بازی اندروید

قرنطینه كرونایی با طعم گس خشونت

قرنطینه كرونایی با طعم گس خشونت

به گزارش بازی اندروید كردستان پدر خانواده از سویی با هزینه های سرسام آور زندگی مواجه بوده و از طرفی دیگر حق خروج از كار و فعالیت اقتصادی در محل كسب وكار را ندارد، مادر خانواده هم حق دید و بازدید از اقوام خویش را نداشته و از طرفی نگرانی شدید برای اعضای خانواده را در ذهن دارد.


قرنطینه نوعی محرومیت از خیلی از خواسته ها و نیازها برای افراد است، همه ما احتیاج به آزادی و تفریح داریم، اما کرونا سبب شد تا در این ایام خانواده ها از این نیاز چشم پوشی کنند و تعطیلات را با خشونت سپری کنند، در این شرایط آشنایی با صدمه های ناشی از خشونت می تواند کمک شایانی به افراد در زمینه کنترل خشونت کرده و آمار خشونت های خانوادگی را کم کند.
اکبر ولدبیگی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: پررنگ ترین مساله اجتماعی در دهه 90 در ایران بحث "خشونت" است که بخصوص در چند سال گذشته به سرفصل مسایل اجتماعی ایران تبدیل گشته است و چون همه جامعه را در برگفته از آن بعنوان معضلی ساختاری یاد می شود.
وی ادامه داد: حالا در اوج بحران کرونا رواج خشونت، بالاترین میزان صدمه اجتماعی است که بعنوان یکی از پسامدها و تبعات منفی ناشی از کرونا تمامی عرصه های جامعه، همچون خانواده، خیابان ها، رسانه ها و حتی مراکز آموزشی را در برگرفته که نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر دنیا فراگیر است.
این جامعه شناس بیان نمود: 75 سال از ساخت تلویزیون می گذرد و متاسفانه نه تنها هنوز نتوانسته هیچ نوع القا مدنی، مصالحه، رویکرد انسانی و متمدنانه را برای انسان به ارمغان بیاورد بلکه خیلی از جوانان ما ادبیات شفاهی بسیار بدی از تولیدات داخلی و خارجی تلویزون و رسانه یاد می گیرند.
وی افزود: وقتی به خشونت فکر می نماییم فقط نزاع و درگیری خیابانی در ذهن تداعی می شود در حالیکه خشونت انواع مختلفی همچون خشونت های کلامی، توهین، تحقیر و روند بروکراسی تحت عنوان خشونت های نرم دارد.
ولدبیگی بیان نمود: از دیدگاه جامعه شناسی، خشونت در جامعه ما ساختاری است و بنابراین شامل خانواده و مراکز آموزشی و مدارس هم می شود، به تازگی بحث قتل های ناموسی که در کشور عنوان شد و یا برخورد نیروهای خدماتی با شهروندان و اقسام خشونت های دیگری که حاکمیت تجویز نمی کند گواه این قضیه هستند.
وی ادامه داد: حالا در دستگاه هایی چون قوه قضاییه، یک سوم پرونده ها مربوط به خشوت است که استان های خراسان رضوی، کرمانشاه، کردستان، ایلام و آذربایجان غربی صدر نشین تعدد این پرونده ها هستند.
این جامعه شناس نخستین چاره برای کاهش خشونت را خلاء مفقوده سازمان های مردم نهاد در استان کردستان ذکر و خاطرنشان کرد: در نیمه اول دهه 80 در سنندج، 100 تشکل غیر دولتی با نیروهای جوان و خوش فکر فعال بودند اما حالا این نیروهای مدنی را از دست داده ایم.
به عقیده وی حالا نیاز زیادی به سمن ها در زمینه نزاع و خشونت در جامعه احساس می شود که این سمن ها باید به صورت تخصصی در این حوزه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی کنند.
ولدبیگی، صدا و سیما و اظهار نظرهای گاه و بی گاه برخی سلبریتی ها را کانالی برای ترویج خشونت دانست و ذکر کرد: رسانه ها و صدا و سیما باید تولیداتی را که به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر کاهش خشونت تأثیر می گذار تولید و پخش کنند.
وی عنوان کرد: متاسفانه با تغییر ساخت قدرت آمریکا، سرکار آمدن گروه های پوپولیسمی و افراطی، انواع خشونت ها رواج یافته است و خشونت ضد رسانه ها و خبرنگاران هم همچون خشونت های جدید به حساب می آید که تهدیدات جدی ضد حقوق انسان و دموکراسی به حساب می آید.
