بازی اندروید
رئیس قوه قضاییه مطرح كرد

اگر كسی تمكن مالی ندارد، مهریه تقسیط می شود

اگر كسی تمكن مالی ندارد، مهریه تقسیط می شود

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دریافت گزارشاتی در خصوص استنکاف تعدادی از افراد در پرداخت حق زوجه به سبب رأی دادگاه، اظهار داشت: مهریه حق زوجه است که مرد موظف است پرداخت کند و دادگستری باید با مردانی که با قلدری از ایفای تعهدات خود در قبال همسرانشان استنکاف می کنند، برخورد کند.


به گزارش بازی اندروید به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه بامداد امروز (دوشنبه ۲۰ اردیبهشت) شورای عالی قوه قضاییه، ماه رمضان را فرصتی برای تعالی انسان دانست و اظهار داشت: ماه رمضان بستری برای توجه به حضرت حق و توجه به دیگران در پرتو این خداخواهی است که در تمام آموخته های رمضانی و عید فطر موج می زند و وداع با این ماه پر فضیلت برای مومنان و کسانی که حقیقت آنرا درک کردند دشوار است.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با محکومیت حمله تروریستی به یک مدرسه در افغانستان و ابراز همدردی با ملت، دولت این کشور و خانواده های قربانیان حادثه مذکور، گفت: جریان صهیونیستی - تکفیری با این جنایت هولناک نه فقط مردم ایران و افغانستان، بلکه ملت های منطقه را متاثر کرد.
رئیسی این اقدام تروریستی را عملیاتی سازمان یافته خواند و اضافه کرد: این حرکت از جنس جنایات صهیونیست هاست؛ بااینکه به دست ایادی آنها انجام شده و برای ما و ملت ها روشن می کند جریان صهیونیستی - تکفیری دشمنان قسم خورده اسلام هستند که نمی خواهند بگذارند آرامش در منطقه برقرار شود.
رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: همان جریان کودک کشی که در فلسطین و مسجدالاقصی با نمازگزاران برخورد می کند، کودکان و بچه های مدرسه ای و دختران بی گناه افغانستانی را هم در کابل به خاک و خون می کشد و ملتی را عزادار می کند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع تحول قضایی در بستر گام دوم اشاره نمود و مهم‎ترین اقدام برای تحقق تحول را رفع نقصها و معایب در انجام وظایف و ماموریت های یک سازمان اداری دانست.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: تحول در یک سازمان اداری یا یک بخش اجتناب‎ناپذیر است و اگر همه عناصر یک سازمان باید با نگاه تحولگرایانه کار نکنند، آن سازمان گرفتار رکود و ایستایی می شود.
رئیسی اشاره کرد: برای یک سازمان پویا، ایستایی و توقف و درجازدن خطرناکست و باید همیشه در راه تحول و رشد و پویایی حرکت نماید و رفع نقصها را در دستور کارش قرار دهد و یک روز را هم بدون نگاه تحولی پشت سر نگذارد.
رئیس دستگاه قضا یکی از اجزا مهم تحول قضائی در دوره جدید را فناوری پایه بودن این طرح دانست و با تقدیر از عملکرد مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در راه اندازی ۳۰ سامانه الکترونیکی در یک سال قبل اظهار داشت: طبق برنامه همین تعداد سامانه الکترونیک هم تا آخر سال راه اندازی خواهد شد که گام مهمی در ایجاد تحول در قوه قضائیه است.
رئیسی اجرای طرح کاداستر (حد نگاری) را از دیگر اقدامات مهم دستگاه قضا در دوره تحول خواند و گفت: مسأله کاداستر همیشه در کشور ما بعنوان یک موضوع مهم مطرح بوده، اما در سال قبل ۴ برابر دهه‎های گذشته در این خصوص کار شده است.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزارش های واصله درباب اجرای طرح کاداستر در استانها، اشاره کرد: عملکرد خوب همکاران سازمان ثبت به ما نوید می دهد با همتی که دارند و با تامین اعتبار صورت گرفته در امسال، می توان عقب ماندگی ها را جبران کرد و تا اختتام امسال این کار به سرانجام برسد.
