بازی اندروید

سینمای ایران در كن، از 1961 تا امروز

سینمای ایران در كن، از 1961 تا امروز

بازی اندروید: در طول بیشتر از هفتاد سال برگزاری جشنواره کن، سینمای ایران حضور محسوسی در این جشنواره سینمایی داشته، حضوری که در دو دهه گذشته با فیلمسازانی چون عباس کیارستمی و بعد از آن اصغر فرهادی، چشم گیر تر هم شده است.


به گزارش بازی اندروید به نقل از ایسنا، جشنواره کن که سال قبل به سبب بحران کرونا تصمیم به عدم برگزاری این رویداد سینمایی گرفت، امسال خودرا آماده برگزاری یک جشنواره تمام عیار کرده و با افزایش شمار فیلم های بخش رقابتی و اضافه کردن یک بخش جدید به نام «کن پریمیر»، در تلاش است سهم خودرا در احیای سینما و جشنواره های سینمایی ادا کند.
سینمای ایران بعد از چند سال غیبت در بخش رقابتی اصلی، امسال با فیلم «قهرمان» به کارگردانی اصغر فرهادی در کن حضور دارد. فرهادی بعد از ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» که جایزه اصلی جشنواره برلین را به خود اختصاص داد، تمام آثارش شامل «گذشته»، «فروشنده» و «همه می دانند» را در کن رونمایی کرده و «قهرمان» امیدوار است بتواند بعد از «طعم گیلاس» عباس کیارستمی در سال ۱۹۹۷، دومین نخل طلای سینمای ایران را به ارمغان بیاورد.
امسال فیلم چند اپیزودی «سال طوفان ابدی» ساخته مشترک جعفر پناهی و چند فیلمساز بین المللی دیگر هم در بخش نمایش های ویژه کن ۲۰۲۱ انتخاب شده است.
در ادامه، مروری داریم بر حضور سینمای ایران در ادوار مختلف جشنواره فیلم کن:
سینمای ایران برای نخستین بار با فیلم کوروش کبیر ساخته مصطفی فرزانه در بخش مسابقه فیلم های کوتاه جشنواره کن سال ۱۹۶۱ حضور یافت و بعد از آن در دومین حضور درسال ۱۹۶۴، فیلم «طلوع فجر» ساخته احمد فاروقی قاجار در بخش مسابقه فیلم های کوتاه حضور یافت و جایزه شورای عالی تکنیک را نیز دریافت داشت.
در همین سال، نخستین فیلم بلند ایرانی «شب قوزی» ساخته ی فرخ غفاری در بخش هفته منتقدان به نمایش درآمد. سینمای ایران بعد از شش سال غیبت و در سال ۱۹۷۱ با فیلم «گاو» ساخته ی داریوش مهرجویی در بخش پانزده روز کارگردان ها حضور یافت. مهرجویی در سال بعد نیز یعنی در ۱۹۷۲، فیلم «پستچی» را در بخش پانزده روز کارگردان ها به نمایش درآورد. فیلم کوتاه انیمیشن «شهر خاکستری» ساخته فرشید مثقالی، سینمای ایران را درسال ۱۹۷۳ در بخش پانزده روز کارگردان ها نمایندگی کرد. سال ۱۹۷۵ شاهد حضور فیلم «شازده احتجاب» ساخته ی بهمن فرمان آرا و فیلم انیمیشن «تداعی» ساخته نورالدین زرین کلک در بخش پانزده روز کارگردان ها بود. فرمان آرا دوباره با فیلم «سایه های بلندباد» در سال ۱۹۷۹ در بخش هفته منتقدین حضور یافت.
بهرام بیضایی با فیلم «چرتکه تارا» نخستین حضور بعد از انقلاب ایران را در بخش نوعی نگاه در سال ۱۹۸۰رقم زد و درهمین سال، سهراب شهیدثالث نیز با فیلم «نظم» و البته بعنوان محصول آلمان در بخش پانزده روز کارگردان ها حضور داشت. رافق پویا، فیلم «دفاع ازخلق» را بعنوان محصول ایران و آمریکا در سال ۱۹۸۱ در بخش پانزده روز کارگردان ها به نمایش درآورد و قاسم ابراهیمیان نیز «خواستگاران» را بعنوان محصول آمریکا درهمان بخش در سال ۱۹۸۸ به جشنواره کن برد. سینمای نوین ایران برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ با فیلم «درکوچه های عشق» ساخته خسرو سینایی در بخش نوعی نگاه حضور یافت. سال ۱۹۹۲ سالی پربار برای سینمای ایران در کن بود. فیلم کوتاه انیمیشن «قلب» ساخته سعید مجاوری در بخش مسابقه فیلم های کوتاه کن حضور یافت و عباس کیارستمی «زندگی و دیگر هیچ» را در بخش نوعی نگاه به نمایش درآورد و دو جایزه معتبر «جایزه روسلینی» و جایزه «بهترین فیلم بخش نوعی نگاه» را دریافت داشت.
