتوانند سیاست گذاری کنند. پیشکسوتان ما در این شرایط بد اقتصادی، از کجا باید امرار معاش کنند و همان مسئول بی اطلاع از همه جا، اصلا مشکلات ما برایشان مهم نیست. اگر مسئول لایقی از جنس خود هنرمندان در این جایگاه ها قرار بگیرد، بطور قطع خیلی از این مشکلات حل وفصل خواهد شد. واقعا بیمه کردن اهالی هنر چقدر باید طول بکشد؟ تا کی هنرمندان باید غم نان داشته باشند؟! متاسفانه مسؤلان دولتی ما فقط یاد گرفته اند با هنرمندان در زمان انتخابات عکس یادگاری بگیرند و از آنها سوءاستفاده کنند. علاوه بر مسؤلان، من از برخی همکاران خودمان هم گلایه دارم. یادم هست در گذشته پیش می آمد مثلا آقای جعفر دهقان برای نقشی انتخاب می شدند و به هر علتی انصراف می دادند و پس از آن برای همان نقش سراغ من می آمدند، من تا از آقای دهقان سوال نمی کردم چه اتفاقی افتاده که انصراف داده و در واقع تا از ایشان کسب تکلیف و اجازه نمی کردم، امکان نداشت به عوامل جواب مثبت دهم ولی حالا همه آن دوران تبدیل به «زیرآب زنی» از یکدیگر شده و اینجاست که می گویم واقعا اخلاق در این روزها از سینما رخت بربسته است. بارها شده که در موقعیت های مختلف برای همکارانی که در ابتدای راه بودند، بازی کردم و برای کار آنها سنگ تمام گذاشتم و پلی برای موفقیت آنها شدم اما همین که به جاهای بالاتر رسیدند براحتی ماها را فراموش کردند. نباید به همین راحتی همدیگر را فراموش کنیم؛ من در این سال ها اگر موقعیت کارگردانی و تهیه کنندگی برایم پیش آمده، تلاش کردم سراغ دوستان و همکاران قدیمی تر بروم تا آنها هم باردیگر جلوی دوربین بیایند و باردیگر بر سر زبان ها بیفتند.

در حال حاضر وضعیت جسمانی تان چطور است؟

باور کنید هر وقت سر کار هستم، هم روحیه خوبی دارم و هم وضعیت جسمانی ام بهتر است. بارها شده که در بیمارستان بستری شده ام و به من سریال یا فیلمی پیشنهاد شده و با اجازه دکترها سر کار رفته ام. پزشکان می گفتند هر وقت سر کار می روی حال جسمی ات هم بهتر می شود تا جایی که داروهایم را کمتر می کردند.

دوباره برویم سراغ «سپهسالار» و اینکه چقدر از کار آماده شده است؟

۱۳ قسمت کار را خودم نگارش کردم اما کار را رها کرده بودم. فرزاد فتحی، تهیه کننده این کار که رفاقت ها با هم داریم، به من زنگ می زد و حال و احوالم را جویا می شد. زمانی بود که از نظر روحی وضعیت مساعدی نداشتم و بهم ریخته بودم. فتحی اصرار می کرد که سریع تر کار را شروع نماییم و تصمیم گرفتیم که کار را به ۲۶ قسمت اضافه نماییم و من در نهایت کل کار را به امیر برادران پیشنهاد دادم و قرار شد کار به سرپرستی امیر باردیگر بازنویسی شود و تا فروردین سال بعد، نگارش کار به پایان برسد. قصه «سپهسالار» در دهه ۹۰ می گذرد و با یک فلش بک به دهه ۶۰ بازمی گردیم و زمان جنگ و یکسری کاراکترهای کاملا جدی که در موقعیت های طنز و کمدی قرار می گیرند. تلاش کردم این کاراکترها را از زمانی که خودم در جبهه بودم و با این رفقای شوخ طبع رفاقت داشتم، الهام بگیرم و برای این نقش ها انتخاب کنم.

چه زمانی تصویربرداری کار را شروع می کنید؟

قرار است چند روز دیگر از چندین لوکیشنی که انتخاب کردیم، بازدید داشته باشیم و همزمان با نگارش فیلمنامه، کار پیش تولید و انتخاب عوامل هم در حال جریان است تا اگر خدا بخواهد، اردیبهشت ماه سال آینده کار را کلید بزنیم.

در این سریال بازی هم می کنید؟

بله، البته نقش کوتاهی دارم و بیشتر تلاش کردم بر کار کارگردانی متمرکز شوم.

تصمیم نهایی گرفته شده که این سریال برای تلویزیون تولید شود یا شبکه نمایش خانگی؟

هنوز به تصمیم نهایی نرسیده ایم ولی با حضور امیر برادران امکان دارد این کار برای شبکه نمایش خانگی تولید شود.

منبع:

1399/12/02
10:05:45
0.0 / 5
1255
تگهای خبر: بازی , تولید , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بازی اندروید