بازی اندروید

آرزوها و افسوس های معتمدآریا در سینما بعلاوه فیلم

آرزوها و افسوس های معتمدآریا در سینما بعلاوه فیلم

به گزارش بازی اندروید فاطمه معتمدآریا با آرزوی سلامتی و صلح و آرامش و پرفروغ شدن سینما در سال ۱۴۰۰، رد کردن بازی در فیلم «مادر» علی حاتمی را تنها افسوس خود در سینما می داند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، این بازیگر در گفت وگویی که برای بخش تاریخ شفاهی موزه سینما انجام شده و بخش هایی از آن برای نخستین بار منتشر می شود، با تبریک سال ۱۴۰۰ می گوید: امیدوارم سال جدید برای همه اتفاق های خوبی بیافتد، همراه با سلامتی، آرامش و صلح برای همه مردم و به دور از بیماریها باشد و سینمای ایران مانند سالهای گذشته سینمای پرفروغی شود.
او در این مصاحبه به شروع کار خود اشاره و بیان می کند: کودکی درخشانی با پدر و مادری استثنایی داشتم. از ۱۳ سالگی به سمت تئاتر رفتم، اما از ۹ سالگی از بامداد تا ظهر به شویق مادرم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودم و آموزش می دیدم. یام می آید تیرماه سال ۱۳۵۴ تصمیم گرفتم بازیگر شوم و به همان اندازه برایم مهم بود که امروز حرفه ام برایم مهم و جدی است.
این بازیگر با اشاره به حضور مستمرش در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خاطرنشان می کند: در آن دوره با زنده یاد علیرضا توپچیان، فرشته صدرعرفایی، ایرج طهماسب، حمید جبلی، محمدعلی طالبی، حسن حسندوست و همایون اسعدیان هم دوره بودیم اما دوره های قبل تر از ما افرادی از کانون برخاستند که امروز جزء اسطوره های فرهنگی جامعه هستند، همچون زنده یاد عباس کیارستمی، علی اکبر صادقی، فرشید مثقالی، بهرام بیضایی، امیر نادری، ناصر تقوایی و....
معتمدآریا با اشاره به اینکه در سال ۱۳۶۰ ازدواج کرده است، می گوید: یادم می آید شب عروسی ام سر تمرین «یک جفت کفش برای زهرا» بودم و خجالت می کشیدم به کارگردان بگویم می خواهم عروسی کنم. سر تمرین به آقای شاه محمدلو گفتم می شود امروز زودتر بروم، از من سوال کردچرا و من گفتم می خواهم ازدواج کنم و ایشان گفت همین الان تعطیل می نماییم و همه با هم می آییم عروسی که جمعه تعطیل بود و من از شنبه باردیگر برگشتم سرکار. در این سال ها تنها وقفه کاری ام دوران کرونا بود و حتی زمانی که بچه ام به دنیا آمد شب قبلش سر کار بودم که ۱۰ روز استراحت کردم و باردیگر برگشتم.
او با اشاره به اینکه با فیلم «شهر موش ها» وارد سینما شده ولی نخستین بازی اش در فیلم «جدال » بوده است، به این اشاره می کند که در «شهر موش ها» صداپیشه نارنجی و خواهر عینکی بوده و بازخورد خوب فیلم به خاطر حضور آدم های باتجربه بوده است.
درباره فیلم «ناصرالدین شاه آکتور سینما» نیز توضیح می دهد: یکی از با اهمیت ترین فیلم های تاریخ سینمای ما «ناصرالدین شاه آکتور سینما» است برای اینکه مروری است بر همه اتفاقاتی که در ۱۰۰ سال در سینمای ما افتاده است. خودم خیلی از صحنه های فیلم را می دیدم شگفت زده می شدم برای اینکه چیزی درحدود دو ساعت گریم این نقش طول می کشید و فیلمبرداری شروع می شد تا من گریمم تمام شود و برای قسمت های مربوط به خودم جلو دوربین می رفتم. یادم می آید زمانی که درحال گریم بودم از صدای زنده یاد عزت الله انتظامی و هیجان آقای مخملباف به حیاط کاخ گلستان می آمدم تا ببینم چه کاری انجام می دهند. هرچه زمان از ساختن این فیلم می گذرد تازه نقش و نگارهای آن مشخص تر می شود.
او درباره ایفای نقش «دختر لر» نیز می گوید: «دختر لر» فیلم محبوب پدرم بود و این فیلم را در سینما دیده بود و دیالوگ هایش را می دانست و درباره این فیلم با ما خیلی صحبت کرده بود بنا بر این وقتی به من گفتند می خواهیم این نقش را بازسازی کنی برای من مانند یک هدیه الهی بود. فیلم «مسافران» را تازه تمام کرده بودم که بلافاصله «دختر لر» را بازی کردم. هر دو فیلم در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده بود. یادم می آید به من گفته بودند برای فیلم «مسافران» جایزه گرفته ام درحالی که انتظار داشتم برای فیلم «ناصرالدین شاه» جایزه بگیرم.
او خاطرنشان می کند: در آن سال ها فقط دو استاد وجود داشت؛ زنده یاد حمید سمندریان در تئاتر و بهرام بیضایی در سینما. وقتی بهرام بیضایی می خواست فیلم «مسافران» را بسازد طبیعی بود که همه بازیگران سینمای ایران دوست داشتند با ایشان کار کنند.
معتمدآریا درباره فیلم «یک بار برای همیشه» و همکاری اش با سیروس الوند نیز می گوید: چیزی درحدود یک ماه هر روز سیروس الوند فیلمنامه می نوشت و به من و زنده یاد خسرو شکیبایی می داد. تمرین می کردیم و روز بعد سه صفحه و روز بعدش ۱۰ صفحه برای تمرین می آورد. این قدر در نوشتن بخشنده بود و عالی می نوشت که ما نمی دانستیم بین این ۱۰ صفحه کدام بهتر است. خیلی مطالب زیبا و دیالوگ های بی نظیر داشت که نتیجه آن شد فیلم «یک بار برای همیشه». زنده یاد خسرو شکیبایی موجودی خولی منش و عاشق بازیگری بود که سبب شد ترکیب خوبی با فیلمبرداری آقای صبا داشته باشیم و من برای این فیلم سیمرغ گرفتم.
او همین طور با اشاره به علاقه کودکان به «کلاه قرمزی» می گوید: «کلاه قرمزی» نسل به نسل می چرخد و ریتم و آوازهای عروسک ها در جذاب شدن «کلاه قرمزی» بسیار تاثیر داشت تا آن جا که حتی کودکان امروز هم این فیلم را دوست دارند.


