بازی اندروید

كمیته امداد برای كاهش صدمه های كرونا در سال ۱۳۹۹ چكار كرد؟

كمیته امداد برای كاهش صدمه های كرونا در سال ۱۳۹۹ چكار كرد؟

به گزارش بازی اندروید به دنبال شیوع کرونا در اواخر سال ۱۳۹۸، اقشار مختلف جامعه با مشکلاتی در ابعاد مختلف روبه رو شدند، اما تاثیرات اقتصادی آن، مردم جامعه بخصوص ضعیف ترین اقشار اقتصادی کشور همچون نیازمندان را با دشواری بیشتری مواجه کرد؛ در این راستا کمیته امداد امام خمینی (ره) یکی از نهادهایی بود که در جهت کاهش مشکلات ناشی از کرونا برای این قشر طی سال قبل اقداماتی را در دستور کار خود قرار داد.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، بیشتر از یک سال از شیوع ویروس کرونا در کشور می گذرد؛ ویروسی که بعضی از کسب وکارها را به تعطیلی کشاند و برخی از نیروها هم بیکار شدند؛ گروه های صدمه پذیر همچون مددجویان کمیته امداد هم از این مشکلات معیشتی مستثنی نبودند. در این راستا همچون اقدامات حمایتی کمیته امداد برای کاهش مشکلات مددجویان، عرضه خدمات غیرحضوری به مددجویان و نیازمندانِ کمیته امداد، کمک بلاعوض به خانواده مددجویان فوت شده بر اثر کرونا، عرضه اینترنت پاک برای آموزش مجازی دانش آموزان و دانشجویان تحت حمایت، پرداخت تسهیلات به مددجویان و... بود.
کمیته امداد باتوجه به بخشنامه های اطلاع رسانی، از بهمن ماه ستاد مقابله با کرونا را در دفاتر استان ها راه اندازی نمود و همینطور برای افزایش آگاهی مددجویان پیامک هایی درباره رعایت نکات بهداشتی به آنها ارسال کرد.

ارائه خدمات غیرحضوری به مددجویان و نیازمندان
در همین راستا هم برای کاهش خطر ابتلای مددجویان به ویروس کرونا تمهیداتی اجرا شد تا مراجعات آنها به دفاتر کمیته امداد کاهش پیدا کند.
با توجه به این که بخش زیادی از مددجویان کمیته امداد را افراد سالمند یا بیماران صعب العلاج می سازند، به منظور کاهش خطر ابتلای این افراد و دیگر خانواده های تحت حمایت، ستاد مرکزی پیش گیری از بیماری کرونا در کمیته امداد تمهیدات لازم را مصوب و اجرایی کرد تا مراجعات افراد نیازمند به دفاتر این نهاد و همینطور رجوع حضوری مددکاران در منازل مددجویان به حداقل برسد.
براین اساس، تمام خدمات کمیته امداد به صورت آنلاین در اختیار خانواده های تحت حمایت قرار گرفته است و مددجویان می توانند با رفتن به پایگاه خدمات اینترنتی کمیته امداد به آدرس www.e.emdad.ir درخواست های مورد نظر خویش را ثبت کنند و این درخواست ها در کمترین زمان ممکن رسیدگی و نتیجه به اطلاع مددجویان می رسد.
همینطور سامانه تلفنی ارتباطات مردمی برای مددجویان در صورتیکه امکان دسترسی به اینترنت نداشته باشند یا به علل فنی همچون قطع شبکه و... خدمات آنلاین در دسترس نباشد افتتاح شد و افراد می توانند از راه سامانه تلفنی ارتباطات مردمی به شماره ۰۹۶۸۸۷ درخواست خویش را به مددکاران کمیته امداد اعلام کنند که در این مورد هم رسیدگی به درخواست ها به صورت روزانه انجام شده و از راه کد پیگیری که در اختیار متقاضی قرار گرفته، قابل پیگیریست.
