بازی اندروید
آغاز پیگیری برای نصب دوباره مجسمه تئاتر شهر

خطر از سر فرهاد قفل زن گذشت؟

خطر از سر فرهاد قفل زن گذشت؟

بازی اندروید: در پی اقدام برای سرقت قسمتی از مجسمه «فرهاد قفل زن» در محوطه مجموعه تئاتر شهر، مدیر این مجموعه اصرار کرد که از امروز پیگیری خودرا برای ترمیم این مجسمه آغاز نموده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، همین طور قادر آشنا، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی هم اصرار کرد از پیگیری برای سر و سامان دادن به محیط اطراف تئاتر شهر خسته نمی گردد و تعیین حریم این مجموعه را اقدامی سیاسی نمی داند.
اولین بار نیست که قسمتی از مجموعه تئاتر شهر مورد دستبرد قرار می گیرد. قبل از این قسمتی از کاشی های این مجموعه، ربوده شده بود و بتازگی هم خطر تازه ای مجسمه «فرهاد قفل زن» را تهدید کرده است.
شامگاه دوشنبه 13 اردیبهشت ماه، کارکنان تئاتر شهر بواسطه فیلمی که از طرف یکی از هنرمندان تئاتر برای آنان فرستاده شده، متوجه شدند پیچ و مهره های کلید مجسمه «فرهاد قفل زن» دستکاری شده و این بخش از مجسمه مورد تهدید سرقت قرار گرفته است.
بعد از مشاهده این وضعیت، کلید این مجسمه به فضای داخلی تئاتر شهر منتقل شد و حالا مدیر این مجموعه در پی یافتن مرمتگری است که آنرا در محل اولیه خود نصب کند.
چه نماییم که این اتفاق تکرار نشود؟
ابراهیم گله دارزاده درباره ترمیم و نصب این مجسمه به ایسنا اظهار داشت: از همین امروز پیگیری خودرا برای همکاری با مرمتگری که مهارت کافی دراین زمینه داشته باشد، آغاز نموده ام اما این مساله دو وجه دارد؛ اول نصب درست این بخش از مجسمه و دیگر، اندیشیدن راهکاری برای پیش گیری از تکرار چنین اتفاقاتی. به این معنا که مجسمه باید به وضعیت اول بازگردد و همزمان با آن، امکان تکرار چنین اتفاقاتی را کاهش دهیم.
او با اشاره به اهمیت این مجسمه بعنوان یکی از نشانه های شهر تهران که شهروندان زیادی با آن عکس یادگاری دارند و قسمتی از حافظه شهری ما را تشکیل می دهد، اضافه کرد: امروز درباره این وضعیت با شهردار منطقه هم صحبت می کنم.
گله دارزاده درباره ترمیم و نصب مجسمه توضیح داد: بواسطه آشنایی ام با حوزه میراث فرهنگی، با متخصصان میراث که اغلب جزو مرمتگران موزه ایران باستان هستند، گفتگو می کنم تا نصب مجسمه با مشورت آنان و به شکل درستی رخ بدهد. چونکه می توان در دو ساعت هم این نصب را انجام داد ولی، مهم این است که این اتفاق به شکل درستی رخ بدهد.
دوربین نظارتی به تنهایی کافی نیست
او در پاسخ به این پرسش که فعلا چه راه حل موقتی برای حفاظت بیشتر از تئاتر شهر در نظر گرفته اید، اظهار داشت: از وزارت ارشاد بابت افزایش دوربین های نظارتی تقاضا کرده ایم. هرچند دوربین به تنهایی کارساز نیست اما در هر حال نیروهای حراستی و یگان حفاظتی می توانند با مونیتورینگ 24 ساعته و با حذف نقاط کور، مراقبت بهتری داشته باشند.
چه کسی مسئول مجسمه است؟
مدیر مجموعه تئاتر شهر با انتقاد از وضعیت مبهم مدیریت فضای بیرونی این مجموعه افزود: الان نمی دانیم مسئولیت مجسمه با تئاترشهر است یا شهرداری. برای اینکه از منظر شهرداری، مجموعه تئاتر شهر از در چوبی بیرون شروع می شود و فضای داخلی را دربر می گیرد.
