بازی اندروید

كاندیداها بگویند چند وزیر و استاندار زن در كابینه خواهند داشت

كاندیداها بگویند چند وزیر و استاندار زن در كابینه خواهند داشت

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ضمن اشاره به وعده های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در حوزه زنان، اظهار داشت: کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یا در حوزه زنان وعده و شعار ندهند و یا این که به صورت مشخص بگویند چه تعداد وزیر، معاون رئیس جمهور، استاندار و سفیر زن در کابینه دولت خود می گذارند.


معصومه ابتکار در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در شعارهای خود کلی گویی نکنند و وعده کلی ندهند. بگویند چه تعداد وزیر و یا استاندار زن و... در کابینه خود می گذارند.
وی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده برای انتصاب زنان در دولت دوازدهم، افزود: الان ۹۶ معاون وزیر زن داریم و رئیس جمهوری آینده حداقل می تواند ۱۰ وزیر زن منصوب کند و ازاین رو اگر کسی بگوید نیمی از کابینه یا برخی از کابینه ام زن خواهند بود، دیگر حرف شعاری نزده است چونکه بر حسب شایسته سالاری و تجربه حالا دو معاون وزیر بهداشت، دو معاون وزیر آموزش و پرورش، دو معاون وزارت راه و شهرسازی، دو معاون وزیر ورزش، معاون اداری و مالی وزارت ارشاد و رئیس سازمان هواشناسی کشور زن هستند. ازاین رو نمی توان گفت این کار نشدنی است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به اینکه از سال ۷۶، خاتمی راه را برای حضور زنان در مسئولیت های غیر امور زنان باز و افق گشایی کرد، اضافه کرد: الان ۱۶ معاون استاندار زن در کشور داریم و این دستاوردها واقعی و اتفاقات مهمی هستند. الان روسای سازمانهای بزرگ مثل سازمان بهره وری کشور، زنان موفقی هست. در این دوره پنج سفیر زن در کشور داشتیم و دکتر ظریف شجاعانه پای این قضیه ایستاد در حالیکه عده ای از همان ابتدا مخالفت می کردند.
او همینطور این را هم اظهار داشت که ما می توانیم در دولت بعدی وزیر زن و باید استاندار، سفیر، فرماندار و بخشدار زن داشته باشیم.

تمام اختیارات در انتخاب وزیر زن با رئیس جمهوری نیست

رئیس جمهوری مشارکت زنان را افزایش داد
ابتکار با اشاره به اینکه عده ای بی توجه به انتصاب زنان در حوزه های مورد اشاره در دولت دوازدهم تنها این مورد را مطرح می کنند که چرا آقای روحانی در دولت خود وزیر زن نداشت؟، خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری گفتند من مشارکت زنان را افزایش می دهم و برای وزیر زن هم تلاش می کنم. رئیس جمهوری واقعا مشارکت زنان را افزایش داد اما در نقل وارونه این بحث ها نادیده گرفته می شود و صرفاً بحث وزیر زن را می بینند، در حالیکه تمام اختیارات در انتخاب وزیر با رئیس جمهوری نیست و نهایتا وزیر باید رای اعتماد را از مجلس بگیرد و به این نکته توجه نمی کنند.

رئیس جمهوری بعدی فکر نکند می تواند عقب نشینی کند
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به اینکه الان ۵۶ بخشدار زن در کشور داریم درحالی که پیشتر در وزارت کشور درباره این مسائل به صورت کلی مقاومت می کردند، اظهار نمود: رئیس جمهوری بعدی فکر نکند می تواند عقب نشینی کند و بهانه آورد بلکه باید روی همین خط حرکت نماید. حتی مقام معظم رهبری در اولین کنگره ملی "۱۷۰۰۰ زن شهید" که در این دولت برگزار شد؛ پیامی دادند و به دستاوردهای درخشان زنان ایرانی شامل علمی، اجتماعی، فرهنگی و ایثارگری طی این سالها و برای اولین بار به مبحث مدیریت زنان اشاره کردند. پس اتفاقی در این دولت افتاده که مقام معظم رهبری آنرا به رسمیت شناختن و این برایمان خیلی مهم می باشد.