به قول این جامعه شناس، در شناسایی نقاط آسیب، یکی از علل اصلی افزایش خشونت در جامعه کاهش نشاط و تاب آوری اجتماعی است، حالا بدنه کشور را جامعه جوان تشکیل می دهد و هنوز فکری برای تخلیه انرژی این قشر نشده است و این به صورت خشونت در خیابان ها و مراکز بخصوص در زمان هایی که نشاط و تاب آوری کمتر بوده نمود می یابد.
وی افزود: فقر و بیکاری از عوامل تأثیر گذار و اصلی خشونت به شمار می رود؛ مردم پس از جریان کرونا سرخورده شده اند و خط فقر بیش از حد افزایش یافته و در حال پررنگ شدن است، آمارها نشان داده است که 40 هزار نفر از جمعیت کشور حاشیه نشین هستند، به همین خاطر در چنین شرایطی صدمه اجتماعی بخصوص خشونت هم افزایش می یابد.
این جامعه شناس، توسعه اورژانس های اجتماعی را از دیگر پیشنهادهای موثر برای کاهش خشونت ذکر و خاطرنشان کرد: اورژانس های اجتماعی باید دارای شماره آسان و خدمات مجانی بخصوص در زمینه خشونت خانگی ضد کودکان و زنان و مشاوران آنلاین در شبانه روز باشد.
وی تصریح کرد: ارگان های بهزیستی، فرمانداری، استانداری، دادگستریی و سایر ارگان ها باید در دوران بحران کرونا و پسا کرونا که نیاز شدید به اورژانس هاس اجتماعی وجود دارد، با تعامل با سمن ها بتوانند راهکاری موثر به جامعه عرضه کنند و فرهنگ سازی کنند.
ولدبیگی، توسعه مراکز فرهنگی و تفریحی، استخرها و فرهنگ سازی برای باشگاه ها ورزشی را در کاهش خشونت موثر دانست و اظهار داشت: بستن اماکن تفریحی و ورزشی در شرایط کنونی به منزله باز بودن دریچه های خشونت پنهان است.
به گفته این جامعه شناس، "طرد اجتماعی" بحثی جدید در حوزه اجتماعی است که کمتر به آن پرداخته شده و عبارت است از سیاستی مشخص و مکانیزه که سبب حذف یکسری افراد از جامعه و محروم بودن آنها از امتیازات سیاسی و فرهنگی می شود، به صورت مثال تحلیل گران در صدمه شناسی حملات داعش در اروپا که سرفصل خشونت جهانی بود، به یک نکته رسیدند که داعش مطرودین جامعه، بی خانمان ها، فقرا و اقلیت های مذهبی طرد شده بوده اند که حالا از جامعه اینگونه انتقام می گیرند.
وی خاطرنشان کرد: گروه هایی که از بدنه ثروت و ورفاه و قدرت و اشتغال طرد و گرفتار محرمیت اجتماعی می شوند پتانسیل بیشتری برای خشونت دارند.
ولدبیگی معتقد است: پررنگ ترین فاکتورهایی که خشونت را در جهان و ایران به صورت ساختاری گسترش می دهد، شاخص های اجتماعی است که گسست، فروپاشی و فقر فرهنگی خانواده، افزایش طلاق، و... همچون مولفه های این فاکتور به حساب می آید.
وی خشونت پنهان رسانه ای را نسل جدیدی از انواع خشونت ها ذکر کرد و اضافه کرد: پررنگ ترین نوع خشونت امروزی، فضای مجازی است که مطابق آمار پلیس فتا 35 درصد خشونت ها مربوط به فضای مجازی، شامل تهدید به تجاوز، خشونت های صوتی و تصویری، تولیدات پورن و خشن در شبکه های اجتماعی است و این در حالی مطرح می شود که فضای اجتماعی آینه ای از فضای حقیقی است.
این جامعه شناس اطلاع رسانی برای خانواده ها امری مهم در زمینه کاهش خشونت اعلام و تصریح کرد: خانواده درگاه ورود افراد بزه به جامعه است، بنابراین در ابتدا باید خانواده ها اصلاح شوند.
وی همچنین، کمبود پلیس حرفه ای، توانمند و آگاه، آموزش سواد رسانه ای، برنامه های ساختاری برای کاهش فقر عمومی، گسترش مراکز مشاوره و گسترش اورژانس های اجتماعی با خدمات رایگان، تقویت مراکز مشاوره در مدارس و دانشگاه ها، فیلترینگ ادبی و اخلاقی برنامه های رسانه ها و صدا سیما و کنترل فضای مجازی و ناکامی را از عوامل موثر بر کاهش خشونت دانست.
ولدبیگی خاطرنشان کرد: نباید در دوران پسا کرونا فقط احصاء و بازگشایی مراکز اقتصادی هدف نباشد، بلکه همسو با کنترل، باید هوشمندانه عمل کرد، چون که تمامی افراد جامعه در این دوران گرفتار افسردگی و صدمه شده اند و مدارای اجتماعی و آستانه تحمل افراد کم شده است.
منبع:

1399/04/14
16:59:49
5.0 / 5
2224
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بدن , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بازی اندروید