بازی اندروید

معنای گمشده زندگی خود را چطور بیابیم؟

معنای گمشده زندگی خود را چطور بیابیم؟

بازی اندروید: یک روانشناس ضمن اشاره به شرایط پاندمی کووید ۱۹، مطرح کرد: در شرایط پاندمی کووید ۱۹ که افراد گاها معنای زندگی خویش را گم می کنند، یافتن ارزشهای زندگی و هدف گذاری بسیار کمک کننده است.


گوهر یسنا انزانی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه اولین قدم هدف گذاری در زندگی کمک گرفتن از متخصصین در جهت پیدا کردن "معنای زندگی" است، اظهار نمود: یافتن "معنا"ی زندگی از سه طریق ارزشهای تجربی نظیر شگفتی های طبیعت و موسیقی بی کلام، ارزشهای خلاقانه نظیر خلق یک اثر هنری، ارزشهای نگرشی مثل شجاعت و شوخ طبعی انجام می شود.
این روانشناس افزود: هر فرد برای رسیدن به اهداف ابتدا نیاز دارد به خودباوری برسد و بداند در رویارویی با مشکلات زندگی لایق شاد بودن است، فکر و جسم خویش را بپذیرد و مسئولیت افکار و احساسات خویش را برعهده بگیرد و با احترام به خود برنامه ریزی درستی در زندگی انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه کسی می تواند در جهت اهداف خود پیش برود که بداند چه چیزی او را خوشحال می کند، این را هم اظهار داشت که پاسخ به چهار سوال من چه توانمندی دارم، چه خصوصیت مثبتی دارم، چه خصوصیت منفی دارم و چه محدودیت هایی دارم و از سوی دیگران در چه زمینه هایی تایید و تشویق می شوم؛ می تواند در رسیدن به اهداف کمک نماید.
انزانی ضمن اشاره به اهداف اقتصادی، فردی، شغلی، خانوادگی و... اظهار داشت: افراد باید اهداف خویش را طبقه بندی و در همان راستا گام هایی را تعیین و به پیش روند. همینطور سفارش می شود برنامه ریزی روزانه بگونه ای باشد که تمامی اهداف تفریحی، معنوی، شغلی و تحصیلی و... در آن گنجانده شود.
به قول این روانشناس مطابق با ماتریس "آیزنهاور"، اهداف زندگی به بخشهای اهداف مهم و فوری نظیر اهداف سلامت و تغذیه ای، اهداف مهم و غیر فوری نظیر اهداف شغلی و تحصیلی که منجر به رضایتمندی و شادمانی پایدار می شوند و باید برای رسیدن به آنها زمان تعیین نماییم، اهداف غیر مهم و فوری نظیر پاسخ به پیامک و تماس تلفنی دیگران که برای رسیدن به اهداف اصلی به ما کمک نمی کنند اما به توجه فوری نیاز دارند، اهداف غیر مهم و غیر فوری نظیر حضور در شبکه های اجتماعی تقسیم می شود.
وی اعتقاد دارد که ابتدا باید کارهای خویش را فهرست کرده و مطابق با ماتریس آیزنهاور آنها را دسته بندی، برایشان زمان تعیین نماییم و گام هایی در راستا رسیدن به آنها برداریم. همینطور تعیین اهداف جزئی و حرکت گام به گام به سمت اهداف بسیار مهم می باشد چونکه تعیین اهداف کلی منجر به خستگی در رسیدن به آنها می شود.
انزانی افزود: برای رسیدن راحتتر به اهداف بهتر است از راهنماها و افرادی که آن مسیر را قبلا طی کرده اند کمک بگیریم. همینطور یادگیری و شرکت در کلاسهای خودشناسی و... هم به ما کمک می نماید، از طرفی باید توجه داشته باشیم که معمولا هنگام شروع حرکت به سمت اهداف ترسها بر ما غلبه می کنند و افراد از طرد شدن، مورد قضاوت قرار گرفتن و شکست خوردن می ترسند که در این صورت کمک گرفتن از راهنماها می تواند کارگشا باشد.
این روانشناس اعتقاد دارد که شخصیت هر فردی منحصر به فرد است و توانمندی خاصی دارد. تاکید می شود افراد از سنین پایین استعدادیابی شوند چونکه اگر کسی بتواند استعدادها و نقاط قوت و ضعف خویش را بیابد و مهارت های اجتماعی نظیر رفتار جرات مند، همدلی، خودآگاهی و کنترل خشم و... را بیاموزد می تواند استعدادهای خویش را به سرانجام برساند.
به قول وی فرزندان تحت تأثیر خانواده ها هستند و امکان دارد به صورت ناخواسته خانواده ها آرزوی تحقق نیافته خویش را بر روی فرزندان فرافکن کنند. ازاین رو در چنین شرایطی فرزندان ما نمی دانند هدفشان در زندگی چیست. گاها برای پیدا کردن اهداف زندگی گرفتار روانشناسان زرد می شوند و اهداف غیر اصولی که این روانشناسان به آنها دیکته می کنند را به دنبال می گیرند. ازاین رو پیدا کردن معنای زندگی و رسیدن به اهداف زندگی بسیار مهم می باشد.
انزانی سفارش کرد: اهداف را باید نوشت تا این گونه ذهن خالی شود و خطای ذهنی کاهش پیدا کند. اهداف باید عینی و قابل وصول، جزئی و مثبت باشند. افراد حتما باید در جهت رسیدن به اهداف برنامه ریزی کنند که در این راستا یادگیری مهارت های زندگی و حل مساله بسیار می تواند کمک کننده باشد.
این روانشناس در انتها اظهار داشت: بعد از برنامه ریزی اهداف باید در زمان های خلوت سوال هایی از خود بپرسیم تا خویش را نسبت به گذشته بررسی نماییم. سوالاتی نظیر من که بودم و هم اکنون که هستم و که می خواهم بشوم؟، همچون این سوال ها هستند. باید دقت نماییم علت این تغییرات نسبت به گذشته ما چه بوده است. آیا کتابی خوانده ایم و کلاسی رفته که تغییر کرده ایم و الان برای ادامه دادن این مسیر باید از کدام راهنماها کمک بگیریم؟. سپس احساس خویش را ارزیابی نماییم، صبور باشبم و گذشته خویش را رها نماییم.
1400/01/24
14:15:33
5.0 / 5
1384
تگهای خبر: شركت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بازی اندروید