بازی اندروید

انتقاد فقیهه سلطانی از آقازاده های سینما و تئاتر در آستانه اجرای نمایشش

انتقاد فقیهه سلطانی از آقازاده های سینما و تئاتر در آستانه اجرای نمایشش

بازی اندروید: فقیهه سلطانی طراح و كارگردان در آستانه شروع باردیگر اجرای نمایشش «یه گاز كوچولو» از آقازاده های تئاتر و سینما انتقاد نمود و اظهار داشت: ما فكر می نماییم آقازاده فقط در سیاست وجود دارد، اما این طور نیست. در سینما و تئاتر هم آقازاده فراوان داریم.


این هنرمند پس از 10 سال پیگیری در سالن های مختلف، موفق شد در تالار سایه تئاتر شهر نوبت اجرا بگیرد و از اواخر بهمن سال قبل نمایش «یه گاز کوچولو» را در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به صحنه برد که با ورود ویروس کرونا و تعطیلی تئاتر، از اجرای این اثر بازماند ولی او جزو نخستین هنرمندانی است که پس از بازگشایی سالن های سینما و تئاتر، تصمیم به ادامه اجرای نمایشش گرفت.
سلطانی در گفتگو با ایسنا از مافیای تئاتر سخن گفت و اصرار کرد این روزها کرونا، یکی از شناخته شده ترین خطراتی است که زندگی ما را تهدید می کند که اتفاقا در این چند ماه، راه مبارزه با آنرا خوب یاد گرفته ایم.
او تصمیم خودرا برای ادامه اجرای نمایش تصمیمی جسورانه دانست و در پاسخ به این پرسش که چه عاملی سبب شد تا برای ادامه اجرا به این تصمیم قطعی برسد، توضیح داد: لازم بود کسی پیشقدم شود و این ترس و بدگمانی درباره اجرای تئاتر که در دل دیگران جای گرفته، بریزد.
او افزود: به هر حال زندگی باید ادامه پیدا کند. البته گروه های دیگر با دلیلهای قابل قبولی قصدی برای اجرا ندارند که مهم ترین آن مسایل اقتصادیست ولی ما گروه منسجم، حرفه ای به معنای واقعی و عاشقی داریم که یک سال برای اجرای این نمایش کوشیده ایم و همه گروه مشتاق بودند که اجرای مان را از سر بگیریم.
سلطانی با یادآوری پیگیری های بسیاری که برای گرفتن سالن اجرا انجام داده است، افزود: ما این اجرا را به سختی به دست آوردیم و نمی توانیم براحتی از دستش بدهیم. در این میان هستند گروه های دیگری که به سادگی می توانند نوبت اجرا بگیرند. متاسفانه مافیا در تئاتر به ما ضربه زد و برای به دست آوردن سالن اجرا خیلی سختی کشیدیم.