افراد نیازمندی که تحت حمایت کمیته امداد نیستند می توانند از راه سامانه ارتباطات مردمی به شماره ۰۹۶۸۸۷درخواست خویش را به صورت فایل صوتی، نمابر و رایانامه با ذکر شماره تلفن و آدرس محل سکونت، ثبت کنند تا مددکاران کمیته امداد در کمترین فاصله زمانی به این درخواست ها رسیدگی کنند.
توزیع ۴۰۰۰ سبد کالا بین خانواده های تحت حمایت در استان تهران
همینطور به دنبال کمک به مددجویان در شرایط سخت کرونا چهار هزار سبد کالا بین خانواده های تحت حمایت در استان تهران هم توزیع شد؛ ۲۰ فروردین ماه سال قبل بود که رئیس کمیته امداد با اشاره به تفاهم نامه کمیته امداد با قرارگاه جهادی امام رضا (ع) برای کمک به مددجویان در زمینه های مختلف، اظهار داشت: توزیع چهار هزار سبد کالا بین مددجویان تحت حمایت در استان تهران با همکاری قرارگاه جهادی امام رضا (ع) در حال انجام می باشد.
به قول بختیاری، این سبدها شامل اقلام ضروری و مایحتاج روزانه مددجویان بوده است.
همکاری مراکز نیکوکاری و موکب های اربعینی در راه اندازی ۳۱۳ مرکز تغذیه مهدوی
با آغاز ماه مبارک رمضان سال قبل و همینطور به منظور پشتیبانی از نیازمندان و اقشار صدمه دیده از کرونا نیز، رزمایش ملی بخشش ایرانی ها در سرتاسر کشور افتتاح شد.
مجید باجلان- رئیس ستاد مرکزی طرح تغذیه مهدوی با اشاره به راه اندازی رزمایش ملی بخشش ایرانی ها در سرتاسر کشور، با هدف پشتیبانی از نیازمندان و اقشار صدمه دیده از کرونا، در این راستا اظهار داشته بود: در امتداد اهداف این رزمایش و به منظور تحقق پویش همدلی، مواسات و کمک مومنانه، طرح تغذیه مهدوی در ماه مبارک رمضان، فعالیت خویش را آغاز نموده است.
رئیس ستاد مرکزی طرح تغذیه مهدوی همینطور این را هم اعلام نموده بود که به موازات طرح تغذیه مهدوی و عرضه غذای گرم به نیازمندان، بسته های ارزاق ویژه ماه مبارک رمضان پیشبینی شد.
همینطور مرحله دوم پویش ایران همدل از عید غدیر آغاز و تا آخر ماه صفر سال گذسته ادامه یافت و به خاطر اینکه در آستانه ماه محرم بود بعنوان تغذیه حسینی برای بخشهایی که امکان طبخ غذای گرم و توزیع غذای گرم با رعایت پروتکل های بهداشتی بود، انجام شد. احسان حسینی هم همزمان برای مکانهایی که امکان طبخ غذا جهت رعایت پروتکل های بهداشتی نبود اعلام گردید تا افراد بتوانند با کمک نقدی و غیر نقدی خدماتی به مردم نیازمند ارائه نمایند.
درنهایت مرتضی بختیاری- رئیس کمیته امداد در نشست خبری خود که در اوایل آبان ماه سال قبل برگزار شد، درباره تغذیه حسینی اظهار داشته بود: در ۲ ماه محرم و صفر (سال 99) رقمی معادل ۱۵ میلیون و ۸۸۵ هزار غذای گرم توزیع شد که رقمی معادل ۲۶۶ میلیارد تومان بود. همینطور هر پرس غذا ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان بود. همینطور تعداد آشپزخانه هایی که در این قسمت کمک کردند ۲۶۶۷ آشپزخانه بود.
رئیس کمیته امداد با اشاره به پویش احسان حسینی هم بیان کرده بود: تعداد محلاتی که بسته های غذایی در آن توزیع شد، ۲۵۸۱ محله بود. همینطور یک میلیون و ۶۹۵ هزار بسته به ارزش ۱۸۰ هزار تومان در مکانهایی که امکان توزیع غذای گرم نبود به نیازمندان تقدیم شد.