گله دارزاده اشاره کرد: متاسفانه در بخش بیرونی تئاتر شهر نوعی مدیریت چندگانه وجود دارد. حتی فضاهایی مانند پشت بام تالارهای قشقایی یا چهارسو، جزو عرصه عمومی تلقی می شود و بارها در نظر داشته اند در این مکان ها گُل کاری کنند که هر بار با خواهش و تمنا جلوی آنرا گرفته و توضیح داده ایم آبیاری گل و گیاهان، می تواند به پشت بام این تالارها لطمه بزند و البته همیشه دراین زمینه با ما همکاری شده است.
خود را موظف به مراقبت می دانیم
او با تاکید بر اینکه برای مجسمه های مجموعه تئاتر شهر و همین طور مجسمه های داخل حوض پارک دانشجو نگرانی شخصی دارد، اضافه کرد: ولی واقعیت این است که مسئولیت حفاظت از این مجسمه ها چندان معین نیست و همانطور که گفتم دراین زمینه مدیریت چندگانه ای وجود دارد ولی ما همیشه به این مساله حساسیت داشته ایم و خارج از اینکه وظیفه چه کسی است، خودرا موظف به مراقبت دانسته ایم و حتی اگر جزو وظایف ما نباشد، اساسا این مراقبت را خواهیم داشت.
آیا خطر دیگری فرهاد را تهدید می کند؟
مدیر تئاتر شهر در پاسخ به این پرسش که آیا امکان حضور یک نگهبان همیشگی برای مراقبت از مجسمه های اطراف تئاتر شهر وجود ندارد، توضیح داد: مجسمه که نگهبان مخصوص خودرا ندارد ولی پارک دانشجو هم نیروی حراست دارد و هم پلیس پارک. تئاتر شهر هم پلیس های گشت زن دارد که جزو پلیس های وزارت ارشاد هستند و مسئولیت مراقبت از آنچه را که در محدوده این وزارتخانه است، دارند. دراین زمینه خاص از شهرداری دعوت کرده ایم تا بررسی های خاص خودرا داشته باشد.
او درباره احتمال خطری دیگر برای مجسمه «فرهاد قفل زن» اظهار داشت: کلید را که به تئاترشهر منتقل کردیم و باقی اتصالات هم خیلی محکم و به اصطلاح جدانشونده است. بدین سبب امکان جابه جایی آن وجود ندارد ولی کلید، به تنهایی می تواند مجسمه ای زیبا و مستقل باشد و بنا بر این قصد ربودن آنرا داشتند.
وظیفه میراث در قبال «فرهاد قفل زن» چیست؟
مدیر تئاتر شهر که سابقه فعالیت در میراث فرهنگی را دارد، درباره وظیفه میراث نسبت به مواردی مانند مجسمه «فرهاد قفل زن» اظهار داشت: در میراث یکسری پروتکل درباره مکان هایی که نیازمند حفاظت فیزیکی هستند، وجود دارد. اقدام هایی مانند به خطر افتادن «مجسمه فرهاد قفل زن»، وضعیت حقوقی پیرامون تئاتر شهر را تغییر می دهد. از نظر میراث، تمام این منطقه همراه با حوض ها و مجسمه ها جزو تئاتر شهر محسوب می شوند و مدیر این مجموعه را مسئول آنها می دانند.
او افزود: زمانی که میراث فرهنگی بعنوان سازمان شناخته می شد، برای مراقبت و مرمت اماکنی که در اختیار دیگر بخش ها بود، اعتباراتی داشت ولی پس از تبدیل شدن به وزارتخانه، دیگر این اعتبارات را ندارد و بیشتر در بخش های حقوقی می تواند ورود کند.
گله دارزاده اشاره کرد: بنایراین در ماجرای اخیر، میراث اعتباری برای مرمت مجسمه تخصیص نمی دهد. ضمن اینکه بودجه های مرمت بسیار سنگین است که با شرایط مالی ما همخوانی ندارد. با تغییر قانون میراث، مجموعه هایی مانند تئاتر شهر باید بخشنامه ای برای مرمت اینگونه آثار در نظر بگیرند.
نظرات مخالفان تعیین حریم هم لحاظ می شود
او در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به نظرات متفاوتی که درباره تعیین حریم مجموعه تئاتر شهر در بین جامعه تئاتری وجود دارد، توضیح داد: در گفتگویی که با شهردار منطقه داشتم، توضیح دادم که نظرات موافق و مخالف وجود دارد و دوستانِ مخالف معتقدند نباید دسترسی به مجموعه محدود شود یا جداسازی صورت بگیرد یا کسب و کارهای اطراف مجموعه تئاتر شهر گرفتار بی نظمی شود. از آنان خواستم تا این موارد را در طراحی های خود در نظر بگیرند. مقرر است مجموعه بحث های موافق و مخالف، مبنای کار باشد. البته نه آن بخش از نظرات مخالفان که قابل اعتنا نیست.
