بازی اندروید

انجام 80 درصد سقط های قانونی در تهران

انجام 80 درصد سقط های قانونی در تهران

به گزارش بازی اندروید معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به اجبار مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج بیان نمود: بررسی های سال 92 نشان داد بیشتر از 80 درصد سقط های قانونی در تهران انجام می شود و درصد خیلی از معلولیت ها در شهرستان های دیگر و در استان های کم درآمد بوجود آمده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، احمد میدری در پنجمین نشست "مروری بر تجارب موفق و ناموفق سیاستگذاریهای رفاهی در ۸ سال اخیر" که بصورت وبیناری و به همت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد، به بحث آزمایش غربالگری پیش از ازدواج اشاره نمود و تصریح کرد: معاونت رفاه بودجه محدودی دارد که اگر ببیند طرح های رفاهی مناسبی وجود دارد می تواند به اجرای سیاست های آزمایشی کمک نماید.
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: در سال ۹۲ بررسی گردید که طرحی در سازمان بهزیستی به نام برنامه جامع پیش گیری از معلولیت های اختلالات ژنتیک وجود دارد که این برنامه مبتنی بر قانون است که در ۲۵ خرداد ۱۳۸۴ تحت عنوان سقط قانونی تدوین شده است. برای تحقق این هدف؛ یعنی کاهش معلولیت های ژنتیکی در کشور مجلس شورای اسلامی وقت تصویب کرده بود که سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی در خصوص بیماری جنین که به سبب عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن سبب حرج مادر می شود یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد، پیش از حلوج روح یعنی ۴ ماهگی با رضایت مادر مجاز است و مجازات و مسئولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود.
وی افزود: این قانونی بود که از سال ۱۳۸۴ تصویب شده بود و خانواده هایی که تمکن مالی، آگاهی و اطلاعات لازم داشتند، از این قانون استفاده می کردند و جنینی که معلولیتش قطعیت داشت را طی این پروسه قانونی سقط می کردند.


روایتی از الزامی شدن مشاوره ژنتیک

انجام ۸۰ درصد سقط های قانونی در تهران

میدری اظهار داشت: بررسی های ما در سال ۹۲ نشان داد که بیش از ۸۰ درصد سقط های قانونی در تهران انجام می شود و درصد خیلی از معلولیت در شهرستان های دیگر در استان های کم درآمد به وجود آمده است. برای حل این مشکل، با جلسات مختلفی که با کارشناسان سازمان بهزیستی کشور داشتیم قرار شد که در چهار شهر کشور در هنگام ثبت ازدواج، مشاوره ساده ژنتیکی با زوج و زوجه انجام شود؛ مانند آزمایش های پزشکی هموفیلی که انجام می شود.
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: این مشاوره از متقاضیان ثبت ازدواج سوال می کرد که آیا در خانواده شما سابقه معلولیت وجود دارد؟ آیا نسبت خانوادگی بین داماد و عروس وجود دارد؟ در صورتیکه پاسخ این سوالات مثبت بود به آزمایشگاه های ژنتیک ارجاع و بیماریهای نهفته این دو فرد مشخص می شد و به آنها آموزش داده می شد که در صورت بارداری، این آزمایشات باید تکرار و مشخص شود که اگر در هنگام حاملگی جنین به یکی از بیماریهای ژنتیکی مبتلاست با آن پروسه قانونی، سقط صورت گیرد.
وی بیان کرد: در چهار شهر کشور این طرح الزامی شد و یک همگرایی و همفکری به وجود آمد و پس از آن، از سال ۹۳ تا ۹۵ در چند شهر دیگر تعمیم پیدا کرد تا در برنامه ششم توسعه در ماده ۷۵ مشاوره ژنتیک الزامی شد و همه زوج ها موظف شدند در هنگام ثبت ازدواج یک پرسشنامه را تکمیل کنند.


جلوگیری از تولد ۲۵۰۰۰ معلول با اجرای مشاوره ژنتیک و سقط های قانونی

میدری در ادامه اضافه کرد: امروز بر طبق اظهاراتی که ما از وزارت بهداشت و انجمن ژنتیک داریم، سالانه حدود ۸۰۰۰ سقط قانونی در کشور صورت می گیرد، اما حدود ۸۰۰۰ خانواده از کمک های بهزیستی طی سالهای اخیر استفاده کردند و جنین خودرا سقط کردند؛ اگر حساب سرانگشتی نماییم حداقل از تولد ۲۵ هزار معلول در کشور این قانون جلوگیری کرده است که بار مالی و روانی قابل توجهی از خانواده ها و کشور گرفته شده است.
به گفته ی ایشان، حدود ۵۰ درصد بودجه بهزیستی کشور صرف امور معلولین می شود؛ یعنی قسمتی از وظایف سازمان بهزیستی کشور پشتیبانی از معلولان است و هرچقدر که تعداد معلول کمتری داشته باشیم بهزیستی می تواند خدمات بهتری را عرضه نماید.