فیلم «بدوک» ساخته مجید مجیدی در بخش پانزده روز کارگردان ها حضور یافت و ده فیلم انیمیشن ایرانی نیز در بخش «سینما همیشه» به روی پرده رفتند. بنیاد سینمایی فارابی نیز در همین سال با اختصاص فضایی به عرضه و بازاریابی فیلم های ایرانی در بازار فیلم کن پرداخت که تا به امروز همه ساله در این بازار حضور داشته است.
عباس کیارستمی در سال ۱۹۹۳ بر مسند داوری جشنواره کن نشست و سال بعد از آن، فیلم «زیر درختان زیتون» را در بخش مسابقه کن به نمایش درآورد. ابراهیم مختاری نیز همان سال، فیلم «زینت» را در بخش هفته منتقدین ارائه کرد. محسن مخملباف نیز در سال ۱۹۹۵ برای اولین بار به کن پا گذاشت و دو فیلم «نوبت عاشقی» و «سلام سینما» در بخش نوعی نگاه حضور یافت. جعفر پناهی نیز در همین سال با فیلم «بادکنک سفید» به پدیده کن تبدیل شد. این فیلم جایزه معتبر دوربین طلایی، جایزه بهترین فیلم بخش پانزده روز کارگردان را و جایزه فیپرشی (فدراسیون منقدین بین المللی سینما) را دریافت داشت.
«گبه» ساخته ی محسن مخملباف در بخش نوعی نگاه جشنواره ی کن سال ۱۹۹۶ به نمایش در آمد و در سال ۱۹۹۷ سینمای ایران مهم ترین جایزه ی تاریخ سینمای خود در آن مقطع، یعنی نخل طلای بهترین فیلم جشنواره را برای «طعم گیلاس» ساخته ی عباس کیارستمی دریافت داشت.
امیر نادری نیز در همین سال «ای بی سی منهتن» را بعنوان محصول آمریکا در بخش نوعی نگاه به نمایش درآورد. سمیرا مخملباف نیز در سال ۱۹۹۸ پا به جشنواره کن گذاشت و فیلم «سیب» را در بخش نوع نگاه عرضه داشت. فیلم کوتاه «گناه اول» ساخته فهمیه سرخابی نیز در همین سال در بخش تازه تأسیس سینه فوندانسیون به نمایش درآمد. «قصه های کیش» ساخته ناصر تقوایی، محسن مخملباف و ابوالفضل جلیلی با جنجال بسیار در بخش مسابقه کن به روی پرده رفت. فیلم کوتاه «دایره» ساخته محمد شیروانی نیز در همین سال در بخش هفته منتقدین حضور یافت. سمیرا مخملباف نیز در همین سال بر مسند داوری کن نشست. سمیرا در سال ۲۰۰۰ فیلم «تخته سیاه» را در بخش مسابقه به نمایش گذاشت و جایزه هیأت داوران را نیز دریافت داشت. بهمن قبادی با فیلم «زمانی برای مستی اسب ها» در بخش پانزده روز کارگردان ها و حسن یکتاپناه با فیلم «جمعه» در بخش نوعی نگاه حضور یافته و بطور مشترک جایزه دوربین طلایی سال ۲۰۰۰ را دریافت داشتند. قبادی دو جایزه فیپرشی و سینمای هنر و تجربه را نیز به خود اختصاص داد. محسن مخملباف در سال ۲۰۰۱ با فیلم «سفر قندهار» در بخش مسابقه حضور یافت و جایزه کلیسای جهانی را نیز دریافت کرد.