بختیاری با اعلان اینکه ۳۰۶ میلیاردتومان در ارتباط با احسان حسینی کمکهای مردم شد، افزوده بود: مجموعا در پویش مرحله دوم ایران همدل ۵۷۲ میلیارد تومان کمکهای مردمی جمع شد که از هر جهت قابل تقدیر است که این کار بزرگ در ارتباط با کمیته امداد انجام شد.
بختیاری با اشاره به مجموعه تغذیه مهدوی در ماه رمضان و احسان حسینی و تغذیه حسینی سال گذشته توضیح داده بود: در مجموعه رزمایش ایران همدل در مرحله اول و دوم بیشتر از ۲۷ میلیون غذای گرم میان نیازمندان توزیع شد که ۴۲۸ میلیارد تومان ارزش داشت.
ایشان سپس درباره کمک هایی که در چارچوب بسته های حمایتی تهیه شد و در مکانهایی که امکان توزیع غذای گرم وجود نداشت، اظهار داشته بود: بیشتر از ۴ میلیون بسته ارزاق به ارزش ۷۵۰ میلیارد تومان میان نیازمندان توزیع شد. مجموعه کمکهای مردمی در ارتباط با غذای گرم و بسته های حمایتی در تغذیه مهدوی، تغذیه حسینی و احسان حسینی هزار و ۱۷۶ میلیارد تومان انجام گرفته است که قابل تقدیر است. این ۱۱۷۶ میلیارد تومان تنها کمکهایی است که به کمیته امداد شده است.
اما به دنبال شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن آموزش ها کمیته امداد در چارچوب پویش ایران همدل هم طرحی تحت عنوان تهیه تبلت برای دانش آموزان و دانشجویان زیر پوشش کمیته امداد داشت. باتوجه به اینکه کمیته امداد ۷۵۰ هزار دانشجو و دانش آموز را در اختیار دارد، در بررسی اولیه ۲۵۰ هزار دانش آموز و دانشجو شناسایی شد و در اولویت اول ۵۰ هزار تبلت قرار داد بسته شد.
بنابر اعلام باجلان- معاون اداری و مالی کمیته امداد، اولویت با خانواده های چند فرزندی و در مناطق محروم بود تا بتوانند در فضای مجازی به تحصیل خود ادامه دهند. همینطور در این راستا رئیس کمیته امداد هم در نشست خبری خود در آبان ماه سال قبل در مورد تبلت دانش آموزان هم توضیح داده بود: در مرحله اول ۵۰ هزار تبلت را قرارداد بستیم که مقرر شده ۱۰ هزار تبلت هم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام عرضه کنند. دانش آموزان زیر پوشش امداد احتیاج به ۲۵۰ هزار تبلت دارند، حالا در تنگنا هستیم و شرایطی برای استانها در نظر گرفته شده است؛ برخی از استانها هم افزایی کرده اند، به طوریکه ۵۰ درصد هزینه تهیه تبلت را خیرین استانها داده اند و ۵۰ درصد دیگر را ما می پردازیم. همینطور تلاش می نماییم تا بتوانیم از ظرفیت ها استفاده نمائیم و مکاتباتی با شرکتهای بزرگ و وزارت خانه ها انجام شده است.

ارائه اینترنت پاک برای آموزش مجازی دانش آموزان و دانشجویان تحت حمایت
اما به دنبال مجازی شدن آموزش ها، یکی دیگر از مشکلات برای دانش آموزان و خانواده ها در این دوران بحث اینترنت بود. به این منظور معاون امور فرهنگی کمیته امداد اظهار داشته بود: همزمان با تأمین امکانات و نیازهای سخت افزاری در ارتباط با فضای مجازی، کمیته امداد در بحث فرهنگی و استفاده بهینه مددجویان از فضای مجازی هم برنامه ریزی خوبی انجام داده است تا زمینه دسترسی به بستری امن و پاک را برای خانواده های تحت حمایت فراهم آورد.
