بازی اندروید

چرا برخی زنان در پاندمی كرونا هم میل انجام اعمال زیبایی دارند؟

چرا برخی زنان در پاندمی كرونا هم میل انجام اعمال زیبایی دارند؟

بازی اندروید: بنابر اعلام متخصان، جراحی های زیبایی بینی در وضعیت کرونا افزایش داشته است و این در حالیست که فعالین حقوق بانوان معتقدند خیلی از جراحی های زیبایی ناشی از دید و محیط جنسیت زده ای است که ارزش زن را تنها در زیبایی ظاهر او می داند حال آنکه باید به زنان آموخت آنان هم می توانند نقش و مسئولیت اجتماعی داشته باشند و بدین ترتیب مورد قضاوت قرار بگیرند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، مطابق با نظر متخصصان شرایط دورکاری و غیر حضوری بودن دانشگاه ها و... در پاندمی کووید ۱۹ منجر به افزایش تمایل برای انجام جراحی های زیبایی شده است.
خیلی از فعالین حقوق زن معتقدند بااینکه نمی توان نقش ظاهر آراسته را در تعامل میان انسان ها نادیده گرفت اما نگاه جنسیت زده در جوامع منجر به تقلیل ابعاد وجودی زن و نادیده گرفتن تفکراتش می شود.
دکتر کتایون مصری، پژوهشگر حوزه زنان در این زمینه به ایسنا اظهار داشته بود: در جوامعی که زنان فراغت بیشتری دارند و در خارج از خانه دغدغه های کمتر و مشارکت اجتماعی کمتری دارند بیشتر از الگوهای ایده آل زیبایی تزریق شده در جامعه تبعیت می کنند و به تدریج سبک های برجسته شده ارزش های انسانی مبتنی بر ظاهر الگوی ذهنی غالب این زنان می شود.
وی همین طور این را هم گفته بود که شبکه های اجتماعی این الگو را شارژ می کنند بطوریکه اگر زنان از این الگوهای جنسیت زده تبعیت کنند ایده آل و مورد تحسین جامعه خواهند بود.
بگفته مصری، قسمتی از این گرایش های افراط گونه زنان به نگاه های جنسیت زده به قدری زیرپوستی اتفاق می افتد که نمی توان ناگزیر از آن بود اما به هر میزان که زنان نرخ مشارکت اجتماعی و اقتصادی کمتر و دغدغه های محدودتری داشته باشند، به همان میزان جذب چنین الگوها و معیارهای ارزش گذاری ظاهری می شوند.
سیمین کاظمی، جامعه شناس زنان نیز به ایسنا اظهار داشته بود: الزام زیبایی و فشار برای زیبا بودن برخی زنان را به مرحله ای می رساند که از جسم و بدن خود متنفر شوند و به تکاپو می افتند که در بازار زیبایی، کالایی پیدا کنند که این تنفر از بدن را کاهش بدهد و این تکاپو از انجام جراحی ها و مداخلات پزشکی تا مصرف انواع محصولات دارویی و آرایشی را شامل می شود.
وی معتقد می باشد که در دنیا صنعت زیبایی و مد با وجهه ای خیرخواهانه به زنان القا می کند که برای منطبق شدن با ارزش های فرهنگی مردسالاری به آنها کمک می نماید تا جذاب و مقبول باشند و بدین سان زنان مصرف کننده های عمده مواد آرایشی و کالاهای زیبایی هستند.

این جامعه شناس زنان، معتقد است: الزام زیبایی و تبدیل شدن آن به ابزار سنجش ارزش و منزلت اجتماعی، مشخصه جوامعی است که توانایی ها و دانایی های زنان در آن مجال ظهور ندارد. در این جوامع وقتی زنان مجبورند خودشان را با استانداردهای زیبایی منطبق کنند، نشان دهنده نابرابری جنسیتی و فراهم نبودن عرصه برای بروز توانایی هایشان است.
بگفته کارشناسان، باید شرایطی فراهم گردد که زنان با نشان دادن توانمندی هایشان مورد قضاوت و تحسین واقع شوند و نه با ظاهرشان. باید به زنان آموخت و یاد داد که آنان هم می توانند مسئولیت و نقش های اجتماعی داشته باشد نه اینکه بیاموزیم که هر زن باید آنقدر زیبا باشد که دیگران او را ستایش یا انتخاب کنند و این در حالی است بنظر می رسد بانوانی که از این نگاه جنسیت زده ناآگاه اند گرایش افراط گونه ای به انجام عملهای زیبایی پیدا کرده اند.
منبع:

1400/01/08
11:49:07
5.0 / 5
1376
تگهای خبر: استاندارد , بدن , پوست , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بازی اندروید