عباس کیارستمی با فیلم «ای بی سی آفریقا» در بخش خارج از مسابقه حضور یافت و رضا میرکریمی با فیلم بلند «زیر نور ماه» و علی محمد قاسمی با فیلم کوتاه «غریبه و بومی» در بخش هفته منتقدین سال پرباری را برای سینمای ایران در کن رقم زدند و میرکریمی جایزه بهترین فیلم بخش هفته منتقدین را هم گرفت. در سال ۲۰۰۲، عباس کیارستمی با فیلم ده در بخش مسابقه، داریوش مهرجویی با فیلم «بمانی» در بخش نوعی نگاه، بهمن قبادی با فیلم «آوازهای سرزمین مادری ام» در بخش نوعی نگاه و دو فیلم کوتاه «چت» ساخته شادمهر راستین و «گیوتین» ساخته بهرام عظیم پور در بخش پانزده روز کارگردان های جشنواره کن حضور پیدا کردند و قبادی که داوری بخش دوربین طلایی را به عهده داشت، جایزه فرانسوا شالیه را برای «آوازهای سرزمین مادری ام» دریافت کرد. کیارستمی داوری بخش فیلم های کوتاه و سینه فوندانسیون را عهده دار بود. سمیرا مخملباف با فیلم «پنج عصر» در بخش مسابقه جشنواره کن ۲۰۰۳ حضور یافت و دو جایزه هیأت داوران و جایزه کلیسای جهانی را از آن خود ساخت.
جعفر پناهی با فیلم «طلای سرخ» جایزه هیأت داوران بخش نوعی نگاه را گرفت و پرویز شهبازی با «نفس عمیق» در بخش پانزده روز کارگردان ها و محمد حقیقت با «دو فرشته» در بخش هفته منتقدین سالی موفقیت آمیز را برای سینمای ایران به ارمغان آوردند. سال ۲۰۰۴ نیز چهار فیلم ایرانی را در جشنواره فیلم کن شاهد بود. عباس کیارستمی با فیلم «پنج» و «۱۰ روی ده» در بخش رسمی، محسن امیر یوسفی با «خواب تلخ»، بهروز افخمی با «گاوخونی» در بخش پانزده روز کارگردان ها، حضور داشته که امیر یوسفی تقدیرنامه هیأت داوری دوربین طلایی و جایزه نگاه جوان بخش پانزده روز کارگردان ها را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۵، عباس کیارستمی ریاست هیأت داوری جایزه دوربین طلایی را به عهده داشت و نیکی کریمی با فیلم «یک شب» در بخش نوعی نگاه و محمد رسول اف با فیلم «جزیره آهنی» در بخش پانزده روز کارگردان ها حضور داشتند و خانه سینما نیز برای نخستین و آخرین بار در دهکده بین المللی جشنواره پاویون ایران را راه اندازی نمود. در سال ۲۰۰۶ هیچ فیلمی از ایران در جشنواره پذیرفته نشد اما مرجان ساتراپی نویسنده ایرانی مقیم فرانسه داور بخش نوعی نگاه و شهلا رستمی خبرنگار ایرانی رادیو فرانسه نیز از اعضای هیأت داوری فیپرشی جشنواره کن بودند.
در سال ۲۰۰۷ نیز سرانجام تنها فیلم سه دقیقه ای «گریه ها» ساخته عباس کیارستمی در یک مجموعه ی فیلم به مناسبت شصتمین دوره ی جشنواره کن به نمایش درآمد و نیکی کریمی نیز بعنوان داور بخش سینه فنداسیون و فیلم های کوتاه برگزیده شد.
مرجان ساتراپی فیلم «پرسپولیس» را بعنوان محصول فرانسه در بخش مسابقه و رامین بحرانی فیلم ساز ایرانی تبار مقیم آمریکا نیز فیلم «اوراقچی» را بعنوان محصول آمریکا در بخش پانزده روز کارگردان ها به نمایش درآوردند.
در سال ۲۰۰۸، «ترانه تنهایی تهران» ساخته سامان سالور بعنوان تنها فیلم ایرانی برای بخش پانزده روز کارگردان ها انتخاب شده است.»
در سال ۲۰۰۹ فیلم «بهمن قبادی» با نام «چه کسی از گربه های ایرانی خبر داره؟» بعنوان تنها نماینده سینمای ایران در بخش رسمی کن در بخش «نوعی نگاه» حضور داشت و فیلم سینمایی «زمزمه با باد» که اولین فیلم بلند شهرام علیدی است در بخش مسابقه بخش هفته منتقدان شصت ودومین دوره جشنواره به نمایش درآمد. سال ۲۰۱۰ نیز با انتخاب فیلم «رونوشت برابر اصل» در بخش رسمی جشنواره ی کن، عباس کیارستمی برای نهمین بار در جشنواره ی فیلم کن حضور داشت.