اجرای عدالت جنسیتی مهم ترین اولویت دولت سیزدهم در حوزه زنان
وی اعتقاد دارد که مهم ترین اولویت دولت سیزدهم در حوزه زنان و خانواده باید اجرای "عدالت جنسیتی" و ادامه دادن برنامه های دولت دوازدهم در حوزه های مختلف آموزش، بهداشت، ورزش، اشتغال، حقوق و... عدالت جنسیتی باشد.
ابتکار همچون حوزه های مهم برنامه ریزی این معاونت در دولت دوازدهم را "خانواده" دانست و اظهار داشت: تصویب شاخصهای خانواده و تصویب سیاست های دوستدار خانواده در این دولت صورت گرفت. در این راستا برنامه هایی نظیر گفتگوی ملی خانواده در جهت تحکیم خانواده و افرایش مهارت های اعضای خانواده در ۶۸ شهر کشور با همکاری تشکل ها اجرا شد. جریانی برای توجه به مهارت های خوب زیستن و مهارت های زندگی در وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم شکل گرفت. اینها کارهای بزرگی است که معاونت زنان در حوزه اجتماعی و خانواده انجام داد و دولت بعدی باید اینها را ادامه دهد.
به قول ابتکار مشکلات ارتباطی و عدم توانایی اعضای خانواده در "درست حرف زدن" با یکدیگر همچون مشکلات جامعه است و فعالیتهای یاد شده مبانی مشکلات اجتماعی را هدف گرفته که باید در دولت بعدی استمرار پیدا کند.

دولت بعدی اصلاح قوانین و تدوین لوایح حوزه زنان را ادامه دهد
وی با تکیه بر اهمیت تداوم تدوین و تصویب لوایح در حوزه زنان در دولت بعد، اظهار داشت: در این دوره یک ساختار خیلی خوبی و زیرساخت خیلی قوی برای لوایح گذاشته شد. معاونت ۱۵ لایحه در حوزه زنان و خانواده تدوین کرد که سه، چهار لایحه به نتیجه رسیده و شاید دو، سه لایحه دیگر هم تا آخر این دوره به نتیجه برسد. بر روی سایر لوایح هم باید کار شود. طی این چهار سال بسیار روی لوایح کار کردیم و تمام وقت ما گرفته شد. خدا روشکر مسیر بزرگی است که دولت بعد باید آنرا ادامه دهد. اینها اصلاح قوانینی است که مورد مطالبه و درخواست زنان بوده است.

نمی دانیم چرا ثبت مشخصات مادران در کارت ملی با این همه جبهه گیری مواجه می شود؟.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، افزود: مخالفت ها در جهت تدوین لوایح خیلی زیاد بود. ما خیلی مشکل داشتیم. نمی دانیم چرا ثبت مشخصات مادران در کارت ملی با این همه جبهه گیری مواجه می شود؟. البته می دانیم. جبهه گیری های خاصی به علل مختلف انجام می شود. دولت بعد اینها را اجرایی کند و ادامه دهد. بسیاری از اینها مسائلی نیستند که تحت تأثیر نگرشهای سیاسی قرار گیرند.

در سیاست هایی که ارتباطی با جهت گیری های سیاسی ندارد "دوربرگردان" می زنیم
ابتکار "دوربرگردان" زدن در سیاست ها را همچون مشکلات کشور دانست و خاطرنشان کرد: همچون مشکلات ما در کشور این است که دولت ها وقتی از نظر سیاسی تغییر می کنند؛ در سیاست هایی که اصلا ارتباطی با جهت گیری های سیاسی ندارد دوربرگردان می زنند. این را متاسفانه در سال ۸۴ دیدیم و دیدیم چه صدمه های بزرگی به ایران وارد شد.
وی افزود: در آن زمان حوزه کاری من محیط زیست بود و از نزدیک دیدم که چطور سیاست های زیست محیطی کشور که هیچ ارتباطی با عالم سیاست _به آن مفهوم_ نداشت و متعلق به ایران و آینده ایران بود؛ با بی تدبیری، تمام زیرساخت ها و پشتوانه هایی که دیده شده بود و نظام آماری محیط زیست کشور امحاء شد. نظام آماری محیط زیست کشور را امحاء کردند و دلیلش این بود که رویکرد دولتی که سال ۸۴ آمد مخالف رویکرد دولت قبل بود و می خواست بگوید همه چیز را می خواهم تغییر دهم.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اضافه کرد: امیدوارم دولت بعد با پشتوانه قوی مردم بر روی کار آید تا بتواند کار کند. یکی از دلایلی که دولت آقای روحانی در تمام این سختی ها، فشارها، جنگ روانی، جنگ اقتصادی، پاندمی کووید ۱۹ و مشکلات چهار ساله توانست کار کند و در هر بخشی به نتیجه برسد؛ اولا لطف و عنایت خداوند بود و سپس رای بزرگ و پشتوانه قوی رای مردمی بود و این به نظر اتفاق مهمی بود.