رئیسی با تقدیر از همکاران دستگاه قضا برای رسیدگی به پرونده های معوقه و به روزرسانی پرونده ها با وجود شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: گزارش هایی که در جریان سفرهای استانی یا بصورت مکتوب دریافت می نماییم نشانگر عزم و اراده همکاران ما در به روزرسانی پرونده هاست.
رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: نشاطی که همکاران ما در مجموعه دادگستری برای رسیدگی به پرونده های معوقه دارند نشان میدهد پروسه دادرسی در دادگاه های بدوی تا دیوان عالی کشور به سمت به روزشدن پرونده ها حرکت می کند و امیدواریم تا اختتام امسال هیچ پرونده معوقه ای در مجموعه قضایی نداشته باشیم.
رئیسی اصلاح مجرمین را از دیگر اقدامات تحولی در قوه قضاییه عنوان نمود و با تقدیر از عملکرد سازمان زندان ها برای افزایش میزان اشتغال زندانیان از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد در سال گذشته، این اقدام را در کاهش فساد و ناهنجاری و بازاجتماعی شدن زندانیان مؤثر دانست.
رئیس قوه قضاییه به همین دلیل اشاره کرد که رسیدن به چشم انداز ۸۰ درصدی اشتغالزایی برای زندانیان تا آخر سال جاری دور از دسترس نیست و تحقق یافتنی است.
رئیسی کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی به سبب فعال تر شدن حوزه پیشگیری را از دیگر دستاوردهای دستگاه قضا در دوره تحول عنوان نمود و اظهار داشت: توجه به پیش گیری از جرم همکاری دولت را می طلبد و همه باید خودرا موظف به همکاری با دستگاه قضایی دراین زمینه بدانند تا روز به روز نرخ جرم کم شود.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه «هیچ بخشی را در کشور نمی شناسیم که ماموریت پیش گیری از وقوع جرم نداشته باشد»، متذکر شد: تمام تصمیمات و اقدامات مراجع تصمیم ساز و تصمیم گیر در حوزه های اقتصادی و اجتماعی باید معطوف به کاهش ناهنجاری های اقتصادی و لطمه های اجتماعی باشد.
رئیسی اظهار داشت: شرط موفقیت در تحول این است که مسئولان و مدیران عالی در اجرای طرح های تحولی مباشرت کنند و هر جا تحول بوجود آمد، در گرو نقش آفرینی همه عناصر از مدیران عالی تا سایر ارکان و اجزای آن مجموعه بوده است.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه همه لوازم اجرای عدالت در اختیار دستگاه قضایی نیست و سایر اجزای حاکمیت هم در آن نقش دارند، اشاره کرد: قوه قضاییه نماد اجرای عدالت است و نتیجه طرح های تحولی در این دستگاه باید سبب اجرای عدالت در جامعه و احساس اجرای عدالت از طرف مردم شود.
رئیسی همین طور با اشاره به دریافت گزارشاتی در خصوص استنکاف تعدادی از افراد در پرداخت حق زوجه به سبب رأی دادگاه، اظهار داشت: مهریه حق زوجه است که مرد موظف است پرداخت کند و دادگستری باید با مردانی که با قلدری از ایفای تعهدات خود در قبال همسرانشان استنکاف می کنند، برخورد کند.
رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: اگر کسی تمکن مالی پرداخت مهریه را ندارد، برمبنای چارچوب قانونی تقسیط صورت می گیرد، اما اگر کسی تمکن دارد و پرداخت نمی کند، باید با آن برخورد شود؛ چونکه مهریه حق زوجه است و ما موظفیم کسانی که همسرانشان با قلدری حق آنها را نمی دهند و به عدلیه پناه آورده‎اند، در گرفتن حقشان یاری نماییم و نگذاریم حق او ضایع شود.1400/02/21
22:02:46
5.0 / 5
1491
تگهای خبر: اطلاعات , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بازی اندروید