بازی اندروید

اختلال طیف اتیسم یك درصد جوامع را درگیر كرده است

اختلال طیف اتیسم یك درصد جوامع را درگیر كرده است

به گزارش بازی اندروید رئیس سازمان بهزیستی کشور در سمپوزیوم آنلاین اختلال طیف اتیسم و بیست سالگی اتیسم در ایران، با اشاره به اینکه اختلال طیف اتیسم برپایه آمار موجود یک درصد جوامع را درگیر کرده است، اظهار داشت: یکی از اقدامات بهزیستی تاسیس مراکز اقامت موقت بوده است به جهت اینکه فرصتی به والدین و مراقبان کودکان داده شود تا بتوانند به فعالیت روزمره زندگی بپردازند البته تنها در استان های اصفهان، کرمان، تهران و آذربایجان شرقی گسترش یافته که امیدواریم در سرتاسر کشور هم اجرایی شود.به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در این سمپوزیوم، با اشاره به اینکه اتیسم، بیماری یا اختلالی است که خانواده ها و فرزندان با آن دست و پنجه نرم می کنند، اظهار داشت: اختلال طیف اتیسم برپایه آمار موجود یک درصد جوامع را درگیر کرده است و با عنایت به اثرات اجتماعی و خانوادگی و نقائصی که در ارتباطات اجتماعی و رفتاری در این افراد وجود دارد، سبب می شود علاوه بر خود فرد خانواده و واحدهای اجتماعی در رابطه با فرد گرفتار درگیری می شوند؛ چونکه این اختلال، ابعاد اجتماعی گسترده ای پیدا می کند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، اضافه کرد: بهزیستی با عنایت به این که تولیگری امور افراد دارای معلولیت و سلامت اجتماعی را با عنایت به قوانین بالادستی در اختیار دارد، از حدود ۲۰ سال قبل فعالیتهای خویش را در ارتباط با اختلال طیف اتیسم شروع کرده و فعالیتهای متمرکزی را در این حوزه برنامه ریزی نموده است.

وی در تشریح اقدامات سازمان بهزیستی کشور در مبحث اتیسم، خاطرنشان کرد: در بحث تحصیل، آموزش و سایر مسائل افراد درگیر این اختلال نیاز است کاری جمعی و بین بخشی صورت گیرد البته از بیست سال قبل بهزیستی این اقدامات را انجام داده است و آنچه هم اکنون شاهد می باشیم حاصل تلاشهای همه جانبه همه همکاران در بهزیستی و مشارکت فعالان علمی، دانشگاهی و تحقیقاتی و همینطور دیگر نهادهای دولتی و غیردولتی بوده که در حال انجام می باشد.

قبادی دانا با اشاره به اینکه از ابتدا تشخیص بهنگام اختلال اتیسم و مداخله در زمان طلایی مدنظر سیاستگذاران و برنامه ریزان در سازمان بهزیستی بوده است، اظهار داشت: پایبندی به کنوانسیون های حقوق کودک و همینطور کنوانسیون اشخاص دارای معلولیت و اینکه این کودکان باید یک زندگی کامل و شایسته ای را داشته باشند و دارای منزلت اجتماعی باشند یکی از الزاماتی است که مدنظر سیاستگذاران و برنامه ریزان در بهزیستی بوده است و همکاریهای خوبی با آموزش و پرورش استثنایی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه از سال ۷۹ عرضه خدمت به این طیف از جامعه را شروع کرده ایم و راه اندازی مراکز آموزش توانبخشی روزانه اختلال طیف اتیسم یکی از این اقدامات بوده است، اضافه کرد: حالا شاهد ۱۰۳ مرکز در ۳۱ استان کشور هستیم که با ۸۵۰ نیروی آموزش دیده روانشناس بالینی، کاردرمانگر، مربی آموزشی و... هم اکنون به حدود ۵ هزار نفر خدمت عرضه می کنند و به طور متوسط هر ماه حدود ۸۰۰ هزار تومان بعنوان یارانه به این مراکز واریز می شوند و الان ۳۸۷ مرکز حرفه آموزی و ۱۳۱ کارگاه تولیدی حمایتی فعال در این حوزه در کنار ۱۷ مرکز پشتیانی شغلی تحت نظارت سازمان بهزیستی کشور فعالیت می نمایند.

وی، افزود: در برنامه ۲۰ ساله تلاش شده است در حیطه تشخیص و مداخله بهنگام اقدامات صورت گیرد. تمام هدف ما بهبود کیفیت زندگی افراد و خانواده هایی که درگیر اختلال طیف اتیسم هستند. به یاد داریم زمانی که جامعه با اختلال طیف اتیسم آشنا نبود طبیعتا نیاز بود ارتقاء سطح آگاهی جامعه صورت گیرد و خدمات بموقع در دسترس افراد قرار گیرد؛ بنابراین در این عرصه بیشتر از بیست سال در بهزیستی مدنظر بوده است و غربالگری، پرسشنامه برای کودکان ۲ تا ۵ سال معرفی شده که یکی از ابزارهای مهم درمورد شناسایی کودکان اختلال طیف اتیسم است.