پرداخت ماهانه ۱.۵ میلیون تومان به ازای هر معلول به مراکز نگهداری
هزینه واقعی نگهداری هر معلول ماهانه ۳ میلیون تومان


میدری با اعلان اینکه در سال ۹۹ سازمان بهزیستی به مراکز نگهداری معلولین ماهانه به ازای هر معلول ۱.۵ میلیون تومان یارانه می دهد اما هزینه واقعی برای این مراکز و خانواده ها سه میلیون تومان است؛ یعنی هم اکنون هم با کسری بودجه قابل توجهی روبه رو هستیم، اظهار داشت: عمر متوسط معلولینی که اجازه سقط داده می شود ۲۵ سال است، بدین سبب اگر این هزینه ها را که به خانواده ها و کشور وارد می شود را در ۲۵ ضرب نماییم به اعداد بسیار بزرگی می رسیم، البته هزینه های روانی و تاثیراتی که این ها بر خانواده ها دارند بسیار سنگین تر از هزینه های مالی است پس پیش گیری از معلولیت امر بسیار تعیین کننده است.مجلس در قانون جوانی جمعیت الزامی بودن مشاوره ژنتیک را کنسل کرده

هیچ کدام از نمایندگان توضیحی در این زمینه ندادند

وی ادامه داد: در ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ قانونی در مجلس به نام قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده تصویب شده که الزامی بودن مشاوره ژنتیک را کنسل کرده و هیچ کدام از نمایندگان علت لغو را توضیح ندادند و قانون هم در کمیسیون تصویب شده و به شورای نگهبان رفته است. وزیر رفاه- شریعتمداری از شورای نگهبان درخواست کرده به سبب بار مالی که برای خانواده ها دارد و مشکلات مختلفی که در کشور ایجاد می کند، شورای نگهبان قانون را به مجلس برگرداند و موافقت نکند، که بحث های مختلفی را در فضای عمومی کشور به وجود آورده است.
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: جدا از آنچه امروز بین مجلس، وزارت رفاه و ذی نفعان مختلف در تصویب این قانون وجود دارد، تصویب و شیوه تصویب این قانون درس مهم سیاست گذاری و موفقیت مهمی است که می توانیم از آن یاد بگیریم و این شیوه اجرای محدود و تعمیم و گسترش آنرا بعنوان اصل مهم سیاست گذاری در کشور محقق نماییم. به سبب مسائل مختلفی که در اجرای یک سیاست وجود دارد؛ مانند همکاریهای بین سازمانی چنانکه در اجرای این طرح اگر همراهی قوه قضاییه و سازمان بهزیستی و وزارت رفاه نبود این طرح با موفقیت اجرا نمی شد.
وی اشاره کرد: اگر در اجرا در چهار شهر، رفتار پیچیده مردم و مشکلاتی که مردم داشتند، واقف نمی شدیم در تعمیم آن در سطح ملی شکست می خوردیم. شبکه آزمایش های ژنتیک در اجرای محدود مشخص شد که با چه کاستی هایی روبه روست. آزمایشگاه های ژنتیک مان در کلان شهرها مستقر است، اما بعد از آن که این آزمایش اجرا شد، آنها شبکه نمونه گیری های خودرا گسترش دادند و برای اجرای طرح ملی آماده شدند.
میدری اضافه کرد: در مقابل هر امر جدیدی رفتارهای متفاوت در کشور ۸۰ میلیونی رخ می دهد و در مقابل اینکه اطلاعات خود یا تصورهای نادرست یا بی ‍اعتمادی هایی که نسبت به دادن اطلاعات وجود دارد شناسایی می شد و نحوه ارتباط کارشناسان دولتی تصحیح می شد. اینکه اساسا کارشناسان دولتی در کجا مستقر شوند، مسائل بسیار ریزی در این تجربه رخ داد که پس از مشخص شدن آن، این طرح از سال ۹۸ بصورت ملی اجرا شد.
منبع:

1400/02/06
14:11:33
5.0 / 5
1625
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات , خدمات , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بازی اندروید