«به امید دیدار» ساخته محمد رسوال اف در بخش نوعی نگاه و مستند «این یک فیلم نیست» ساخته ی مشترک مجتبی میرطهماسب و جعفر پناهی در خارج از مسابقه ی بخش رسمی کن بعنوان نمایده سینمای ایرن به نمایش درآمدند.
در سال ۲۰۱۲ عباس کیارستمی کارگردان ایرانی در جشنواره کن با فیلم «مثل یک عاشق» بعنوان محصول مشترک ژاپن و فرانسه برای دریافت جایزه ی نخل طلا رقابت کرد و دهمین حضورش را تجربه نمود.
اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۳ با فیلم فرانسوی زبان «گذشته» نخستین حضور خودرا در بخش اصلی کن تجربه نمود و این فیلم در نهایت جایزه بهترین بازیگز زن جشنواره را برای «برنیس بژو» به ارمغان آورد. «بیشتر از دو ساعت» ساخته علی عسگری و «دوئت» نوید دانش به ترتیب در بخش رقابتی فیلم های کوتاه و «سینه فونداسیون» کن حضور داشتند.
شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۴ نیز در حالی انجام شد که لیلا حاتمی بازیگر ایران یکی از اعضای هیات داوران بخش رقابتی اصلی بود و عباس کیارستمی هم ریاست هیات داوران بخش فیلم کوتاه و سینه فونداسیون را بر عهده داشت و در جشنواره سال ۲۰۱۵ نیز فیلم «ناهید» به کارگردانی آیدا پناهنده در بخش نوعی نگاه پذیرفته شد و فیلم «کشتارگاه» ساخته بهزاد آزادی نیز در بخش سینه فونداسیون حضور داشت.
در جشنواره سال ۲۰۱۶ کن که همزمان با شصت و نهمین دوره این رویداد سینمایی بود، کتایون شهابی تهیه کننده ایرانی یکی از اعضای هیات داوران بخش رقابتی به ریاست «جروج میلر» بود و اصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» یکی از نامزدهای نخل طلا بود و فیلم «وارونگی» از بهنام بهزادی نیز در بخش نوعی نگاه حضور داشت. فیلم «فروشنده» توانست در این رویداد سینمایی جایزه بهترین فیلمنامه را برای فرهادی و جایزه بهترین بازیگر کن را برای شهاب حسینی به ارمغان بیاورد.
در هفتادمین جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۷، سینمای ایران در بخش رقابتی نماینده ای نداشت اما فیلم «لِرد» از محمد رسول اُف در بخش نوعی نگاه جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص داد. فیلم تجربی «۲۴ فریم» آخرین ساخته عباس کیارستمی در بخش ویژه هفتادمین سال برگزاری کن به معرض نمایش گذاشته شد. «حیوان» ساخته بهمن و بهرام ارک در بخش سینه فونداسیون و فیلم «وقت نهار» از علیرضا قاسمی نیز در بخش فیلم کوتاه به روی پرده رفتند.
جفر پناهی در سال ۲۰۱۸ فیلم «۳ رُخ» را به بخش اصلی کن برد و این فیلم در نهایت جایزه بهترین فیلمنامه کن را بصورت مشترک با فیلم «لازاروی خوشحال» ساخته «آلیس رورواشر» کسب نمود.
در جشنواره سال ۲۰۱۹ سینمای ایران نماینده ای نداشت و هفتاد و سومین جشنواره کن در سال ۲۰۲۰ نیز به جهت شیوع ویروس کرونا برگزار نشد و تنها یک رویداد سه روزه در فضای باز با نمایش تنها چند فیلم کوتاه و بلند در اواخر ماه اکتبر اجرا شد. نسخه ترمیم شده فیلم «شطرنج باد» ساخته محمدرضا اصلانی قرار بود به مناسبت سی امین ساللگرد فعالیت بنیاد مارتین اسکورسیزی در بخش کلاسیک کن ۲۰۲۰ به معرض نمایش گذاشته شود.
منبع:

1400/03/15
12:59:38
5.0 / 5
1503
تگهای خبر: بازی , دوربین , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بازی اندروید