جعفری در مورد برنامه ریزی انجام شده برای دسترسی مددجویان به فضای مجازی اظهار کرده بود: در همین راستا از راه اپراتورهای تلفن همراه، اینترنت پاک در اختیار مددجویان قرار خواهد گرفت تا در یک فضا و شبکه کاملا داخلی به نیازهای هدفمند دسترسی داشته باشند.
کمک بلاعوض به خانواده مددجویان فوت شده بر اثر کرونا
یکی دیگر از اقدامات حمایتی از مددجویان کمیته امداد را میتوان پرداخت کمک بلاعوض به خانواده های مددجویان فوت شده بر اثر کرونا عنوان کرد؛ به قول مجتبی احمدلو- مدیرکل بهداشت و بیمه های اجتماعی و درمان کمیته امداد، این نهاد به مددجویان سرپرست خانواری که به سبب کرونا فوت می شوند (وزارت بهداشت علت اصلی فوت آنها را ناشی از کرونا ثبت کرده است) به افراد تحت تکفل او ۱۰ میلیون تومان پرداخت می کند و در صورتیکه متوفی عضوی از خانواده باشد به سرپرست خانوار او پنج میلیون تومان پرداخت می شود.
همینطور به مددجویان سرپرست خانواری که مبتلا به کرونا بوده و فوت شده اند، (اما از نظر وزارت بهداشت علت فوت آنها ناشی از کرونا نبوده است) به افراد تحت تکفل او چهار میلیون تومان پرداخت می کند و در صورتیکه متوفی عضوی از خانواده باشد به سرپرست خانوار او ۲ میلیون تومان پرداخت می شود.
البته ناگفته نماند که اعتبار این برنامه توسط بنیاد مستضعفان تأمین شده است.
تاثیر «کرونا» بر مشاغل مددجویان کمیته امداد
اما از آنجایی کرونا کسب و کار و مشاغل افراد را هم تحت تأثیر قرار داد، مددجویان کمیته امداد هم همچون گروه هایی بودند که دراین زمینه با مشکلاتی روبه رو شدند. به قول حجت الله عبدالملکی-معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد، عمده مشاغل به وجود آمده توسط کمیته امداد مشاغل خانگی و روستایی بوده اند؛ به دنبال شیوع ویروس کرونا مشاغل روستایی صدمه ای ندیدند و حتی مشاغل بخش کشاورزی رونق هم داشتند به طوریکه در طول این مدت صادرات کشاورزی بالا رفته و الان در مشاغل روستایی صدمه خاص رخ نداده است.
البته بنابر اعلام عبدالملکی، گاها مساله رکودی که بر بخش های مختلف اقتصاد حاکم شده بعضی از مشاغل خانگی را با مشکل فروش مواجه کرد.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اظهار داشته بود: در مجموع حدود ۷۰۰ هزار طرح شغلی تحت نظارت کمیته امداد است که ۳ درصد این طرح ها گرفتار صدمه شدند.
در این راستا کمیته امداد چند اقدام در دستور کار خود قرار داد که یکی از این اقدامات پرداخت تسهیلات به مددجویان بود. همینطور افرادی که به شبکه بانکی بدهکار بودند امهال بدهی شدند تا بتوانند برای چند ماهی خویش را بازیابی کنند. همینطور شرکت صنعت آفرینان امداد هم موظف شد تا از مددجویانی که در زمینه فروش محصولات خود گرفتار مشکل هستند خرید قطعی کند. دستگاه های دیگر هم منابعی در نظر گرفتند که از این منابع به نفع طرح های صدمه دیده استفاده شد. در مجموع کمیته امداد تلاش کرد تا صدمه های ناشی از کرونا که به مشاغل امداد وارد شده است، جبران شود.1400/01/18
23:40:01
5.0 / 5
1318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بازی اندروید