بازی اندروید
انباشت وعده های انتخاباتی و ناامیدی جوانان

وعده های میلیونی دردی از جوانان دوا نمی كند

وعده های میلیونی دردی از جوانان دوا نمی كند

بازی اندروید: معاون امور جوانان رفع مشکلات پیرامون اشتغال و بیکاری جوانان را مهم ترین مطالبه جوانان از دولت سیزدهم دانست و ضمن اشاره به وعده پرداخت وام ازدواج ۵۰۰ میلیون تومانی یکی از کاندیداها، اظهار داشت: به صورت کلی پرداخت مبالغ این چنینی با هر عدد و رقمی دردی از جوانان دوا نمی نماید. اگر کاندیداها به جای وعده افزایش یارانه یا وام ازدواج، تعهد دهند که می توانند در عرض یک ماه ۵۰۰ هزار اشتغال ایجاد کنند، بطور قطع لیاقت رسیدن به مقام رئیس جمهوری را خواهند داشت.


محمد مهدی تندگویان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وعده پرداخت وام ازدواج ۵۰۰ میلیون تومانی، اظهار نمود: به جای اعلام مبالغ این چنینی باید به تأمین اشتغال جوانان توجه کرد که در آن صورت دیگر نیازی به پرداخت وام نخواهد بود. مهم ترین مطالبه جوانان از دولت سیزدهم به بحث اشتغال و رفع معضل بیکاری معطوف می شود چونکه جوانی که اشتغالش تأمین نشده چگونه می تواند اقساط وام را بپردازد؟.
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: یکی از صدمه های جدی ما در بحث مشارکت در انتخابات، وعده های انباشته شده ای است که در دورهای قبلی هم داده شده و عملیاتی نشده است. سفارش می کنم کاندیداها وعده هایی ندهند که به وعده های قبلی اضافه شود و این ناامیدی سال به سال در جوانان بیشتر شود.
وی معتقد است: کاندیداها می توانند به جای سر دادن وعده هایی که به وعده های پیشین دولت های قبل اضافه شده و تبدیل به مطالبه مضاعف می شود، وعده ندهند و تنها ترسیمی از حقیقت موجود عرضه کنند و سپس برنامه درستی را مطرح کنند.

پس از اشتغال و رفع بیکاری، تأمین مسکن جوانان مهم است
تندگویان افزود: بخصوص جوانانی که باوجود گرفتن مدارک دانشگاهی خروجی اشتغال ندارند عموما معتقدند اگر اشتغالشان درست و ایمن تامین گردد، می توانند مشکلات دیگر خویش را برطرف کنند. بعد از اشتغال و بیکاری بحث تأمین مسکن هم بخصوص برای جوانانی که قصد تشکیل خانواده دارند مهم می باشد چونکه تأمین استیجاری ملک سخت شده و به نظر هیچ کدام از طرحهای اجرا شده نظیر مسکن مهر نتوانسته مشکل مسکن جوانان را حل کند.

برای مردم سوال است منبع تأمین وعده های انتخاباتی چیست؟

معاون امور جوانان با اشاره به اینکه برای مردم سوال است که منبع تأمین وعده های انتخاباتی کاندیداها چیست و این وام ها از کجا تأمین خواهند شد؟، اظهار داشت: حتی با پرداخت وام ازدواج ۵۰۰ میلیون تومانی اگر اشتغال جوان تأمین نباشد در بحث بازپرداخت وام با مشکل مواجه خواهد شد. مطالبه اصلی جوانان اشتغال است و کاندیداها به جای دادن وعده های این چنینی باید وعده تأمین اشتغال مشخص و ایمن جوانان را سر بدهند.