معتمدآریا با اشاره به همکاری اش با رخشان بنی اعتماد در فیلم های «گیلانه» و «روسری آبی» اظهار می کند: خاصیت مهم رخشان بنی اعتماد این است که پیش از این که فیلمی را بسازد اغلب مستند آنرا می سازد. تا حالا نشنیده ام که رخشان بنی اعتماد فیلمنامه ای را شش ماهه نوشته باشد؛ دو سال درباره موضوع تحقیق می کند که درباره فیلم های «گیلانه» و «روسری آبی» نیز به همین شکل بود. در فیلم «گیلانه» که به تبعات جنگ پرداخته شده است من نقشی ۴۰ سال بزرگ تر از خودم داشتم.
او در پاسخ به این پرسش که آیا فیلمی بوده که ایفای نقش کرده باشد و پس از حضورش پشیمان شده باشد؟ اظهار داشت: خیر، اما از یک کار که انجام ندادم، پشیمان هستم. در فیلم «مادر» زنده یاد علی حاتمی نقشی را که اکرم محمدی بازی می کرد به من پیشنهاد داده بود که نقش لطیف و قشنگی بود. برای این فیلم یک بچگی و غدی بدی کردم. زمانی که به دفتر زنده یاد علی حاتمی رفتم ایشان برایم درمورد نقش توضیح دادند و من گفتم حتما کار می کنم اما زمانی که داشتم بلند می شدم گفتم می شود فیلمنامه را به من بدهید آقای حاتمی در ابتدا سکوت کرد و گفتند می گویم فیلمنامه را بهت بدهند. آمدم بیرون و ایشان داشتند نماز می خواندند. به آقای یکتاپناه گفتم می شود فیلمنامه را به من بدهید در همان موقع زنده یاد حاتمی پرده را کنار زد و گفت برایتان می فرستیم. شب که به خانه برگشتم محمود کلاری، حمید جبلی، اکبر عبدی، عزیز ساعتی و... به من زنگ زدند و گفتند آخه این چه حرفی بود که زدی؟ علی حاتمی فیلمنامه ندارد، می نویسد و صحنه به صحنه سناریو را درست می کند و من هم گفتم تا فیلمنامه نباشد کار نمی کنم و این تنها افسوسی است که در سینما دارم. البته قرار بود در فیلم «جهان پهلوان تختی» زنده یاد علی حاتمی نیز بازی کنم.
معتمدآریا با اشاره به تجربه همکاری اش یا زنده یاد عباس کیارستمی در فیلم «شیرین» می افزاید: با ایشان یک بحث طولانی از زمان کانون داشتیم. همیشه به او می گفتم باید با بازیگران حرفه ای کار کنید و او می گفت به سبب تصنعی که وجود دارد این کار را انجام نمی دهد.
او درباره همکاری اش با سایر بازیگران در فیلم ها اظهار داشت: با همه بازیگران راحت بودم آن قدر که نمی توانم بگویم کدام یک از دیگری بهتر است. با زنده یاد خسرو شکیبایی در بازی ها بده بستان خوبی داشتیم. پرویز پرستویی بازیگر بی نظیری است برای اینکه برای هر نقشی که برعهده دارد انرژی زیادی می گذارد. آقایان جبلی، طهماسب و زنده یاد انتظامی همه عالی هستند.
معتمدآریا در پاسخ به این پرسش که چه سفارش ای برای جوانان مشتاق بازیگری دارد؟ پاسخ می دهد: نخستین چیزی که می گویم این که ابتدا درس بازیگری را بخوانند برای اینکه هرچه دانش شان را بیشتر کنند متوجه می شوند علاقه شان در این حرفه چقدر است. کلاس های بازیگری بروند آموزش ببینند و اگر بتوانند سختی این کار را تحمل کنند می توانند ادامه دهند. نسل جدید برای من مثل یک گوهر باارزش است به شرط این که بتوانیم با هم هماهنگ شویم.
او در آخر بیان می کند: امیدوارم سینما چرخه اش را خودش بچرخاند بدون این که بخواهند بار اضافه ای بر دوشش بیاندازند. من هر کاری از دستم برمی آمده برای حرفه ام انجام داده ام که هنوز هم ادامه دارد.
به گزارش روابط عمومی موزه سینما، این گفت و گو که بیش از سه ساعت به طول انجامیده توسط مسعود نجفی انجام شده و بخش اصلی آن برای ثبت در تاریخ در موزه سینمای ایران آرشیو می شود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/01/03
13:24:26
5.0 / 5
1358
تگهای خبر: آموزش , بازی , جوانان , دانلود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بازی اندروید