بازی اندروید

كرونا و مشكلات معیشتی یك ساله اش برای زنان

كرونا و مشكلات معیشتی یك ساله اش برای زنان

به گزارش بازی اندروید فارغ از مشکلاتی که بیشتر از یک سال است کووید ۱۹ در سراسر جهان بوجود آورده است و تمامی مردم در آن مشترک اند؛ زنان فشار دو چندانی را متحمل شده اند. خانمهایی که سالیان سال در خیلی از جوامع قشر فرودست شناخته می شدند و از این نظر بیشتر از مردان بار مشکلات زندگی را به دوش می کشیدند حالا هم ناخواسته بخش اعظم مشکلات خانواده را به دوش می کشند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، شاید بتوان بزرگ ترین مشکل ناشی از پاندمی کووید ۱۹ را ضربه شدید اقتصادی به سازمان ها و مشاغل دولتی و خصوصی و به دنبال آن تعدیل خیلی از کارمندان و شاغلان و تحت تاثیر قرار گرفتن معیشت خانوارها دانست.
در این بین اما مطابق با گزارشات جهانی ۶۲ درصد از افراد جهان که شغل خویش را از دست داده اند زنانی هستند که ۵۵ درصد آنها بعد از بیکار شدن گرفتار مشکلات قابل توجهی شده اند، در صورتیکه تنها ۳۴ درصد از مردان بیکار شده به سبب از دست دادن شغل خود مشکلاتی را تجربه کرده ند.
بگفته کارشناسان از هر چهار زن در جهان یک زن در دوران پاندمی کووید ۱۹ به فکر تغییر یا رها کردن شغل افتاده است و ۶۲ درصد از بیماران کرونائی بیکار شده در ایران را زنان می سازند.
۶۰ درصد زنان جهان در مشاغل غیر رسمی مشغول به کاراند و بدین جهت از درآمد و پس انداز کمتری در قیاس با مردان برخوردار می باشند. همینطور امنیت شغلی زنان در پاندمی کووید ۱۹ در معرض تهدید قرار گرفته است چونکه سازمان هایی با بحران اقتصادی عموما زنان را تعدیل می کنند.
نقشهای مختلف زنان در خانواده باعث شده است تا نگرانی از مبتلا شدن به کووید۱۹ جزء آخرین دغدغه زنان در این دوران باشد. زنان اغلب نسبت به ابتلای نزدیکان و خانواده و همسر و فرزندان خود نگرانند و همین مورد مشکلات زنان را دوچندان کرده است.
ضد عفونی کردن وسایل و مواد غذایی، نظافت منزل، تعطیلی مدارس وریدگی به آموزش آنلاین فرزندان، مراقبت از اعضا خانواده مبتلا به کووید ۱۹ تنها قسمتی از دغدغه زنان در این ایام بوده است بطوریکه زنان دارای فرزند کمتر از ۱۸ سال و والدین بالای ۶۴ سال بار مسئولیت بیشتری را بر دوش می کشند. بگفته کارشناسان زنان ۲۵ تا ۴۴ ساله حدود ۷۰ درصد از مراقبت های خانواده را انجام می دهند.
مادران دو برابر بیشتر از پدران با فرزندان خود وقت سپری می کنند و فرزندان معمولا دغدغه های آموزشی خویش را بیشتر از پدران به مادران منتقل می کنند و بدین جهت زنان ۱۰ برابر بیشتر از مردان محدودیت های قرنطینه و سایر نتایج کرونا را تحمل می کنند. از طرف دیگر والدینی که استرس بیشتری را تجربه کرده اند در درک نیازهای فرزندان خود هم مشکلات بیشتری دارند.
مطابق با گزارشات، زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض بیماریهای روانی قرار دارند و در طول این مدت ۲۷ درصد زنان با چالشهای در رابطه با بیماریهای روانی درگیر بوده اند و در صورتیکه این آمار برای مردان تنها ۱۰ درصد است.
گزارشات در کشورهای مختلف نشان میدهد که خشونت ضد زنان در پاندمی کووید ۱۹ تا سه برابر افزایش داشته است و در عین حال بگفته کارشناسان آمار اختلاف زوجین در پاندمی کووید ۱۹ سه برابر شده است، بطوریکه ممکنست ماندن برخی اعضای خانواده در خانه خطرناک تر از ویروس کرونا باشد و منجر به حملات خشونت آمیز شود.
کارشناسان معتقدند که در برخورد با مشکلات مذکور طبیعی است که زنان خصوصاً زنان متاهل نتوانند به تنهایی بار مشکلات را بر دوش کشند بدین سبب در نظر گرفتن تمهیداتی برای ارتقاء تاب آوری آنها لازم است. همینطور عرضه آموزش های لازم به زنان توسط رسانه های جمعی پر مخاطب و همراهی اعضاء خانواده در قسمتی از مسئولیت های مادر یا همسر، اهدای مرخصی های تشویقی به کارکنان زن، برقراری تسهیلات دورکاری یا شیفت کاری برای زنان، کاهش موقت ساعات کار زنان بدون کاهش حقوق، استقرار روانشناس و مشاور خانواده در محیط کار و عرضه خدمات مجانی به زنان شاغل و ایجاد فضای مناسب کاری برای زنان شاغل با رعایت اصول بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی همچون اقداماتی است که می تواند در کاهش مشکلات زنان در این ایام موثر باشد.
منبع:

1400/01/19
11:32:20
5.0 / 5
1180
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بازی اندروید