بازی اندروید
بنیاد سینمایی فارابی در واكنش به نامه سرگشاده رییس مركز توسعه سینمای كودك:

سینمای كودك نیازمند برخوردهای حرفه‏ ای تر است

سینمای كودك نیازمند برخوردهای حرفه‏ ای تر است

بنیاد سینمایی فارابی پیرو انتشار نقطه نظرات مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان در چارچوب یک یادداشت با عنوان «سینمای کودک، سینمای بی پناه» از جانب «پوران درخشنده»، توضیحاتی را ارائه نمود.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی اعلام نموده است: " «سیمرغ و پروانه ها» بعنوان ایده‏ ای فرهنگی و عدالت محور از سال 96 آغاز و به مدت سه سال با همکاری مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان هم زمان با جشنواره فیلم فجر اجرا شد. در این برنامه، هر سال منتخبی از "آثار جدید" همان سال سینمای کودک و نوجوان (حدود 5 فیلم) که در جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان و جشنواره فیلم فجر مورد توجه قرار گرفته بودند، به مدت 5 روز در «یک سانس صبح» سینماهای نمایش دهنده آثار جشنواره فیلم فجر در تهران و همه استان ها به معرض نمایش گذاشته می شد.
در این برنامه، هر روز یک فیلم در همه کشور به نمایش درمی آمد و این نمایش، برای مخاطب دانش آموز و به شکل مجانی انجام می شد. روش محاسبه حقوق مالی این رویداد هم به این صورت بود که بر مبنای تعداد دانش آموزانی که فیلمها را در مناطق مختلف می دیدند، حقوقی به صاحبان فیلمها و سالن های سینما پرداخت می شد.

سال قبل با عنایت به این که در سیستان و بلوچستان سیل آمده بود، برگزار کنندگان این رویداد در کنار نمایش فیلمها با همکاری برخی از سینماگران کودک و نوجوان به چابهار رفتند و هدایایی به بچه های سیل زده تقدیم شد که از منظر فرهنگی و اجتماعی اتفاقی جریان ساز بود.

