بازی اندروید

ایده ای كه در نطفه خفه شد

ایده ای كه در نطفه خفه شد

بازی اندروید: پیام فروتن وقتی مطمئن شد کرونا به این زودی دست از سر ما بر نمی دارد، ایده برگزاری فستیوالی برای اجرای نمایشنامه های یونانی را در فضای باز بیان کرد ولی این ایده در نطفه خفه شد.


این مدرس، طراح و کارگردان تئاتر برای اجرای نمایشی ویژه در اسفند سال ۹۸ برنامه ریزی کرده بود که کرونا مجال کار را از او هم گرفت و او نیز مانند دیگر همکارانش به انتظار نشست تا کی فرصتی برای اجرا فراهم گردد.
او وقتی دریافت کرونا همچنان همراه ماست، ایده دیگری مطرح کرد؛ فستیوالی برای اجرای نمایشنامه های یونانی در فضاهای باز تهران ولی این پیشنهاد هم همچنان معطل مانده است.
فروتن درباره این ایده تازه به ایسنا می گوید: ایده ای که سال قبل مطرح کردم، نیاز به پیگیری های مستمر داشت ولی از آن جا که در کشور ما عموما از برنامه هایی که نیازمند پیگیری است، استقبال نمی گردد، فعلا به جایی نرسیده است.
او ادامه می دهد: همانطور که همه دست اندرکاران تئاتر می دانند در تهران چندین فضا مشابه تماشاخانه های یونانی داریم؛ فضاهایی در پارک ها مانند پارک نیاوران، بوستان جوانمرد قصاب و... که امکان اجرای نمایش در فضای باز را میسر می کنند.
فروتن اضافه می کند: پیشنهاد مشخص من این بود که با همکاری سفارت یونان و شهرداری، فستیوالی برای اجرای نمایشنامه های یونانی تدارک ببینیم و این نمایشنامه ها را در فضاهای بازی که شناسایی شده اند، اجرا نماییم. می توانست اتفاق جذابی باشد که هم جنبه اجرائی، سرگرم سازی و تولید کار داشته باشد و هم جنبه آموزشی.
این مدرس تئاتر با اشاره به نمایشنامه های موثر یونانی در تاریخ تئاتر جهان اضافه می کند: بیش از ۳۰ نمایشنامه مهم یونانی داریم که می توان از زوایای مختلف به آنها پرداخت و فرصت خوبی بود برای بازبینی در این نمایشنامه ها و خلق آثار تازه. به ویژه امکان خوبی برای فعالیت جوانان فراهم می کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا این ایده اجرائی نشد، توضیح می دهد: موضوع را با بخش خصوصی در بین گذاشتم چون تمایل چندانی برای همکاری با بخش دولتی ندارم ولی ظاهرا به اندازه کافی پیگیری نشد و با موانعی هم برخورد کرد. بنا بر این در حد یک ایده باقی ماند.
فروتن که قصد داشت پرفورمنس «ماراتن تاریخ هنر به روایت پیام فروتن» را اسفند سال ۹۸ در خانه هنر کاج اجرا کند، درباره سرنوشت اجرای این اثر نیز می گوید: اگر کرونا فروکش کند، شهریورماه این کار را اجرا خواهم کرد.
بگفته او، اجرای این کار ۲۴ ساعت به طول می انجامد. بخش هایی از آن در فضای باز و بخش های دیگر در فضای بسته اجرا می شوند.
فروتن البته قصد داشت دو پرفورمنس دیگر را هم با همراهی هنرجویانش اجرا نماید که اجرای آنها نیز فعلا ممکن نیست.
پیام فروتن سال ها تجربه طراحی صحنه در تئاتر را دارد ولی مدتی است به سبب برخی مشکلات همچون تنگناهای اقتصادی که سبب شده خیلی از کارگردان ها حداقل بودجه را برای طراحی صحنه در نظر بگیرند، ترجیح داده کمی از این حوزه فاصله بگیرد و بیشتر با هنرجویان جوانش بر اجرای کارهای آموزشی همچون اجرای پرفورمنس متمرکز شود.
منبع:

1400/02/03
20:35:01
5.0 / 5
1069
تگهای خبر: آموزش , بازی , تولید , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بازی اندروید