بازی اندروید

حرف های زرین دست از موفقیت با ساز دهنی و آرزویش برای نسل جوان بعلاوه فیلم

حرف های زرین دست از موفقیت با ساز دهنی و آرزویش برای نسل جوان بعلاوه فیلم

به گزارش بازی اندروید علیرضا زرین دست که تاکید می کند؛ˮ طعم موفقیت را در شب نمایش فیلم «ساز دهنی» امیرنادری چشیده به جوان ها سفارش می کند که برای نشان استعداد و خلاقیت یاد بگیرند که مسیر موفقیت را چطور مدیریت کنند.ˮ


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، زرین دست یکی از فیلمبردارهای بنام سینمای ایران است که بیشتر از 50 سال سابقه کار در این حوزه را دارد.
او متولد ۲۴ اسفند سال ۱۳۲۴ در تبریز است و به همین بهانه گفت وگویی با فریدون جیرانی داشته که در آن از تجربه کار با فیلمسازان نسل های مختلف سینمای ایران گفته است.
زرین دست که اعتقاد دارد عوامل پشت دوربین در سینمای بعد از انقلاب هویت پیدا کردند و بیشتر مورد توجه قرار گرفتند، می گوید: من از همه فیلمسازانی که با آنها کار کردم، حتی آن هایی که سینما را بلد نبودند چیزهای زیادی آموختم و بجز سینما از سریال «دایی جان ناپلئون» هم خیلی یاد گرفتم. در یک دوره فیلم هایی بودند که در ماهر شدن من اثرگذار بودند مثل سینمای کانون پرورش فکری و فیلمهای «تجربه»، «زنگ تفریح» و «ساز دهنی».
او درباره آشنایی خود با عباس کیارستمی مهم می گوید: برای تیتراژ فیلم «رشید» و در دفتر «پیام» با کیارستمی آشنا شدم. آن موقع او افسر وظیفه در پلیس راه جاجرود بود.
این فیلمبردار همانطور که پیشتر هم گفته، ادامه می دهد: من طعم موفقیت را شب نمایش فیلم «ساز دهنی» چشیدم. آن موقع سینمایی ها مرا دوره کرده بودند و دیدم یک جوان لاغر اندام جمعیت را شکافت و آمد به سمتم. مرا بغل کرد و تبریک گفت، بعد فهمیدم که او ناصر تقوایی است.
زرین دست همینطور اضافه می کند: فیلمسازان نسل سوم هم فوق العاده بودند و تأثیر بسیار زیادی در سینمای ایران گذاشتند، بویژه در دهه ۶۰ و حتی بخشی از دهه ۷۰ فیلمهای درخشانی ساخته شد که نمی توان آنها را نادیده گرفت. اما اتفاقی که پس از نسل سوم با دیجیتال به وجود آمد به واسطه تغییر و تحول در تصویر چند وجه مختلف دارد و یکی از وجوهش این است که آدم های زیادی شروع کردند به تصویرسازی، فیلمسازی و عکاسی و در بین آنها استعدادها و خلاقیت های مختلفی بیرون آمد.
وی می گوید: آرزویم برای جوان های سینمای ایران این است که برای نشان دادن استعداد و خلاقیت خود چگونه مدیریت کردن موفقیت را بدانند و هم آرزو دارم که خرد داشته باشند.
زرین دست بیشتر از 70 فیلم سینمایی را از دهه 50 تابحال فیلمبرداری کرده و برای فیلمهای «پری»، «فرزند خاک»، «ملکه» و «سرو زیر آب» از جشنواره فجر جایزه گرفته است.
«خون شد»، «تیغ و ترمه»، «کفشهایم کو؟»، «مزارشریف»، «متروپل»، « تلفن همراه رئیس جمهور»، «ملکه»، «زمهریر»، «پسر آدم، دختر حوا»، «سوپر استار»، «بی پولی»، «تسویه حساب»، «فرزند خاک»، «مجنون لیلی»، «آتش بس»، «حکم»، «صحنه جرم، ورود ممنوع»، «نقاب»، «الهه زیگورات»، «صبحانه ای برای دو نفر» «ملاقات با طوطی»، «سیندرلا»، «رقص شیطان»، «همسر دلخواه من»، «چشمهایش»، «فریاد»، «ساحره»، «نابحشوده»، «ضیافت»، «تحفه هند»، «پری»، «آبادانی ها»، «آقای بخشدار»، «خانه خلوت»، «دو فیلم با یک بلیت»، «شب های زاینده رود»، «کلوزآپ»، «عروسی خوبان»«دستفروش (اپیزود سوم)»، «بای سیکل ران»، «خط قرمز» و «گزارش» بخشی از کارنامه کاری زرین دست است.
در ادامه ویدیویی کوتاه از مصاحبه این فیلمبردار را که توسط موزه سینما انتشار یافته می بینید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/12/24
22:53:01
0.0 / 5
1411
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بازی اندروید