بازی اندروید

آمار ازدواج ۲۵ سال است نزولی است

آمار ازدواج ۲۵ سال است نزولی است

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره مسئله الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج، اظهار داشت: با عنایت به این که حدود ۲۵ سال است آمار ازدواج در کشور نزولی است، چه تضمینی وجود دارد در صورت الزامی شدن مشاوره، آمار ازدواج افزایش یابد؟.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، محمد مهدی تندگویان در نشست وزیر ورزش وجوانان با برخی از منتخبین مراکز تخصصی ازدواج استان تهران، اظهار نمود: در شهر تهران با عنایت به مصوبه ستاد ساماندهی امور جوانان استان تهران می توانیم مشاوره قبل از ازدواج را الزامی نماییم اما در صورتی میتوان امر ازدواج را منوط به امر مشاوره دانست و در سرتاسر کشور الزامی کرد که زیر ساخت آن در تمام کشور و در روستاها وجود داشته باشد.

وی افزود: اگر زیرساخت های لازم برای الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج در سرتاسر کشور وجود نداشته باشد عملا فعالیت ما منجر به منع ازدواج جوانان می شود.

تندگویان معتقد است: با عنایت به مباحث فرهنگی بوجود آمده نظیر کاهش جمعیت و تک فرزندی حالا باید بر روی الزامی شدن حضور روانشناسان و عرضه خدمات روانشناسی در مدارس تمرکز نماییم چونکه نمی توان به جوان ۲۰ یا ۳۰ ساله مشاوره ای که باید در سن ۱۰ سالگی به او داده می شد، را عرضه کرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اضافه کرد: حداقل ۴۰ درصد فضای آموزشی باید به مهارت های زندگی، اشتغال و ورود به اجتماع معطوف شود. این گونه گردش مالی روانشناسان هم رونق می گیرد. همینطور در عرضه خدمات مشاوره روانشناسی باید به بحث خانواده توجه کرد و این خدمات خانواده محور باشند و نه دانش آموز محور چونکه روانشناسی فارغ از شرایط رفتار خانواده بی تأثیر است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: اعزام روانشناس به مناطق محروم تهران که از خیلی استان ها محروم تر هستند امری حائز اهمیت می باشد. در استان ها هم می توانیم با انجام پایشی فضایی را برای ارائه خدمات مشاوره نظیر ورزشگاه ها در اختیارشان قرار دهیم.

تندگویان اظهار داشت: در دنیایی هستیم که برای تخریب باورها سرمایه گذاری می شود ازاین رو اگر در موضوعات روانشناسی به روز نباشیم به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید. نمونه آن ازدواج سفید است که متاسفانه حالا تبدیل به فرهنگ شده که همچون علل آن عدم به روز رسانی خدمات مشاوره است.

به قول معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نگرش و باورهای گذشته در بین جوانان امروزی تضعیف شده و تا زمانی که نتوانیم این باورها و اعتقادات را در خدمات مشاوره عرضه دهیم به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید.

تندگویان افزود: ما اشتباها ازدواج را هدف قرار داده بودیم در حالیکه باید خانواده درست و فرزندآوری را هدف مشاوره ها ولو مشاوره های قبل از ازدواج قرار دهیم. جوان باید بپذیرد فرزندآوری به معنای خوشبختی است. باید خانواده را محور مشاوره ها قرار دهیم و افزایش جمعیت را مد نظر قرار دهیم.

وی درباره بیمه صنف مشاوران و روانشناسان و بهره برداران این خدمات، اظهار نمود: ما بعنوان یکی از نهادهایی که با روانشناسان در تماس هستیم هرآنچه در این حوزه از دستمان بر آمده انجام داده ایم، باسازمان تأمین اجتماعی وسازمان برنامه و بودجه مکاتباتی ر انجام داده ایم تا در ردیف ها و اعتبارات بودجه سالیانه مبحث بیمه روانشناسان مدنظر قرار گیرد و از این بیشتر در حوزه اختیارات ما نیست.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگر سخنان خود به سایت های همسریابی اشاره نمود و اظهار داشت: ما بارها اعلام نموده ایم که این سایت ها مجوز ندارند و از نظر ما ۱۰۰ درصد غیر قانونی اند. تمامی مکاتبات لازم با دادستانی، پلیس فتا، شورای اجتماعی کشور و... را انجام داده ایم. باید نظارت بر شناسایی آن شکل گیرد حتی احتیاج به ضابط ناظری وجود دارد و نیاز است این ضابط به سازمان نظام روانشناسی اضافه شود.

تندگویان اضافه کرد: می توانیم گردش کاری را صورت دهیم که در سازمان های دولتی بحث عرضه خدمات روانشناسی بعنوان خدمات دولت به پرسنل جایگاه خویش را پیدا کند. این معاونت سامانه "امید زندگی" را پیشتر راه اندازی کرده است که روانشناسان می توانند در آن ثبت نام کنند و مراجعان به صورت آنلاین تعرفه ها را پرداخت و مشاور و روانشناس خویش را انتخاب کنند، اما متاسفانه با استقبال خوب جامعه روانشناسان و مشاوران مواجه نشد، در حالیکه میتوان به سمت تجارت الکترونیک پیش رفت.

تندگویان همینطور این را هم اظهار داشت که مسئولین و روانشناسان باید بدانند مدل ارتباط با جوانان تغییر کرده است و با دروسی که در دانشگاه گذرانده اند نمی توان با جوان نسل امروز ارتباط گرفت. ما باید یاد بگیریم چگونه مدل ارتباط با جوان را بگونه ای تأثیر گذار تغییر دهیم.
او در آخر اضافه کرد: ما به وظایفمان درست عمل کردیم اما مدعی انجام کار خارق العاده ای در حوزه مشاوره امر ازدواج نیستیم. هدفمان این بود مطالباتی از سالیان پیش باقی نماند و آنها را پیگیری کردیم. بخشی از این فعالیت ها به سبب مدیریت توانمند وزیر جوانان سلطانی فر بود که همچون آنها افزایش متراژ عمرانی فضاهای ورزشی بود و اگر ما در حوزه معاونت امور جوانان توانستیم به خوبی کار نماییم معطوف به مافوق خوب می شود. ما با دیدگاه مهندسی روانشناسی را مدیریت کردیم.
1399/12/12
09:50:15
0.0 / 5
1192
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , جوانان , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بازی اندروید