این بازیگر و کارگردان تئاتر مهم ترین دلیل خودرا برای ادامه اجرای این نمایش انسجام و عشق گروه اجرایی آن دانست و اضافه کرد: همه اعضای گروه، تهیه کننده نمایش هستند، ما تهیه کننده ای نداریم و طبعا به گیشه هم چشم ندوخته ایم.
سلطانی درباره ریسک حضور تماشاگران در سالن تئاتر هم اظهار داشت: هر بار که پای مان را از منزل بیرون می گذاریم، ممکنست با هزاران اتفاق غیر قابل پیش بینی رو به رو شویم که زندگی مان را تهدید می کند. اتفاقا در این وضعیت، کرونا شناخته شده ترین خطری است که می توانیم با آن مقابله نماییم چونکه در این چند ماه، راه مبارزه با آنرا بلد شده ایم.
او افزود: در فضاهای فرهنگی، انتقال این ویروس خیلی هم کمتر می شود چون نه امکان خوراکی خوردن هست و نه صحبت کردن. ولی با همه اینها اعتمادسازی برای حضور تماشاگران در تئاتر کار بسیار سختی است و به مردم کاملا حق می دهم و اصلا توقع ندارم کسی جانش را دستش را بگیرد و به تئاتر بیاید ولی اگر تماشاگری هست که می تواند فقط به مدت 75 دقیقه ماسک را روی صورتش تحمل کند، او را دعوت می نماییم که نمایش ما را ببیند.
سلطانی با اشاره به شروع فعالیت مکان های ورزشی و استخرها اضافه کرد: این مکان ها خیلی خطرناک هستند و نمی دانم مردم چگونه اعتماد می کنند و به این مکان ها می روند درحالیکه تئاتر حتی از سینما هم کم خطرتر است چون کسی در زمان اجرای نمایش حتی مجاز به خوردن خوراکی هم نیست.
این هنرمند درباره پیش بینی اش از حضور تماشاگران نیز اظهار داشت: طبیعتا نمی توان پیش بینی نمود ولی خوشبختانه فروش روز اول مان بد نبوده است. البته که دغدغه گروه ما این نیست که پول هنگفتی دربیاوریم یا از در و دیوار سالن مان تماشاگر بریزد ولی توقع داریم بخش دولتی از ما حمایت کند تا بتوانیم کمی جوابگوی اعضای گروه باشیم.
فقیهه سلطانی در ادامه از مافیای تئاتر هم سخن گفت و اضافه کرد: از بهار گذشته این نمایش را تمرین می کردیم و سالن هم گرفته بودیم. تهیه کننده ای داشتیم که عقب نشست چون مسئولان پیشین تئاتر شهرزاد رای او را زدند او را ترساندند و با وجود بازیگران ستاره و درخشان کار ما گفتند، نمایشی که سلبریتی پول ساز نداشته باشد، زمین می خورد. تهیه کننده درست در شب اجرای نمایش کنار کشید و ما و او هر دو لطمه خوردیم. البته بعدا مسئولان شهرزاد عوض شدند.
او با اشاره به پیگیری هایش برای گرفتن نوبت اجرا در تماشاخانه ایرانشهر یادآوری کرد: در این سالن هم نوبت گرفتیم ولی بعدا سالن را به یکی از نورچشمی های خودشان دادند. متاسفانه بعضی از اساتید، سالن ها را ارث پدری خود می دانند و هر زمان که اراده کردند باید سالن مورد نظر خود از چنگ جوانترها بیرون آورده و تصاحب کنند. به هر روی، هزار و یک انگ زشت به کار ما زدند که سالن را ندهند.
سلطانی افزود: 10 سال پشت در تماشاخانه ایرانشهر که نیمه دولتی هم هست، منتظر ماندم و صدایم در نیامد! تا اینکه در تئاتر شهر موفق شدیم سالن بگیریم. به هر حال ما در این مجموعه بزرگ شده ایم و برایمان حرمتی قایل شدند و سالن دادند. ولی متاسفم که مافیای تئاتر روی همه سالن ها چنگ انداخته اند و هیچکس جوابگو نیست !
او با انتقاد از یکسری مناسبات غیر حرفه ای در تئاتر و سینما اضافه کرد: در تئاتر و سینما هم آقازاده داریم. مگر آقا زاده فقط دولتی است؟! همین که عده ای در سینما و تئاتر اجازه نمی دهند دیگران کار کنند یعنی که مناسبات آقازده ای وجود دارد. و جالب اینجاست که همین اشخاص در صفحات شخصی خود مقابل آقازاده های دولتی می نویسند و یک نفر نیست به آنان بگوید شما خودتان هم از جنس همان آقازاده هایید !
فقیهه سلطانی در آخر درباره حضور کمرنگش در پروژه های تصویری هم توضیح داد: پیشنهادات زیادی برای سریال داشتم ولی چون «گندم» دخترم کوچک بود، ترجیح دادم بجای حضور در یک پروژه تصویری طولانی مدت، در کنار دخترم باشم اما الان که دیگر کمی بزرگ شده و از آب و گل درآمده، فراغت بیشتری برای کار دارم.
نمایش «یه گازکوچولو» به نویسندگی فرزانه سهیلی و کارگردانی فقیهه سلطانی از روز سه شنبه دهم تیرماه در تالار سایه تئاتر شهر میزبان مخاطبان است. این نمایش با بازی گیلدا حمیدی، شهروز دل افکار، افشین غیاثی، مهسا مهجور، نورا هاشمی از تاریخ یاد شده راس ساعت ۱۹: ۳۰ به مدت زمان ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزار تومان با رعایت موازین مربوط به ضدعفونی و فاصله گذاری بهداشتی اجرای خودرا آغاز می کند.
منبع:

1399/04/09
13:36:33
5.0 / 5
2205
تگهای خبر: بازی , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بازی اندروید