بازی اندروید

كرونا از هر چهار زن یك نفر را به فكر تغییر یا رها كردن شغل وا داشته است

كرونا از هر چهار زن یك نفر را به فكر تغییر یا رها كردن شغل وا داشته است

عضو هیات علمی انجمن ایرانی مطالعات زنان با اشاره به اثرات پاندمی کووید 19 بر بیکاری زنان اظهار داشت: از هر چهار زن یک نفر به فکر تغییر شغل یا رها کردن آنست. این در حالیست که در سال قبل (2019) مردان و زنان تقریباً به یک میزان مشاغل خودرا ترک کرده اند.


تهمینه شاوردی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: میزان عوارض جدی روانی ناشی از کرونا نظیر اضطراب، بی اشتهایی، بی خوابی و اختلال در توان انجام کارهای روزمره، در زنان سه برابر مردان است. مطابق با پژوهش موسسه Care، حدود ۲۷ درصد زنان با چالش های در رابطه با بیماری روانی رو به رو هستند در حالی که تنها ۱۰ درصد مردان به این امر اشاره کرده اند.
این دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی درباره اثر استرس بر افزایش آزارهای خانگی نیز اظهار داشت: استرس اعضای خانواده به تنهایی موجب درگیری اعضای خانواده و آزار و اذیت یکدیگر در خانه نیست اما می تواند تشدید کننده یا به عبارتی مانند کاتالیزور در موقعیت های مختلف تاثیر گذار باشد.
وی ادامه داد: بگفته کارشناسان ماندن تعدادی از اعضای خانواده در خانه ممکنست خطرناک تر از ویروس کرونا باشد و منجر به حملات خشونت آمیز شود.
این جامعه شناس همین طور این را هم اظهار داشت که نتایچ پژوهشی که در ایتالیا به بررسی تاثیر کووید-۱۹ پرداخته است نشان میدهد که در پروسه قرنطینه شدن، هم والدین و هم فرزندان آنها گرفتار استرس می شوند. والدینی که استرس بیشتری دارند مشکلات بیشتری در درک نیازهای کودک خود و پاسخگویی به درخواست های وی دارند و آنجایی که کودکان نیز توانمندی و تاب آوری کمتری برای مواجهه با تغییراتی که همه گیری در زندگی آنها به وجود آورده است دارند؛ واکنش هایی را نشان می دهند. با این وجود استرس اغلب با رفتارهای بی ادبانه و پرخاشجویانه به سبب محدودیت های موجود در قرنطینه هم راه است.
شاوردی اشاره کرد: والدین به ویژه مادران خود ممکنست تحت تاثیر شرایط جدید گرفتار استرس زیادی شده و نتوانند راه های مناسب برای حمایت و محافظت از فرزندان خود یافته و شیوه مناسبی برای رفع سوالات و کاهش ترس کودکان پیدا کنند. هنگامی که کودکان پاسخ های قانع کننده به دغدغه های فکری خودرا از والدین و بزرگسالان پیدا نمی کنند، ممکنست پریشانی بیشتری نشان دهند، این مسئله با مشکلات عاطفی و رفتاری بیشتر و همین طور عدم توجه و مشکلات در تمرکز خودرا نشان دهد.
بگفته این عضو هیات علمی انجمن ایرانی مطالعات زنان، دستورالعمل هایی که از طرف مقامات رسمی به خانواده ها پیشنهاد می شود در این راستا است که باید وضعیت را برای کودکان توضیح دهند و با آنها گفتگو و تعامل کنند و اطلاعاتی در سطح فهم آنها برای جلوگیری از نتایج منفی در اختیار آنها قرار دهند.
شاوردی افزود: بر طبق گزارش بهزیستی ایران، آمار اختلاف زوج ها بعد از شیوع ویروس کرونا سه برابر شده است. البته ایران از بهمن ماه گذشته محدودیت تازه ای برای ثبت طلاق به اجرا گذاشته است. در سال قبل حدودا از هر ۵ زن در سراسر جهان یک مورد خشونت را تجربه کرده اند.
