بازی اندروید
پس از لغو جشنواره ۲۰۲۰؛

اسپایك لی باردیگر رئیس داوران كن شد

اسپایك لی باردیگر رئیس داوران كن شد

جشنواره فیلم کن تایید کرد  «اسپایک لی» بعنوان رئیس هیات داوران هفتاد و چهارمین جشنواره کن به این رویداد سینمایی بازخواهد گشت.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، این کارگردان ۶۳ ساله آمریکایی سال پیش بعنوان رئیس داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره کن انتخاب شده بود اما این جشنواره به جهت بحران شیوع کرونا لغو شد و حالا او به مسؤلان کن قول داده سال جاری بار دیگر به کن خواهد آمد.
«پیر لسکیور» رئیس جشنواره کن اظهار داشت: در طول مدت نامطمئن بحران کرونا، «اسپایک لی» هیچگاه از تشویق و حمایت ما دست برنداشت و نمیتوان شخصیتی قدرتمندتری از او یافت که در این دوران سخت ما را همراهی کند.
«تیری فرمو» مدیر جشنواره کن در اینباره اظهار داشت: شور و عشق «اسپایک لی» به سینما، انرژی بزرگی به ما برای آماده سازی جشنواره ای داده که همه در انتظار آن هستند.
«اسپایک لی» رابطه ای طولانی و پرفراز و نشیب با جشنواره کن دارد و نخستین ساخته اش در سال ۱۹۸۶ با نام «می خواهد به دستش بیاورد» توانست جایزه بخش دو هفته کارگردانان کن را به خود اختصاص دهد و بعد از آن هم فیلم معروف «کار درست را انجام بده» در سال ۱۹۸۹ و «تب جنگل» در سال ۱۹۹۱ در بخش رقابتی کن از نامزدهای نخل طلا بودند.
فیلم «دختر ۶» دیگر ساخته «اسپایک لی» در سال ۱۹۹۶ در بخش غیررقابتی کن رونمایی گردید و «تابستان سام» هم در سال ۱۹۹۹ بخشی از برنامه دو هفته کارگردانان بود. در سال ۲۰۰۲ فیلم «۱۰ دقیقه بزرگتر» ساخته وی در بخش نوعی نگاه کن به نمایش گذشته شد و بعد از یک وقفه طولانی «اسپایک لی» در سال ۲۰۱۸ با فیلم «کلنزمن سیاه» به کن آمد و در نهایت جایزه بزرگ جشنواره را از آن خود کرد.
رابطه این کارگردان آمریکایی با جشنواره کن همواره بی حاشیه هم نبوده است و زمانی که هیات داوران جشنواره کن ۱۹۸۹ به ریاست «ویم وندرس» در نهایت ساخته «استیون سودربرگ» را در رقابت با فیلم «کار درست را انجام بده» بعنوان برنده نخل طلا برگزید، «اسپایک لی» در اظهار نظری اظهار داشت: بهتر است «ویم وندرس» مراقب باشد چون که منتظر او هستم و چماقی را در یکی از کمدهایم پنهان کرده ام که نام «وندرس» روی آن نوشته شده است.
وی در سال ۲۰۰۸ هم در حاشیه جشنواره فیلم کن از «کلینت ایستوود» و فیلمش «نامه هایی از ایوو جیما» به علت عدم استفاده از سربازان سیاه پوست انتقاد نمود و در سال ۲۰۱۸ و در نشست خبری فیلم «کلنزمن سیاه» در کن هم «دونالد ترامپ» را به باد انتقاد گرفت.
هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۶ تا ۱۷ جولای (۱۵ تا ۲۶ تیرماه) برگزار می گردد و سایر اعضای هیات داوران این رویداد سینمایی اوایل ماه ژوئن معرفی می گردند.
منبع:

1399/12/27
19:30:32
0.0 / 5
1652
تگهای خبر: پوست , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بازی اندروید