بازی اندروید

آخرین جزییات بخشودگی جرائم بیمه ای كارفرمایان

آخرین جزییات بخشودگی جرائم بیمه ای كارفرمایان

بازی اندروید: باتوجه به نام گذاری سال جاری از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی بعنوان سال ˮتولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی هاˮ سازمان تامین اجتماعی در ابتدای سال بخشنامه جدیدی را برای اعمال بخشودگی جرائم کارفرمایانی که در سالهای قبل به سبب مشکلات مالی موفق به پرداخت حق بیمه نشده اند؛ صادر کرده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، برای آشنائی با جزئیات این بخشنامه و نحوه استفاده کارفرمایان از مزایای مقرر در آن محمد گورابی، مدیرکل وصول حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی توضیحاتی عرضه کرد که در ادامه می آید.
ـ چه کارفرمایانی مشمول این بخشنامه هستند؟
کارفرمایان کارگاه های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف شامل حقیقی و یا حقوقی دولتی و غیردولتی که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر اساس فهرست بهمن سال ۱۳۹۸ و ارسال فهرست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام نمایند مشمول این بخشنامه هستند.
به عبارت دیگر در این بخشنامه نوعی مشوق برای کارفرمایان به منظور بازگرداندن سطح اشتغال کارگاهها به بهمن سال ۹۸ و قبل از زمان انتشار کرونا بوجود آمده است و کارفرمایان دارای بدهی به شرطی مشمول بخشودگی جرائم بیمه ای می شوند که از بهمن ۹۸ تعدیل نیروی انسانی نداشته باشند و یا تعدیل نیرویی که از آن زمان انجام داده اند را جایگزین کنند و کارگران جدیدی را به کار بگیرند و البته سطح اشتغال کارگاه را حداقل تا زمان اتمام پرداخت اقساط حفظ کنند.
همینطور کارگاه های ورشکسته، درحال تصفیه، منحله و فاقد فعالیت، رانندگان، کارگران ساختمانی (سهم بیمه شده و کارفرما) و همینطور کارگاه هایی که بدهی آنان صرفا شامل جریمه است، مشمول این بخشنامه نخواهند بود.

ـ نحوه استفاده کارفرمایان مشمول این بخشنامه از مزایای مقرر چگونه است؟
استفاده از مزایای مقرر در این بخشنامه نیازمند رجوع حضوری کارفرمایان به شعب تأمین اجتماعی نیست و کارفرمایان مشمول این بخشنامه به منظور تعیین تکلیف بدهی هایی که لغایت اسفند ۱۳۹۹ به مرحله قطعیت رسیده است برای برخورداری از تسهیلات مزبور باید نسبت به ثبت درخواست از راه سامانه خدمات غیرحضوی سازمان تأمین اجتماعی به نشانیeservices.tamin.ir اقدام نمایند.
واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی سراسر کشور بعد از ثبت درخواست کارفرما، ضمن بررسی موضوع، مراتب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مطروحه را از راه صندوق شخصی سامانه خدمات غیر حضوری به متقاضی اعلام می کنند و کارفرما هم باید حداکثر ظرف مدت۱۰ روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای بدهی و یا تقسیط آن به همراه عرضه وثایق متناسب با میزان بدهی اقدام نمایند. بدیهی است عدم پرداخت و یا تقسیط بدهی در این مهلت قانونی به منزله انصراف کارفرما برای بهره مندی از تسهیلات مقرر در این بخشنامه است.