بر این اساس، چندی قبل «پوران درخشنده» رئیس مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان ایران در یادداشتی، گلایه هایی را درباره برپا نشدن برنامه «سیمرغ و پروانه ها» در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر بیان کرد که پاسخ بنیاد سینمایی فارابی به مندرجات در نامه فوق به شرح زیر است:
۱- هدف گذاری برنامه «سیمرغ و پروانه ها»، ایجاد سهم مناسب کودکان و نوجوانان در جشنواره فیلم فجر و جشن های انقلاب بود که عملا سال جاری به علت شیوع ویروس کرونا، امکان برگزاری این برنامه در زمان برگزاری جشنواره سی و نهم فیلم فجر در سینماها به وجود نیامد، چون که مدارس به صورت فیزیکی دایر نبودند و خانواده ها معمولا برای فرستادن فرزندان شان به سینما ریسک نمی کردند، پس اساسا این برنامه در سال 99 به شکل سه سال قبل قابل انجام نبود.
۲- در سالهای پیش، فیلمهای منتخب و جدید «سیمرغ و پروانه ها» در سالن های سینما و آن هم به صورت تک سانس نمایش داده می شد و نمایش فیلم در داخل سینما تحت کنترل دقیق بود؛ فیلمها از خطر سرقت حفظ می شد و برای اکران بعدی فیلمها مشکلی پیش نمی آمد. ولی چنانچه نمایش مجازی فیلمها در پلت فرم ها به شکل پیشنهادی مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان ایران اتفاق می افتاد، یقینا حقوقی که صاحبان هر کدام از فیلمها مطالبه می کرد، به تنهایی بیشتر از همه بودجه ای بود که سازمان سینمایی برای طرح «سیمرغ و پروانه ها» در نظر می گرفت... بنابراین امکان این کار برای بنیاد فارابی مقدور نبود.
۳- خانم پوران درخشنده بعنوان رئیس مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان ایران ۷ بهمن ۹۹ به علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان پیشنهاد کرد که سال جاری برنامه «سیمرغ و پروانه ها» در ایام برگزاری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر، از راه پلت فرم ها صورت گیرد و طی نامه ای بیشتر از ۴۸ فیلم قدیمی سینمای کودک را برای نمایش مجازی در پلت فرم ها پیشنهاد کرد.
۴- پیشنهاد مرکز توسعه، زمانی عنوان شد که فاصله خیلی کمی تا شروع جشنواره سی و نهم باقی مانده بود و هماهنگی با پلت فرم ها و اجرای برنامه کار آسانی نبود ضمن آن که زمان کافی برای عرضه پاسخ و برنامه از طرفی پلت فرم ها (منهای دو پلت فرم که به آنها اشاره شد) وجود نداشت.
۵- پیشنهاد سرکار خانم درخشنده این بود که بودجه «سیمرغ و پروانه ها» به واسطه کمک سازمان سینمایی، در اختیار تهیه کنندگان فیلم هایی قرار گیرد که در پلت فرم ها مقرر است به نمایش درآید. نکته این است که آن بودجه برای نمایش فیلمهای جدید برای دانش آموزان در سالن های سینما پیشبینی می شد و نه آثاری که در پلت فرم ها موجود است و در اختیار مخاطب کودک و نوجوان قرار دارد. چنانچه در دوره اخیر جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان هم فیلمهای جدید غیرسینمایی با پرداخت حق نمایش از جانب جشنواره یک نوبت در پلت فرم ها برای مخاطبان به نمایش درمی آمد، چون که دیدن فیلم جدید برای آن مخاطب جذاب بود...
۶- با این اوصاف بنیاد سینمایی فارابی حتی به این سمت رفت که نمایش فیلمهای قدیمی سینمای کودک و نوجوان را علیرغم این که با ماهیت «سیمرغ و پروانه ها» (نمایش فیلمهای جدید برای مخاطبان سراسر کشور) مغایرت داشت، در برنامه خود قرار دهد.
۷- در جهت این پیشنهاد، نماینده و مدیر بازاریابی بنیاد سینمایی فارابی، ابتدا با پلت فرم ها وارد مذاکره شد و از بین سامانه های برخط فیلیمو و نماوا، سامانه نماوا این طرح را به شرط واگذاری حق نمایش انحصاری پذیرفت.
۸- بنیاد سینمایی فارابی از میان فیلمهای پیشنهاد شده مرکز، فقط اجازه تصمیم گیری راجع به برخی از فیلمها را داشت و صاحبان تعداد دیگری از فیلمها، تهیه کنندگان دیگری بودند که طبیعتاً حق نمایش و استفاده از حقوق آن فیلمها خارج از اختیار بنیاد بود.
۹- با این وجود بنیاد سینمایی فارابی اعلام نموده بود که آماده است آن تعداد فیلمی را که متعلق به این بنیاد است، در اختیار نماوا قرار دهد تا در ذیل برنامه «سیمرغ و پروانه ها» به نمایش درآید؛ ولی پلت فرم مورد بحث، به علت عدم تنوع کافی محتوا و همینطور ضیق وقت به منظور تبلیغات و عرضه متفاوت این برنامه و جذب مخاطب کودک و نوجوان، به صورت رسمی عدم تمایل خویش را اعلام نمود.
۱۰- تاکید می شود: بودجه برگزاری برنامه «سیمرغ و پروانه ها» که در سه دوره گذشته این برنامه از جانب بنیاد در اختیار مرکز توسعه قرار می گرفت، با عنایت به لغو برگزاری آن در سال ۹۹، از جانب سازمان سینمایی به بنیاد سینمایی فارابی اختصاص پیدا نکرد اما اگر هم این برنامه به شکل نمایش مجازی فیلمهای قدیمی اجرا می شد، بخشی از بودجه ای که به این کار اختصاص می یافت باید بعنوان سهم پلت فرم نمایش دهنده پرداخت می شد.
۱۱- همینطور در واکنش به موضع اخیر رئیس مرکز توسعه سینمای کودک درباره برگزاری نشست های تخصصی سینمای کودکان و نوجوانان باید این نکته را عنوان نمود که درخواست برگزاری نشست های تخصصی، از جانب مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان ایران نبوده و چنین برنامه ای، ایده و مطالبه بنیاد سینمایی فارابی بوده است. در واقع بنیاد سینمایی فارابی این چشم انداز را مدنظر داشت که برای به روز شدن دست اندرکاران سینمای کودک، آشنایی با تحولات و شیوه های جدید سینمای کودک و نوجوان، جلوه های بصری و فانتزی در سینمای کودک و خیلی از موضوعاتی که می تواند برای سینماگرانی که در این عرصه فعالیت می نمایند جالب باشد، سلسله نشست هایی را با مشارکت مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان برگزار کند. به دنبال این طرح برگزاری این برنامه، دوستان مرکز برنامه ای را به بنیاد سینمایی فارابی عرضه دادند و برای برگزاری این نشست ها برآورد هزینه بالایی پیشبینی کرده بودند که تخصیص چنین بودجه ای قابل انجام نبود و توجیه نداشت، ضمن آن که یکی دو برنامه ای که بنیاد سینمایی فارابی در سالهای ۹۷ و ۹۸ برای نمایش فیلمهای جدید جشنواره کودک برگزار کرد، متاسفانه با کم ترین استقبال و مشارکت از جانب اعضای محترم مرکز توسعه روبرو شده بود... اما در نهایت، برآورد هزینه بالای مرکز، دلیل مخالفت بنیاد سینمایی فارابی با اجرای نشست هایی بود که خود به مرکز پیشنهاد داده بود.
۱۲- امیدواریم که از این پس شاهد برخوردهای حرفه ای تری از جانب سینماگران باتجربه، دغدغه مند و جریان ساز سینمای کودک و نوجوان با موضوعات مرتبط باشیم.»
منبع:

1399/12/05
13:44:59
0.0 / 5
1681
تگهای خبر: تبلیغات , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بازی اندروید