اهمیت "آمایش سرزمینی اشتغال" و "آمایش سرزمینی تحصیلات تکمیلی"
تندگویان با اشاره به اینکه تأمین اشتغال جوانان به دو مولفه اصلی "آمایش سرزمینی اشتغال" و "آمایش سرزمینی تحصیلات تکمیلی" معطوف می شود، خاطرنشان کرد: تا زمانی که این دو آمایش انجام نشود مطالبات جوانان باقی می ماند. البته بخشی از کارهای آمایش سرزمینی انجام شده و سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی کشور اقدامات اولیه آنرا انجام داده و بخشهایی از لایه های آمایش به استانها و وزارت خانه ها ارسال شده است. اگر وضع موجود احصاء شود، آمایش تجمیع و برش ملی آن آماده شود بحث اشتغال و مدرک گرایی حل می شود.
معاون امور جوانان، افزود: برشهای استانی این آمایش به استانها ابلاغ گردیده اما جامع نیست چونکه لایه های مختلف اشتغال باید روی هم بنشیند و عملا اعلام رسمی شود. در این صورت به صورت دقیق اعلام می شود که به کدام رشته های دانشگاهی به علت عدم امکان تأمین شغل آن نیازی وجود ندارد. ازاین رو میزان نیاز کشور به مقاطع تحصیلی باید مشخص شود که در این صورت برخی رشته ها حدف می شوند.
به گفته وی، با اجرای آمایش سرزمینی مشخص می شود که برای مثال بعد از مقطع دیپلم با اجرای مدل آموزش مهارتی، ادامه تحصیلات تکمیلی حذف و احتیاج به آموزش مهارت حرفه ای جایگزین آن شده که خود منجر به تأمین اشتغال جوان می شود. جوان هم آزادانه می تواند بین دریافت مدرک و ورود به بازار کار انتخاب نماید.
تندگویان با تکیه بر این که رفع موانع یاد شده جدی است، اضافه کرد: حالا جوانان به قدر کافی دارای ایده و خلاقیت هستند اما برای گرفتن یک مجوز ساده باید یک سال دوندگی کنند، حتی فرایند دریافت وام تولید و اشتغال به قدری بالا است که امکان دارد جوان سهمیه وامی که مقرر است پرداخت گردد را از دست دهد و خیلی از جوانان در فرایند پرونده های دریافت تسهیلات اشتغال گرفتار مشکل می شوند. این فرایند به قدری طولانی است که وام اشتغال به ندرت بوسیله ی یک جوان دریافت می شود.

لزوم اهمیت به "پنجره واحد خدمت"
وی ضمن اشاره به بحث "پنجره واحد خدمت"، خاطرنشان کرد: سالها درباره "پنجره واحد خدمت" در کشور صحبت، اما اجرایی نشده است. مطابق با آن اگر کسی خواستار ورود به چرخه تولید است، به جای گرفتن چندین مجوز می تواند تنها به یک نهاد رجوع و تمام مجوزهای لازم را دریافت کند که در حال حاضر فاقد آن هستیم و اینها مانع بزرگی برای ورود جوان به چرخه تولید هستند.
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: با پیگیری مناسب، استفاده از ظرفیت نیروهای موجود با سیاست گذاری مرکزی مشخص و دریافت نظرات دستگاههای ذی ربط در یک اقدام یک ساله "آمایش سرزمینی" قابل انجام است که در آن میتوان چشم انداز خیلی از اشتغالها را تعریف کرد.

انتصاب جوانان نیازی به وعده و قانون ندارد
تندگویان در بخش دیگر سخنان خود به اهمیت انتصابات جوانان در دولت سیزدهم هم اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه انتصابات جوانان نیازی به وعده و قانون نیست. به قدر کافی قانون داریم و وعده هایی داده شده که هیچ وقت عملیاتی نشده است. مبحث اصلی به "اعتماد به جوانان" در عرصه های مدیریتی کشور معطوف می شود. به نظر بنده هیچ محدودیتی برای انتصاب جوانان و بهره برداری از ظرفیت آنها حتی در جایگاه های حساس کشوری وجود ندارد.
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: باید به ارتقای جوانانی که حالا در سیستم های دولتی مشغول هستند بپردازیم اما متاسفانه شاهد برخورد شایسته سالارانه برای رشد جوانان درون سیستم نیستیم. انتصابات ما بر مبنای روابط و نه شایسته سالاری شکل می گرد. الان جوانانی در وزارت خانه ها هستند که مستعد فعالیت در سطح وزیر هستند و ما می توانیم همین جوانان را در وزارت خانه ها ارتقاء دهیم و شایسته سالاری را از راس هرم استخدامی آغاز نماییم.
تندگویان در انتها خاطرنشان کرد: به جای این که برای انتصابات دولتی فهرستی از اسامی مشخص که وابستگی سیاسی به کاندیداهای ریاست جمهوری دارند تهیه نماییم، این انتصابات را از جوانانی آغاز نماییم که حالا در وزارت خانه ها هستند و تجربه لازم و استعداد ارتقای سمت را دارند. اگر به جای استخدام افرادی که مدعی سهم طلبی در کابینه هستند، نیروهای جوان موجود را در سطح وزراء ارتقاء دهیم، شاهد رونق انتخابات خواهیم بود.

منبع:

1400/03/17
13:27:03
5.0 / 5
1428
تگهای خبر: آموزش , تولید , جوانان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بازی اندروید