بازی اندروید

چرا مهریه به تضمینی برای دستیابی زنان به خواسته هایشان تبدیل شد؟

چرا مهریه به تضمینی برای دستیابی زنان به خواسته هایشان تبدیل شد؟

مدت هاست که نمایندگان مجلس به تعیین مهریه های سنگین از جانب زنان هنگام ازدواج توجه نشان داده و برای کاهش زندانیان مهریه و پیشگیری از تعیین مبالغ سنگین مهریه طرح هایی نظیر حذف زندان برای مهریه بالای پنج سکه و پرداخت مهریه به صورت نقد هنگام خطبه عقد را در دستور کار و بررسی خود قرار داده اند، این در شرایطی است که چرایی تمایل به تعیین مبالغ سنگین مهریه از جانب زنان قابل تامل است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، به گفته خیلی از کارشناسان مهریه در جامعه امروزی ما کارکرد پیشین خویش را از دست داده و به مکانیسمی جبرانی برای حقوق نداشته زنان تبدیل گشته است.
سیمین کاظمی، جامعه شناس زنان در این باره به ایسنا گفته بود که برخی زنان برای جبران محرومیت برخی حقوق در ازدواج، تلاش دارند مهریه را به میزان سنگین تعیین کنند تا این گونه عاملی بازدارنده از ازدواج مجدد یا حق طلاق زن برای مردان ایجاد کنند، ازاین رو مهریه برای زنان مکانیسمی جبرانی است که مقرر است محرومیت آنها از برخی حقوق را جبران کند، این در حالیست که محرومیت های اقتصادی زنان هم می تواند یکی از عوامل تشویق آنها برای مطالبه مهریه باشد.
این در شرایطی است که در بخشی از جامعه ما به غلط سالیان سال به زنان گفته شده بود ضرورتی به اشتغال آنها نیست و مخارج زنان بعد از ازدواج بر عهده شوهر است. از طرفی بعد از ازدواج زنان حقوقی نظیر حق خروج از کشور، حق اشتغال و حق تحصیل و حق طلاق را از دست می دهند و همین منجر می شود مهریه را تنها پشتوانه و تضمینی برای دستیافتن به خواسته های خود قرار دهند؛ به صورتی که تصور می کنند هرچه میزان آن سنگین تر باشد در راضی کردن شوهر برای اذن انجام خیلی از کارها موفق تر خواهند بود.
خیلی از کارشناسان هم معتقدند که نباید مهریه را از حالت تضمین برای ازدواج زنان، خارج کرد چونکه این گونه ثبات زندگی مشترک از بین می رود و آشفتگی حوزه خانواده بیشتر می شود.
مینا جعفری فعال حقوق بانوان و وکیل دادگستری در اینباره معتقد است: حقیقت این است که خانم ها برای گرفتن مهریه، ازدواج نمی کنند و موارد خلاف آن بسیار بسیار اندک است. اگر در زمان طلاق، برای زوجه امنیت مالی وجود داشته باشد و نظیر سایر کشورها در هنگام طلاق، اموال به دست آمده در طول زندگی مشترک نصف شود، دیگر زنان به مهریه های سنگین روی نمی آورند.
در این بین اما نمی توان از مشکلاتی که تعیین مهریه های سنگین برای مردان بوجود آورده است چشم پوشی کرد. به قول کارشناسان اینکه زن ها بخواهند از این تنها اختیاری که قانون به آنها داده است _مهریه_ استفاده ی غیر معمول کنند، به ضعف نظام اجتماعی و حقوقی باز می گردد که نتوانسته قوانین و حقوق زن و مرد را بر مبنای واقعیتها و نیازهای جامعه معاصر تدوین کند.
سیمین کاظمی، جامعه شناس زنان در این باره به ایسنا اظهار داشته بود: اینکه مردان از پس تعهدی که در وهله اول جامعه به آنها تحمیل کرده و خودشان در هنگام ازدواج آنرا پذیرفته اند، نمی توانند برآیند و متعاقب آن زندانی می شوند، اساساً خوشایند نیست و خود تبعاتی دارد. از سوی دیگر صرفاً با زندانی شدن مرد، گشایشی در زندگی زن حاصل نمی گردد. در رویکرد به مسأله مهریه هم نمی توان از زندانی شدن مرد دفاع کرد و هم چشم بر بی حقوقی زن بست. ازاین رو لازم است به ریشه های این مسأله توجه گردد و مشکل به صورت ریشه ای حل شود. مردان نباید زندان بروند و زنان هم نباید بی هیچ حق و حقوق و منبع مالی به حال خود گذاشته شوند، هر دو سوی قضیه باید دیده شوند.
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس اعتقاد دارد که مهریه حالت خرید و فروش میان زوج ها پیدا کرده است و دلیل آن این است که دادگاه ها را پشتوانه طلبکاری زوجه از زوج قرار دادند.
نوروزی گفته بود که قانون مهریه امری مهم می باشد چونکه این مورد حالا در کشور ما یک بحران است. جوانان زیادی به این علت به زندان رفته اند. موردی را شاهد می باشیم که یک زن از چهار شوهر مهریه می گیرد و نمایندگان مجلس قصد دارند کاری کنند مهریه که نوعی هدیه است به چالشی برای جوانان تبدیل نشود.
وی اظهار داشته بود: یک موضوعی که معنای چشم روشنی داشته است را به مهریه عندالاستطاعه تبدیل کردند و وسیله نقد کردن آنرا دادگاه ها قرار دادند.
به نظر می آید اگر قانونگذار به حقوق برابر زنان و مردان هنگام ازدواج و تشکیل خانواده توجه کند تا زنان بعد از ازدواج از حقوقی نظیر حق طلاق و حق خروج از کشور محروم نشوند و در جامعه فرصت های برابری برای حضور و اشتغال زنان فراهم گردد، میزان تمایل زنان به تعیین مبالغ سنگین مهریه هم کاسته می شود چونکه به قول کارشناسان زنان برای گرفتن مهریه ازدواج نمی کنند.
منبع:

1400/01/05
00:42:43
5.0 / 5
1211
تگهای خبر: جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بازی اندروید