بازی اندروید
كیومرث پوراحمد:

فروتن زندگی مرا در شب یلدا تكرار كرد

فروتن زندگی مرا در شب یلدا تكرار كرد

کیومرث پوراحمد اظهار داشت: فیلم «شب یلدا» برپایه زندگی خودم بود که پلان به پلان آنرا بازی کردم و محمدرضا فروتن تکرارش کرد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ادامه نشست های تاریخ شفاهی این موزه کیومرث پوراحمد کارگردان سینمای ایران در گفت وگویی که بیش از چهار ساعت به طول انجامید، خاطراتی را از فیلم های محبوبش در سینما و نیز برخی فیلم های خودش مطرح کرده است که بخش کوتاهی از آن منتشر می شود.
پوراحمد درباره آشنایی خود با سینما گفته است: برادر بزرگم چندبار من را به سینما برده بود. یادم می آید فیلم های عروس فراری، آقا جنی شده و اسپارتاکوس را با وی در سینما دیدم و با دیدن فیلم اسپارتاکوس دریچه دیگری از سینما به روی من باز شد و دائم از خودم می پرسیدم این فیلم ها را به چه صورت می سازند و این تصاویر را به چه صورت کنار هم قرار می دهند و هنوز پس از سال ها اسپارتاکوس فیلم محبوب من است.
وی با اعلان اینکه در جوانی همیشه با خودم می گفتم من یا باید کارگردان شوم و یا معلم، بیان کرد: در دوره ای برای کار به روزنامه اطلاعات رفتم که جواد مجابی سردبیر بود در همان دوره ای که فریدون جیرانی هم در این روزنامه کار می کرد و رسول صدرعاملی در بخش حوادث بود. همکاری من با این روزنامه درست زمانی بود که می خواستم فیلم بسازم. در همان دوره ها فیلمنامه «تاتوره» را به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برده بودم که پس از 13 باراصلاح تصویب گردید. یادم می آید با محمدمهدی دادگو سر جوی های محوطه موزه سینما باهم قرارداد بستیم و نخستین فیلم بنیاد سینمایی فارابی را من ساختم.
پوراحمد درباره انتخاب مادرش برای ایفای نقش در «قصه های مجید» نیز اظهار داشت: داستان به این شکل بود که ما خانه و مهدی باقربیگی (مجید) را انتخاب نموده بودیم و فقط بی بی مانده بود. مادر من برای انتخاب نقش بی بی با همسایه ها و خانم های مُسن صحبت می کرد و ما از آنها تِست بازیگری می گرفتیم. یادم می آید یک روز یکی از خواهرانم به من گفت تو سراغ خانم های معمولی خانه دار می روی مادر خودمان هم این خصوصیات را دارد، چرا از او برای این نقش استفاده نمی کنی؟ این ها درحالی بود که مادر من عاشق سینما بود؛ هفته ای دو سه بار به سینما می رفت، همه سریال های تلویزیون را می دید و در آشپزخانه اش یک رادیو داشت که دائم قصه ها را گوش می کرد، کتاب زیاد می خواند و کتاب قصه های مجید را هم چندبار خوانده بود. یک دوربین وی اچ اس کوچک داشتیم مادرم را به خانه ای که انتخاب نموده بودیم به همراه مجید بردیم و به او گفتم قصه خواب نما را بگوید و ما فیلمبرداری کردیم و متوجه شدم که مادرم برای این نقش بسیارخوب است و به این شکل بود که بی بی قصه های مجید برگزیده شد.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره بازیگران جوانی که در فیلم هایش حضور داشتند، اظهار داشت: محمدرضا فروتن و الناز شاکردوست را من به سینما معرفی کردم و افسانه بایگان سطح کارش با فیلم خواهران غریب عوض شد. فیلم خواهران غریب بسیار موفق بود. در جشنواره فیلم فجر و چند جشنواره خارجی جایزه گرفت و آقای زم اصرار داشت قسمت دوم این فیلم را هم بسازیم اما من موافق نبودم و گفتم نمی خواهم خودم را تکرار کنم.
این فیلمساز درباره چگونگی ساخت فیلم «گل یخ» نیز توضیح داد: روزی وحید نیکخواه آزاد به من گفت با دوستانش فیلم «سلطان قلب ها» را دیده است و پیشنهاد نمود این فیلم را به روز نماییم و به شکل دیگری بسازیم و من در ابتدا جدی نگرفتم. یک سال گذشت و بعد فکر کردم بد نیست به آن بپردازم. همه اتفاق- حادثه های آن فیلم را دراماتیک کردم که در نهایت شد فیلمنامه «گل یخ» که یک سال روی آن کار کردم و بعد آنرا ساختم. من بدترین و بهترین فیلمم را کمتر از یک سال روی فیلمنامه آن کار نکرده ام و همه آنها را به یک میزان وسواس ساخته ام و طبیعی است که یکی خوب و یکی بد شود.
پوراحمد در پاسخ به این پرسش که کدام یک از فیلم هایش را بیشتر دوست دارد، اظهار داشت: همه فیلم هایم را دوست دارم اما شب یلدا، اتوبوس شب، خواهران غریب، به خاطر هانیه و قصه های مجید را بیشتر دوست دارم. شب یلدا زندگی خودم است و بدین شکل ساخته شد که خودم پلان به پلان بازی می کردم و محمدرضا فروتن تکرار می کرد. به شکلی که وقتی مادرم در اصفهان فیلم را دیده بود کاملا متوجه شده بود که زندگی خودم است؛ برای اینکه حرکات و نحوه بیان محمدرضا فروتن درست مثل من بود که بلافاصله به من زنگ زد و گفت کیومرث تو واقعا خودت را یک سال در خانه حبس کرده بودی و به ما نگفته بودی؟
پوراحمد در ادامه اضافه کرد: در کارم فقط به نادر ابراهیمی که در حق من پدری کرد مدیون هستم، برای اینکه مرا آزاد گذاشته بود هر سکانسی که می خواستم با هر فیلمبرداری می گرفتم و تشویقم هم می کرد.
وی درباره حضورش در فیلم «جمشیدیه» بعنوان بازیگر هم بیان داشت: سال هاست با فردین خلعتبری کار می کنم. خلعتبری بسیار آهنگساز خوب، مرد شریف، فیلسوف و دوست نازنینی است. یک روز به من گفت می خواهم فیلمنامه ای را که خودم نوشته ام بفرستم و تو بخوانی و من خواندم و گفتم فیلمنامه خوبی است. به من گفت حاضر هستی نقش پدر در فیلم جمشیدیه را بازی کنی؟ نقش کوچکی بود اما من پذیرفتم.1400/01/06
00:03:56
5.0 / 5
1312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بازی اندروید