قبادی دانا، اضافه کرد: در قدم بعدی پس از اینکه خانواده بررسی شدند شناسایی افراد با اختلال طیف اتیسم در دستور کار قرار می گیرد. بنابراین پس از تشخیص خانواده ها گرفتار استرس می شوند که اینجا مداخله با کاردرمانی، گفتاردرمانی و آموزش خانواده صورت می گیرد. از زمان اجرای غربالگری تابحال ۲۰۰ هزار کودک در سن ۲ تا ۵ سال از خدمات غربالگری سازمان بهزیستی کشور بهره مند شدند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به راه اندازی سامانه آنلاین غربالگری تشخیص اختلال طیف اتیسم، تصریح کرد: این سامانه امکان اجرای غربالگری آنلاین را برای خانواده ها به همراه دارد که بعد از آن برای دریافت خدمات تشخیصی به واحدها ارجاع می شوند و سپس به ستاد پذیرش و کمیسیون های پزشکی و توانبخشی به جهت اینکه نوع و شدت معلولیت مشخص شود و فرد و خانواده در چرخه خدمات حمایتی و بهره گیری از خدمات تخصصی در چارچوب مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی سراسر گشور قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه مداخلات خانواده محور یکی از محورهای فعالیت سازمان بهزیستی در رویارویی با طیف اتیسم بوده است، اظهار داشت: آموزش خانواده ها مدنظر بهزیستی بوده است و کتابچه های راهنما برای والدین دارای کودک اتیسم و تدوین راهنمای عملی برنامه ریزی برای انجام مداخلات در مراکز آموزش روزانه و توانبخشی صورت پذیرفت؛ یکی دیگر از اقدامات بهزیستی تاسیس مراکز اقامت موقت بوده است به جهت اینکه فرصتی به والدین و مراقبان کودکان داده شود تا بتوانند به فعالیت روزمره زندگی بپردازند؛ البته در چند استان اصفهان، کرمان، تهران و آذربایجان شرقی گسترش یافته که امیدواریم در سرتاسر کشور هم اجرایی شود.

قبادی دانا اضافه کرد: با عنایت به راه اندازی پایگاه های غربالگری و تشخیص، کارشناسان مربوطه انتخاب شدند و در این حوزه به فعالیت می پردازند. با غربال کودکان ۲ تا ۵ سال در سال ۹۹ نزدیک به ۵۰۰ نفر از کودکان تحت آزمون غربال قرار می گیرند که برای حدود ۲۰۰ نفر آزمون تشخیصی نیاز شد و حدود ۱۸۹ نفر بعنوان موارد تشخیصی پارسال بودند که در سه سطح طبقه بندی و عرضه شدند اما مشکلات بسیاری برای افراد و خانواده آنها وجود دارد و عدم آگاهی آحاد جامعه سبب می شود درک متقابلی بین جامعه و این افراد انجام نشود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، خاطرنشان کرد: نیاز است یک اقدام ملی برای ساماندهی همه فعالیت و تشریک مساعی صورت گیرد بنابراین نیاز است غربالگری رشد و تکامل کودکان در کل کشور ساماندهی گردد و برنامه ریزی مناسبی شود؛ الحمدالله درمورد واکسیناسیون شاهد نهضت ملی بودیم و حوزه غربالگری هم شاهد رشد و تکامل کودک و پیدا کردن بموقع کودکان دارای اختلال طیف اتیسم هستیم که باید همکاری بین بخشی صورت گیرد و به جهت جمعیت، گسترش داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه خدمات توانبخشی متاسفانه زیر پوشش بیمه پایه نیستند، افزود: برای این کار در جهت تحقق ماده ۶ قانون پشتیبانی از افراد دارای معلولیت در خصوص اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت زیر پوشش سازمان را بگونه ای تأمین نماید که علاوه بر تأمین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد، در قانون بودجه سال ۹۹، ۳۰۰ میلیارد برای مبحث بیمه خدمات توانبخشی گنجانده شد که علاوه بر این تفاهم نامه ای بین بیمه سلامت در دو نوبت منعقد شد و ۹ خدمت مشمول بیمه پایه سلامت قرار گرفتند و همینطور بخشنامه مشترکی بین بهزیستی و بیمه سلامت برای مراکز گفتاردرمانی و کاردرمانی کشور داده شد تا طرف قرارداد بیمه سلامت قرار گیرند و این شروع ایست تا سایر خدمات توانبخشی ذیل این قضیه قرار گیرد.

قبادی دانا بر تدوین پروتکل درمانی و توانبخشی برای پزشکان اطفال تصریح کرد و اظهار داشت: با این اقدام پزشکان فقط به دارودرمانی صرف اکتفا نمی کنند. از طرفی هدف ما خانواده پذیر و جامعه پذیر شدن این افراد است که نیازمند اقدامات حمایتی هستند که در برنامه آتی مدنظر داریم؛ بنابراین NGOها باید تقویت شوند، تقویت تشکل خانواده های دارای افراد طیف اتیسم و دستورالعمل ها با نظر این عزیزان بازنگری شود همینطور باید مطالعات تطبیقی صورت گیرد تا بتوانیم آینده نگری داشته باشیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی، رئیس سازمان بهزیستی کشور در انتها خاطرنشان کرد: مهم این است که تاثیرگذاری را ملی و پوشش جغرافیایی را به ۱۰۰ درصد برسانیم که تحقق این مهم احتیاج به تأمین اعتبارات است و شبکه ملی برای برنامه ریزی و پیشبینی نیاز است. از طرفی هم پایش عملکرد گذشته، بازنگری اقدامات، پرداختن به وضعیت مشکلات خانواده و... در دستور کار قرار دارد و نیاز است موضوعات حمایتی در موضوعات پیشگیرانه لحاظ شود. در گام دوم انقلاب باب های جدید با تاکید بر متون علمی و پژوهش های و با اتصال به مراکز غیردولتی و مجموعه خانواده های درگیر این اختلال باز خواهیم کرد تا توانمندسازی این افراد را شاهد باشیم.

منبع:

1400/01/14
23:45:27
5.0 / 5
1164
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بازی اندروید