دولت بعد مطالبات و مشکلات زنان را دنبال کند
وی سفارش کرد: دولت بعد به این مسائل توجه داشته باشد و مطالبات مردم را دنبال کند. ببیند مردم چه می خواهند، زنان چه می خواهند و چه مشکلاتی دارند. نروند سراغ موضوعات و مسائلی که نتیجه بخش نبوده است. یک طیف و تفکری ۴۳ سال است تلاش می کنند یک سری دیدگاه های خاص خویش را اعمال کنند و هرچند وقت یک مرتبه هم ورود می کنند؛ نظیر نگاهشان نسبت به تحصیل دختران و زنان و یا این که اسم دختران خویش را در مجامع عمومی نیاورید و یا بحث هویت زنان که آنرا یا وابسته به پدر و شوهر یا پسر می دانند و زن از خود هیچ هویتی ندارد.
ابتکار افزود: اینها ذات تفکر یک جریان است. همان تفکری که امام خمینی (ره) چقدر با آن مقابله نمود. اینها ذات تفکر جریانی است که می گوید اول زن باید فرزندآوری کند، دوم فرزندآوری کند، سوم فرزندآوری کند، چهارم فرزندآوری کند و اگر جانی برایش ماند و اگر لزوم داشت و در موضوعات خیلی خیلی خاص اجازه تحصیل و فعالیت اجتماعی داشته باشد. این طیف اصلا ضرورتی برای حضور زنان در عرصه های اجتماعی نمی بیند.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همینطور اظهار داشت: فکر نکنیم این تفکر در ارتباط با اول انقلاب می شود و ما با آنها مقابله کردیم. این تفکر امروز هم هست. زمانی دنبال این بودند که ادارات، بیمارستانها و در همه جا زنان و مردان را تفکیک کنند و فکر می کردند این چاره مشکلات در مسائلی نظیر فساد اخلاقی است. یا این که به دنبال بستن فضای مجازی می باشند درحالی که فضای مجازی را باید مدیریت کرد و به مخاطب آموزش داد. بله صدمه هایی وجود دارد و ما آنها را انکار نمی نماییم ولی چاره آن هیچگاه تفکیک سازی و بستن مسیرها نیست.

هنرمان این است که بتوانیم جمهوریتمان را حفظ کنیم
ابتکار با اشاره به اینکه انسان آزاد خلق شده و کسی حق ندارد تفکر و حق انتخاب را از او بگیرد، اضافه کرد: این در قانون اساسی ما دیده شده و تاکید جمهوری اسلامی به رعایت این مسائل بوده است. هنرمان این است که بتوانیم جمهوریتمان را حفظ نماییم، حقوق اساسی و آزادی را حفظ نماییم و دینمان را بعنوان یک الگو و انتخاب خوب برای مردم و جوانان جامعه بیاوریم.
او در آخر اظهار داشت: اگر با این نگاه جلو رویم می توانیم به طرح ها و برنامه ها امید داشته باشیم در غیر این صورت دیده ایم که دولت جدید آمده و کلا "دوربرگردان" زده و تخصصش دوربرگردان زدن، بوده است. این گونه همه چیز باردیگر به عقب باز می گردد و فاصله ایجاد می شود.1400/03/18
14:05:57
5.0 / 5
1451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بازی اندروید