ـ کارگاه هایی که در سال ۹۹ آغاز به فعالیت نموده اند و یا کارگاه هایی که بعد از یک دوره تعطیلی در سال ۹۹ فعال شده اند هم مشمول این بخشنامه هستند؟
بله؛ درمورد کارگاه هایی که در بهمن ۱۳۹۸فاقد فهرست و پرداخت حق بیمه بوده اند و یا کارگاه هایی که در سال ۱۳۹۹ بوجود آمده باشند، فهرست ماهی که بیشترین تعداد بیمه شدگان تا اسفند ۱۳۹۹را دارا باشد مبنای تعیین نیروی انسانی کارگاه قرار می گیرد.
کارگاه هایی که در سنوات قبل ایجاد و فاقد فعالیت بوده و در سال ۱۳۹۹ به بعد باردیگر آغاز به فعالیت نموده و فهرست و حق بیمه کامل کارکنان شاغل خویش را ارسال و پرداخت کنند، بیشترین تعداد بیمه شدگان فهرست ارسالی در یک سال منتهی به پیش از آخرین فهرست قبل از تعطیلی کارگاه، مبنای احتساب سطح اشتغال خواهد بود.

ـ سازمان تأمین اجتماعی برای تقسیط بدهی و بخشودگی جرائم آیا ضمانت قانونی برای ایفای تعهدات از کارفرمایان دریافت می کند؟
به منظور مساعدت با آن دسته از کارفرمایانی که با ایفای تعهدات خود نسبت به پرداخت اقساط بدهی های تقسیط شده قبلی خود اقدام نموده اند، چک بانکی و سفته بعنوان وثیقه دریافت می شود و در مورد آن دسته از کارفرمایانی که در گذشته علیرغم تقسیط بدهی از پرداخت تمام یا بخشی از آن خودداری کرده اند در صورت عرضه درخواست با رعایت ضوابط مربوطه و در اجرای ماده ۹۹ آئین نامه اجرایی ماده ۵۰ قانون تأمین اجتماعی دریافت ضمانت نامه بانکی و یا سند ملکی معتبر الزامی خواهد بود.

ـ آیا همه جرائم متعلقه بخشیده می شود یا بخشی از آن؟
درصورتی که کارفرما اصل بدهی خویش را به صورت یکجا پرداخت کند و یا اصل بدهی را برای ۱۲ ماه به صورت اقساطی پرداخت کند، مشمول بخشودگی کامل و ۱۰۰ درصد جرائم است و درصورتیکه اصل بدهی را در اقساط ۱۸ ماهه پرداخت کند ۸۵ درصد جرائم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد. همینطور درصورتی که اصل بدهی را در اقساط ۲۴ ماهه پرداخت کند ۷۵ درصد جرائم؛ درصورتی که اصل بدهی را در اقساط ۳۰ ماهه پرداخت کند ۶۰ درصد جرائم و در نهایت درصورتی که اصل بدهی را در اقساط ۳۶ ماهه پرداخت کند ۵۰ درصد جرائم مربوطه مشمول بخشودگی خواهد شد.
درصورتیکه کارفرما هریک از اقساط بدهی های تقسیط شده مبحث این بخشنامه را در سررسید مقرر پرداخت نکند و یا در مدت یک سال بعد از تقسیط یا در طول دوران تقسیط(در مواردی که تقسیط بیشتر از یک سال است) نسبت به کاهش سطح اشتغال مقرر در بندهای فوق اقدام نماید، بدهی تبدیل به حال شده و جرائم متعلقه، نسبت به مانده بدهی از تاریخ تبدیل به حال محاسبه و به همراه جرایم قبلی به نسبت مانده بدهی مطالبه و مجدداً قابل تقسیط نخواهند بود.

ـ کارفرمایان تا چه تاریخی برای رفتن به سامانه خدمات غیرحضوری و ثبت درخواست استفاده از مزایای این بخشنامه مهلت دارند؟
زمان اجرای مصوبه از تاریخ صدور لغایت ۳۱ تیر ۱۴۰۰ است اما از کارفرمایان محترم دارای بدهی به سازمان تأمین اجتماعی دعوت می نماییم که در اسرع وقت نسبت به پرداخت و یا تعیین تکلیف بدهی خود اقدام نمایند و از مزایای این بخشنامه هم برخوردار شوند.
منبع:

1400/01/25
12:41:32
5.0 / 5
1264
تگهای خبر: تولید , خدمات , ضمانت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بازی اندروید