مدیر تئاتر شهر در انتهای سخنان خود آگاهی داد که بحث حقوقی تعیین حریم تئاتر شهر در ایام آینده از طرف میراث فرهنگی به نتیجه می رسد.
قادر آشنا: خسته نمی شویم
اما قادر آشنا مدیر اداره کل هنرهای نمایشی با ابراز نگرانی شدید نسبت به وضعیت پیرامونی تئاتر شهر به ایسنا اظهار داشت: در بسیاری جلسات خصوصی و عمومی بر مراقبت از سرمایه های فرهنگی هنری تاکید کرده ایم. ما باید پاسخگوی مواردی باشیم که در حوزه مدیریت خودمان است. آنچه در فضای بیرونی تئاتر شهر است، متولیان دیگری دارد که باید حفاظت خودرا بیشتر کنند. البته دوستان تئاتر شهر نسبت به این مساله حساس بوده و هستند و ما هم از پیگیری برای سر و سامان دادن به وضعیت اطراف تئاتر شهر خسته نمی شویم.
تعیین حریم تئاتر شهر، سیاسی نیست
او با تاکید بر اینکه تعیین حریم تئاتر شهر مساله ای غیر سیاسی است، اضافه کرد: هیچ گاه به مساله ای جز مصالح کشور نیندیشیده ام. درباره حریم تئاتر شهر هیچ گاه نگاه سیاسی نداشته ایم برای اینکه بحث مراقبت از هنرمندان و مخاطبان این مجموعه جزو وظایفی است که هم اکنون در محیط تئاتر شهر در پایین ترین حد خود رعایت می شود. بطوریکه هنرمندان و مخاطبان این مجوعه برای آمد و رفت به آن، آرامش و امنیت لازم را ندارند.
هر لحظه منتظر حادثه ای هستیم
آشنا با اعلان اینکه هر لحظه منتظر حادثه ای در اطراف تئاتر شهر هستیم، افزود: باید برای این وضعیت چاره اندیشی نماییم و از مسئولان التماس می نماییم این مساله را جزو اولویت های خود قرار بدهند برای اینکه نه فقط مساله ای ملی بلکه جهانی است. هیچ یک از ما دوست نداریم میهمانان بین الملل به هنگام ورود به تئاتر شهر با صحنه هایی ناخوشایند و غیر فرهنگی رو به رو شوند. چونکه تئاتر شهر مکانی فرهنگی است. محیط پیرامون آن هم باید هویت و فضایی فرهنگی داشته باشد.
لازم به یادآوری است مجسمه «فرهاد قفل زن» یکی از مجسمه های مجموعه فرهاد است که سازنده آن پرویز تناولی است. این مجسمه همراه با مجسمه دیگری به نام «مرد نی لبک زن» ساخته بهمن محصص دو مجسمه ای بودند که دهه 50 برای افتتاحیه مجموعه تئاتر شهر طراحی و ساخته شدند. مجسمه «مرد نی لبک زن» که پس از انقلاب بمنظور مراقبت بیشتر به داخل مجموعه تئاتر شهر منتقل شده بود، هم اکنون در موزه هنرهای معاصر نگهداری می شود و «فرهاد قفل زن» جزو معدود مجسمه های باقی مانده در فضای باز مجموعه تئاتر شهر است. در تن این مجسمه قفل هایی تعبیه شده و کلیدی روی دست هایش قرار دارد.
مجسمه تناولی به سبب نوع جانمایی و در دسترس بودنش در معرض لطمه و تخریب قرار دارد. اتفاقی که بارها افتاده است و افراد ناشناس و عابران برخی از قفل های روی تن این مجسمه را جدا کرده اند، به صورتی که نمای آن با طرح اولیه اش تفاوت هایی دارد که به چشم می آید. البته این مجسمه قبل از این چندبار مرمت شده، هرچند درباره نوع این مرمت ها نیز انتقادهایی مطرح گردیده است.


منبع:

1400/02/15
22:46:55
5.0 / 5
1260
تگهای خبر: دوربین , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بازی اندروید