شاوردی اظهار داشت: پلیس فرانسه اعلام نموده، سطح خشونت خانگی در دوره قرنطینه ۳۲ درصد افزایش یافته است. ویروس کرونا موجب افزایش خشونت خانگی – فیزیکی ۳۰ درصدی در جهان شده است. دراین زمینه نهادهای مختلف شبکه پشتیبانی از کودکان، نوجوانان و زنان تعداد قابل توجهی از موارد خشونت خانگی را محکوم کرده اند. ابتدا در چین و بعد در ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و آرژانتین و سایر کشورها موارد رو به رشد خشونت خانگی مقابل زنان (قتل) مورد توجه قرار گرفته است.
دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی در ادامه به بیان راهکارهایی برای کاهش فشارهای روانی و روحی و جسمی دوران پاندمی کووید ۱۹ بر زنان پرداخت و اظهار داشت: در برخورد با مشکلات فوق، طبیعی است که زنان به ویژه زنان متاهل بعنوان جامعه هدف و لطمه پذیر نخواهند توانست به تنهایی بار مشکلات را بر دوش کشند. لازم است تمهیداتی در نظر گرفته شود که ضمن اینکه تاب آوری این عزیزان را بیشتر می کند، به آنها کمک نماید تا بار این مشکلات را به تنهایی بر دوش نکشند. مثلا رسانه های جمعی پر مخاطب باید با ارائه آموزش های لازم به زنان کمک کنند تا میزان تاب آوری خودرا در این مقطع بالا ببرند.
بگفته این عضو هیات علمی انجمن ایرانی مطالعات زنان، اعضای خانواده باید قسمتی از مسئولیت مادر یا همسر خودرا در این دوران تقبل کنند. مثلا همسران در این شرایط می توانند با پذیرش قسمتی از مسئولیتهای همسرشان در خانه تا حد زیادی از میزان فشارهای روانی ناشی از مسئولیت های وی بکاهند.
وی معتقد می باشد که باید در شبکه های اجتماعی با ایجاد کمپین های مختلف تلاش شود مهارت های زندگی برای مواجهه با مشکلات یاد شده به زنان آموزش داده شود. زنان باید تلاش کنند قسمتی از اوقات روزانه خودرا به گفتگو با دوستان و خویشاوندان اختصاص دهند تا ضمن حفظ تعاملات اجتماعی تجارب خود در این دوران، مشکلات و راهکارهای ممکن را تبادل کنند.
این جامعه شناس همین طور این را هم اظهار داشت که برگزاری آموزش های مجازی برای خانواده ها بمنظور آگاه کردن آنها نسبت به پیامدها و لطمه های پاندمی کرونا، آشنا کردن آنها با شیوه های تاب آوری و مدیریت خانواده در زمان بحران مثل پاندومی کرونا، برگزاری آموزش های مجازی برای پذیرش قسمتی از مسئولیت های امور خانه مانند مشارکت در امور درسی فرزندان، انجام پژوهش های کمی و کیفی در سطح سازمانها بمنظور احصاء مشکلات خانواده ها، بمنظور دستیابی به راهکارهای مناسب باتوجه به تنوع مشکلات آنها می تواند در این دوران موثر باشد.
شاوردی در آخر اظهار داشت: اهدای مرخصی های تشویقی به کارکنان زن، برقراری تسهیلات دورکاری یا شیفت کاری برای زنان، کاهش موقت ساعات کار زنان بدون کاهش حقوق، استقرار روانشناس و مشاور خانواده در محیط کار و ارائه خدمات رایگان به زنان شاغل و ایجاد فضای مناسب کاری برای زنان شاغل با رعایت اصول بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی، همچون راهکارهایی باشد که برای کاهش فشار روحی و روانی زنان در پاندمی کرونا می تواند موثر واقع شود.1399/12/29
13:11:25
0.0 / 5
1053
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بازی اندروید