بازی اندروید
در وبینار فرصت ها و چالش های اجتماعی دولت آینده مطرح شد؛

ایران در آستانه بحران آب

ایران در آستانه بحران آب

بوشهر به قول یک استاد دانشگاه کم آبی، نتایج مشکلات اقتصادی، شایسته سالاری، اعتیاد به مواد مخدر و سالمندی جمعیت، از چالش های مهم اجتماعی دولت سیزدهم خواهد بود.


به مناسبت برگزاری انتخاب ریاست جمهوری در خرداد ماه سالجاری سلسله وبینارهایی به همت مدیریت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه در حال برگزاری است که در دومین وبینار به مسائل اجتماعی پرداخته شد.
به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در این وبینار اظهار داشت: وظیفه جامعه شناسان و متخصصین رشته های مختلف مساله یابی است، ولی اغلب سیاسیون هستند که تصمیم می گیرند کدام مساله در اولویت باشد. جامعه شناسان می توانند جهت تغییر ذائقه و اندیشه و فرهنگ مردم جامعه پیشنهاد بدهند و موثر باشند.
مهران سهراب زاده اضافه کرد: نخستین اولویت دولت آینده مشکل کم آبی است. طبق آمارهای رسمی و به اعتقاد کارشناسان ایران در آستانه بحران آب به سر می برد و طی سالهای آینده تأمین آب به یکی از بزرگ ترین چالش های کشور در خیلی از استان ها، شهرها و مناطق تبدیل می شود. بحران آب در مسائل اجتماعی از این بابت مهم می باشد که بی اعتنایی به این مورد تبدیل به ده ها مشکل اجتماعی دیگر همچون بیکاری، مهاجرت و... خواهد شد.
وی با عنایت به تاثیری که مشکلات اقتصادی در ایجاد صدمه های اجتماعی دارد، اظهار داشت: مشکلات اقتصادی باید در صدر اولویت های دولت آینده قرار گیرد چونکه هر مشکل اقتصادی سبب ایجاد مشکلات اجتماعی گسترده تری خواهد شد. مسائلی همچون فقر اقتصادی، مشکلات روحی و روانی، افت ارتباطات خانوادگی، مشاجره، تخلف و عدم توجه به بنیان های خانواده.
سهراب زاده معضل اجتماعی دیگر را عدم شایسته سالاری در کشور دانست و اظهار داشت: متاسفانه شایسته سالاری در کشور ما محلی از اعراب ندارد و معمولاً پست های مهم به هم حزبی ها واگذار می شود که شاید دانش و سواد کافی نداشته باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه کاشان اعتیاد به مواد مخدر را یکی دیگر از معضلات اجتماعی و اقتصادی کشور دانست و اظهار داشت: هم اکنون الگوی مصرف از مواد مخدر سنتی به مواد مخدر صنعتی و روانگردان ها تغییر یافته و جامعه را با خطرات و چالش جدی مواجه ساخته است. اعتیاد هم خود زیان آور است و هم عوارض و آثار آن صدمه ساز هستند، هزینه ای که دولت برای مبارزه با مواد مخدر انجام می دهد بسیار هنگفت است اما آیا این میزان اعتبار سبب کم شدن مصرف مواد مخدر در کشور شده است؟
به گفته وی گسترش اعتیاد در میان جامعه و نابودی و خانواده و به شکلی همه اطرافیان درگیر با این معضل خواهد شد.
این مدرس دانشگاه بحث جمعیت را از دیگر معضلات دولت آینده دانست. چونکه کاهش باروری سبب ازدیاد افراد سالمند خواهد شد. به قول سهراب زاده سرعت سالخورده شدن جمعیت ایران بسیار بالاست و دولت ها شاید آماده این مورد نباشند ازاین رو لازم است که برنامه ریزی در مورد رشد جمعیت و همینطور توسعه نیروی انسانی جدی گرفته شود.
وی اضافه کرد: طلاق بعنوان یکی دیگر از صدمه های جدی اجتماعی جامعه ما هم خود صدمه است و هم بستر صدمه سازی جامعه.
این کارشناس در مورد یکی از مسائل اصلی اجتماعی اظهار داشت: مشکلات جوانان از دیگر مسائل اجتماعی دولت آینده خواهد بود و مسائلی همچون ازدواج، مسکن و بیکاری. کاهش ازدواج و افزایش طلاق در سالهای اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته است.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا مردم و نخبگان ما نسبت به خیلی از بحران ها بی توجه شده اند، اظهار داشت: بی توجهی به مسائل جامعه و انفعال در مقابل صدمه ها مهم ترین مشکلات اجتماعی کشور ما هستند. جامعه ما باید مشارکت پذیر باشد و مردم را به مشارکت دعوت نماییم و از وجودشان استفاده نماییم اساسا مردم که مشارکت بینند با دولت همراه خواهند شد. ما مردم را زینتی ندانیم و از آموزش و پرورش مشارکت را به آنها بیاموزیم و آنها را در همه امور مشارکت بدهیم.
گفتنی است وبینار "چالش های اجتماعی دولت آینده" به میزبانی دانشگاه پیام نور استان بوشهر برگزار شد.
منبع:

1400/02/28
13:50:14
5.0 / 5
1456
تگهای خبر: آموزش , جوانان , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بازی اندروید